METRO GROUP

Profesyonellerin Güçlü İş Ortağıyız

Kalite Güvence

Metro'da bulacağınız ürünlerin kalitesine her zaman güvenebilirsiniz.

Başa dön

Belgelenmiş gıda güvenliği: ISO 22000

ISO 22000 nedir?

ISO 22000 “tarladan çatala” gıda güvenliği yönetim sisteminin kurulmasını esas alan bir standart.

ISO 22000’nin en önemli özelliği, sadece son ürünle değil tüm ara süreçlerle ilgileniyor olması. Bu standardın uygulanmasıyla bir adım öne, bir adım geriye; hatta ürünün kaynağına gidilebilir ve ürüne ilişkin tüm bilgiler temin edilebilir.

ISO 22000 neden önemlidir?

Sağlıklı ürünlerin sizlere ulaşmasında bir yol gösterici olduğu için ISO 22000 önemli.

Gıda ürünleri, sağlımızı kolaylıkla ve hızla etkileyen etmenlerin başında geliyor. Güvenli gıda ürünlerinde erişim, tüketicilerin en doğal hakkı.

iso22000

Üretici ile tüketici arasında bir köprü görevi gören perakende sektörü, gıda güvenliği sistemlerinin uygulanmasında lokomotif rol oynuyor. Gıda güvenliği kriterleri doğrultusunda nasıl ve ne şekilde ürün istediğimizi belirterek, gıda sanayisini yönlendirmek ve tüketiciye güvenli gıda sunmak konusunda büyük sorumluluklarımız var.

kalite1

ISO 22000 getirdiği katma değer nedir?

Gıda güvenliği ve insan sağlığı her şeyin üstünde tutulmalı. Bizce, maddi kayıplar söz konusu olsa da bu anlayıştan ödün verilmemeli.

Bu prensipten hareketle, toptan mağazacılık sektöründe bir dünya lideri olarak gıda güvenliği ve standardizasyonunu sağlama konusunda bilinçli ve duyarlı davranan ender kuruluşlardan biri olduğumuzu görüyoruz. Çünkü gıda güvenliği standartlarının sürdürülebilir olması için, raflarımızda bulunan tüm ürünlerin mal kabulünden, sevkiyata kadar olan süreçlerini büyük bir dikkat ve özenle izliyoruz.

Kendi bünyemizde ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’ni kurduk ve uyguluyoruz. Bu sistemle müşterilerimizin güvenliğini garanti altına alıyor; tedarikçilerimizi denetleyerek ve eğiterek güvenli üretime katkıda bulunuyoruz.

ISO 22000 ile birlikte neler yapıyoruz?

  • Tüm mağazalarımız periyodik olarak gıda güvenliği açısından, TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi tarafından denetleniyor.
  • Reyonlarımızda yer alan tüm gıda ürünleri, periyodik olarak akredite laboratuarlarda analiz ediliyor.
  • Müşterilerimize her zaman taze ürün sunmak amacıyla, reyonlarımızda bulunan ürünleri ürün grupları bazında ayırıyor; iç yönetmelikler çerçevesinde, son kullanma tarihinden çok daha önce reyonlarımızdan kaldırıyoruz.
  • Müşterilerimizin, alışveriş yaparken satın almaktan vazgeçtikleri, başka reyonlara bıraktıkları ya da iade ettikleri ürünlerin hiç birini reyonlarımıza asla tekrar koymuyoruz.
  • Müşteri şikâyetlerini titizlikle inceliyoruz. Tüm mağazalarımızı sorgulayarak ve şikâyetin kaynağına inerek müşteri memnuniyetini sağlamaya odaklanıyoruz.
  • Gıda güvenliğinin temel şartlarından biri olan “izlenebilirliği”, ürün üzerindeki aracılığıyla sağlıyoruz.
Başa dön

Uluslararası Standartlar: IFS

IFS LOGO Logistics

Metro Meyve Sebze Platformu IFS Lojistik Standardı

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi kuralları, mağazalarımızda uygulanıyor ve sadece mağaza içi uygulamalarını kapsıyor.
Tarladan platformumuza gelen meyve sebze ürünlerindeki kalite ve gıda güvenliği uygulamaları ile IFS (International Featured Standarts) standardı birleştiriliyor.

Lojistik standardı gerekliliklerini de Metro Meyve Sebze Platformu’nda kurarak, Aralık 2010 tarihinde IFS Lojistik Standardı Sertifikası’nı almaya hak kazandık. Bu çalışmayla sadece Türkiye’de değil, tüm Metro ülkeleri arasında da bir ilke imza attık.

IFS LOGO Cash Carry Wholesale

IFS Cash&Carry Wholesale Standardı

Gıda güvenliği konusunda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla fark yaratmayı sürdürüyoruz. Bu alanda sahip olduğu sertifikalara bir yenisini daha ekledik. Mal kabulden depolamaya, üretim süreçlerinden, ürünlerin reyonda yer verilme biçimine ve müşteriye sevkiyatına kadarki tüm zinciri kapsayan IFS CASH&Carry Wholesale/Toptancı belgesini Ekim 2011’de ISA CERT tarafından denetlenerek almaya hak kazandık. Bu çalışmayla Türkiye'de sevkiyat proseslerini garanti altına alan tek satış noktası olduk.
 
Kurduğumuz ve belgelendirdiğimiz bu sistemlerle tedarikçi ürünlerinin hangi koşullarda üretildiğini ve hangi koşullarda muhafaza edildiğini, hatta sevkiyat aşamasında hangi ürünlerin hangi araçlar ile kaç derecede müşterilerimizin mutfağına taşındığını, geriye dönük kurduğumuz sistemlerle takip ediyoruz. Türkiye'de müşterilerinin mutfağına bu standartlar ve sertifikalarla taşıma hizmeti yapan tek kuruluş olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Başa dön

Analiz & Denetimler

Gıda ve gıda dışı Metro ürünleri, periyodik olarak akredite laboratuarlarda test ediliyor.

Tedarikçilerimizin uluslararası kabul görmüş gıda güvenliği, ürün güvenliği ve kalite standartları konusunda belgelenmiş olmaları gerekiyor ve üretim tesisleri de periyodik olarak denetleniyor.

analizdenetim

Gıda ile temas eden ürün analizleri

Gıdaların hazırlanması, korunması, pişirilmesi gibi işlemler için kullandığımız tencere, tava, kaşık, çatal, kap ve bardak gibi ekipmanların insan sağlığı için uygun özelliklere sahip olması gerekiyor. Gıdayla temas eden ürünler, kimyasal maddeleri gıdaya geçirebiliyor. Sindirim yoluyla alınan bu zararlı maddeler, vücuttan atılamıyor ve tehlikeli hastalıklara yol açabiliyor.

Olası tüm riskleri göz önünde bulunduruyor, gıdayla temas eden ürünleri reyonlarımıza koymadan önce test ettiriyoruz. Sadece sonucu uygun olan ürünleri reyonlarımızda müşterilerimizle buluşturuyoruz.

Analizler tencere, kesme tahtası, çatal ve tabak gibi mutfak ve sofrada kullanılan ürünleri; mikser, su sebili gibi elektrikli ürünleri; plastik bardak, kürdan gibi tek kullanımlık ürünleri kapsıyor.

İş kıyafetleri ve ekipmanları analizi

Mağazalarımızda satışa sunulan tüm iş kıyafetleri yasal gereklilikler, zararlı kimyasalların varlığı ve kullanıma uygunluk yönünden test ediliyor.

“Okula Dönüş” kırtasiye ürünleri analizleri

“Okula Dönüş” çalışmalarımız 2008 yılında başladı.

Çünkü çocuk sağlığına ve güvenliğine önem veriyoruz. Özellikle okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocukların kullandıkları kırtasiye, tekstil ve ayakkabı ürünlerinin yaratabileceği riskleri biliyoruz. Olası tüm olumsuzlukları göz önünde bulunduruyor; kalem, boya, silgi, plastik matara ve beslenme kapları gibi kırtasiye ürünlerinin test edilmesini talep ediyoruz.

Ayrıca ciltle direkt temas eden çorap, iç çamaşırı, okul üniformaları, deri ve spor ayakkabıların, insan sağlığına olumsuz etkileri bulunan kimyasal maddeler içermediğine dair belgeleri inceleyerek, reyonlarımızda söz konusu ürünlere yer veriyoruz.

O01
Başa dön

Soğuk Zincir

Soğuk zincirin önemi

Sıcaklık özellikle et, süt, balık, donuk ürünler gibi hassas gıdaların korunmasında önemli bir parametre. Sıcaklık değişimleri mikroorganizmaların üremesine neden oluyor. Bu sebeple ünlerin fiziksel, duyusal ve kimyasal yapılarının bozulmaması ve mikroorganizmaların ürememesi için soğuk zincirin üretimden tüketime kadarki tüm aşamada kırılmaması gerekiyor.

shutterstock 90343696 balik

Yasal düzenleme bu konuda ne diyor?

Soğuk zincir, soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddeleri için yasal bir zorunluluk!

Soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddeleri, üretim aşamasından; sevkiyat, depolama, taşıma aşamalarına kadar özelliklerini korumalı. Bu ürünlerin gıda güvenliği kriterlerine uygunluklarını da koruyabilmeleri için uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemlerin tamamına “soğuk zincir” adı veriliyor.

Soğuk zincirle, tüketime sunduğumuz hiçbir gıda maddesinin müşterilerimiz için risk teşkil etmemesini amaçlıyoruz.

Yasa, gıda üreticilerinin sorumluluklarını da belirliyor. Gıda ürünlerinin sevkiyatı ve tüketimine kadar tüm aşamalarda, üreticilerin belirli kurallara uyması gerekiyor. Belirlenen sıcaklık seviyelerini korumak ve soğutuculu araç sahibi olmak, üreticilerin öncelikli olarak uyması gereken yasal zorunlulukları arasında yer alıyor.

Metro'da soğuk zincir

 Soğuk zincir Metro’da mal kabulden başlar.
 Ürünler, üreticilerden frigorifik araçlarla gelir.
 Sorumlu mal kabul personeli tarafından kontrol edilerek alınır.
 Anında Metro’nun soğuk odalarında korunmaya bırakılır.

Mağazalarımızdan satın aldığınız sıcaklığa hassas gıdaların, ısı zincirini kırmadan üretim yerlerine taşınabilmesi için şu çözümleri sunuyoruz:
 Sıcaklık koruma çantası
 Strafor kutular
 Dondurulmuş gıda torbası/kutusu
 Frigo römork

ISI OLCUMU copy

Soğuk zinciri korumanın sağladığı dört avantaj:

Sıcaklık yükselmeleri kısa süreli de olsa gıdaların lezzetini ve görüntüsünü bozar ve tüketim süresini kısaltır. Bu riski ortadan kaldırırsınız.

Soğuk zincir, bakterilerin çabuk üremesini sınırlar. Bu yolla gıda zehirlenmeleri riski en aza iner.

Soğuk zincir yasal bir zorunluluktur. Yasaya uygun hareket etmiş olursunuz.

Herkes taze ve besin değeri korunmuş ürün ister. Müşterilerinizin bu önemli beklentisini karşıladığınız için ciro kaybını engellersiniz.

702

Neden akü değiştirme makinelerini kullanmalısınız?

Mağazalarımızda ücretsiz dondurulmuş akü değiştirme makineleri bulunuyor.

Dondurulmuş akü değiştirme makinesinde -23°C ‘de soğutularak dezenfekte edilen aküler tekrar tekrar kullanılabiliyor.

Avrupa standartlarında üretilen akülerin dış yüzeyleri bakteri tutmayan ve üremesine engel olan bir özelliğe sahip…

Dondurulmuş aküler, özel soğutuculu kutularda, izotermal poşet ve çantalarda kullanıldığında dört saat dondurucu özelliğini aynı şartlarda muhafaza ediyor.

Bu çözümler satın alınan ürünlerin soğuk zinciri kırmadan ve güvenle taşınmasına imkân tanıyor!