METRO GROUP

Profesyonellerin Güçlü İş Ortağıyız

Şili Biberi

Şili Biberi

Kırmızı, yeşil, sarı veya turuncu, büyük veya küçük, uzun ya da yuvarlak olabilir -ama tek bir ortak yönleri vardır: acıdırlar. Yiyecekleri baharatlandırmak söz konusu olduğunda şili biberleri ilk seçeneklerden biridir.
 
Bundan 9.000 yıl önce Meksika'da halk yemeklerini tatlandırmak için şili biberlerini kullanıyordu.Bu bitkiler Avrupa’ya ilk defa Kristof Kolomb ile geldiler. Şili biberi Latin Amerika yemeklerinin en yaygın malzemelerindendir.
 
Ama diğer bazı yerlerde olduğu gibi Büyük Britanya’da da popüler olan en acı biber yemeklerinden  biri Hindistan’dan gelir: Vindaloo, domuz, tavuk veya kuzu etinin şarap ve baharatlarla marine edilmesiyle yapılır.
 
Çin ve Tayland yemekleride çok acı olmalarıyla bilinir. Acı biber Afrika yemeklerinin de vazgeçilmez malzemesidir. Avrupa’da geleneksel olarak daha az acılı yemekten hoşlanılır. Ama orada bile şili biberi bulunur; - örneğin, İtalyan spagetti all'arrabbiata. Ayrıca şili biberi içeren tatlı yemeklerdaha popüler hale gelmektedir- Çikolata ile yapılan birçok yemek gittikçe favori olmaktadır.
 
Acı biberin dünya çapında 200'den fazla çeşidi vardır. Renk, şekil ve boyutları lezzet veya acılıklarının göstergesi değildir. -Bilinmeyen çeşitleri büyük bir dikkatle tadılmalıdır. Örneğin, Tayland’dan gelen uzun, ince, koyu kırmızı olan çeşitleri çok acıdır ve ona çok benzeyen İtalya'dan gelen kırmızı Peperoncini nispeten daha az acıdır. Acılı çeşitleri yiyecekte az miktarlarda kullanılır ve ince kesilir; bazı çeşitleri de krem peynir ile doldurulabilir vebütün olarak servis edilir.

BİLİYOR MUYDUNUZ?

Botanikaçıdan şili biberleri üzümsü meyveler olup dolmalık biber familyasındandır.

Eğer Şili Biberi Çok Acı Olduysa...

Eğer yemek şili biberi yüzündençok acı olduysa, profesyonel aşçıların da yaptığı gibi örneğin
makarna sosuna biraz daha domates püresi veya Asya yemeğinehindistan cevizi sütü ilave ederek veya bazen de şeker koyarak acılığı azaltabilirler.
 
Şilibiberlerinin acılık seviyesi 0-10 arasında bir ölçekte ölçülür. En az acı olan kapya biber 0 acılık değerindeyken, çoğunlukla soslarda kullanılan Habanero çeşidi, 10 puan ile değerlendirilir. İkisinin ortasında 5 acılık seviyesinde yaygın kullanılan Jalapeño yer alır.
 
Diğerleri (adını Amerikalı farmakolog Wilbur L. Scoville’den alan) Scoville birimleri ile acılık oranını ölçer. Bu sistemle, yine sıradan bir dolmalık biber 0, dünyanın en acı biberlerinden biri olan Hint Bhut Jolokia biberi 1.000.000 birimden fazladır. Ancak, bu tür özellikler daha ziyade tahmindir; çünkü şili biberin gerçek acılığı ışık, toprak ve hasat zamanı gibibirçok faktöre bağlı olarak belirlenir. Aynı anda aynı bitkiden hasat edilen biberler bile farklı acılık derecelerine sahip olabilirler.

Acı Baharatlı Ezme Tarifi

 • Malzemeler(4 kişilik):
  6 taze acı biber,
  Diş sarımsak,
  4 dal maydano,
  6 dal kişniş,
  1 dal limon otu,
  1 yemek kaşığı kimyon tohumu,
  6 yemek kaşığı zeytinyağı,
  1 misket limonu,
  Tuz,
  Karabiber.
Acılı Ezme

Taze otları yıkayarak kurulayınız. Acı biberleri ortadan keserek çekirdeklerini çıkartınız ve
daha sonra küçük parçalar halinde kesiniz. Sarımsakve taze otları doğrayınız. Misket limonunun suyunu sıkınız. Baharatları bir kasede karıştırınız ve yavaş yavaş zeytinyağı ekleyiniz. Hepsini havanda ezin ya da malzemeleri el blenderi ile karıştırınız.