METRO GROUP

Profesyonellerin Güçlü İş Ortağıyız

Balık

Türkiye'nin ve dünyanın en lezzetli balıkları tazeliğini koruyarak mağazalarımızda sergileniyor.
Sağlığın ve lezzetin izini sürenler Metro mağazalarında buluşuyor.

MCC Turkey METROPOST 09 BALIK-1
Başa dön

Her gün en az 40, sezonunda 60 çeşit ve üzeri taze ve hesaplı deniz ürününü bulabilmeniz için çalışıyoruz!

Hijyenik şartlarda sadece “taze” ürünleri sizlere sunma konusunda gerekli tüm teknik donanıma sahip oluşumuz en belirgin özelliklerimizden biri; yaptığımız sık ve düzenli kontroller de…

Su Ürünleri

Tazeliğini kaybetmeden ürünlerimizin size ulaşmasını sağlıyoruz. Aksi halde ürünlerimizi reyonlarımızdan çekiyor ve imha ediyoruz. Balık, hızla bozulabilmesi sebebiyle hassas bir ürün. Depolama ve nakil işlemlerine oldukça özen gösterilmesi gerekiyor. İşte çalışmalarımız tam da bu noktaya odaklanıyor.

Metro’da asla, tazeliğini kaybetmek üzere olan bir ürünü alma riskiyle karşılaşmazsınız. Stratejimiz gereği asla daha az taze bir ürün, reyonlarımızda daha düşük fiyatla satılamaz.

Başa dön

Metro mağazalarında mevsimine göre aşağıdaki su ürünlerini bulabilirsiniz:


Balıklar


Yumuşakçalar, kabuklular, kafadanbacaklılar ve karındanbacaklılar

Ahtapot, angel, cik cik, deniz fasulyesi, ıstakoz, istiridye, kalamar, kara midye, karides, kerevit, kidonya, lupin, madya, pavurya, sübye, sülünes ve vongole.

Avcılık yoluyla elde edilen balıklar

Akya, barbun, çinekop, çipura, ceylan, çıplak, dil, dülger, fener, gelincik, gümüş, hamsi, iskorpit, ispari, istavrit, izmarit, kalkan, karagöz, kefal, kılıç, kırlangıç, kofana, kolyoz, küpez, köpek balığı, lahoz, levrek, lipsoz, lüfer, melanur, mercan, mezgit, mırlan, mırmır, minekop, muskar, orfoz, orkinos, öksüz, palamut, pisi, sapan, sardalye, sargoz, sarıkanat, sarpa, sazan, sinarit, sudak, tekir, tırsi, tombik, torik, trança, turna, uskumru, vatoz, yayın, yılan balığı, zargana.

Yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklar

Alabalık, çipura, denizalası, eşkine, granyöz, karagöz, levrek, mercan, minekop, sinarit ve somon.

Balık Platformu

Balık Platformu’nun önemine dikkat çekmek isteriz. Bu platformu kurmaktaki amacımız, kaliteli ve hijyen konusunda size tam garanti sunabilmek…

Farklı bölgelerden toplanan balıkların tazeliklerini kontrol ediyor, soğuk zinciri koruyarak sevkiyatı gerçekleştiriyoruz.

Balık seçimi ve alımı işlemlerinin dikkat gerektiren süreçleri var. Bunu dikkate alarak Metro’da;

• Balık Platformu, hijyen ve kalite konusunda eğitim almış personellerden oluşuyor.

• Kullanılan buz dâhil tüm platformun, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri düzenli olarak yapılıyor.

• Türkiye’nin her bölgesinden ve hallerden alınan taze balıklar, frigorifik araçlar ile Balık Platformu’muza getiriliyor.

• Bize ulaşan balıklar, gıda mühendislerimiz tarafından kontrol ediliyor.

• Bu kontrollerden sonra ürünlerin kabulü yapılıyor.

           

Balık Platformu

Tedarikçilerimiz, mal kabul ve sevkiyat

Tedarikçilerimizi IFS (International Featured Standards), BRC (British Retail Consortium) veya ISO 22000+PAS220 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi standartlarına uygun olarak, belge almaları konusunda yönlendiriyoruz. Bu belgelerden herhangi birine sahip olmayan tedarikçilerimizin üretim noktalarını periyodik olarak denetliyoruz.Tedarikçilerimizin performanslarını oluşturduğumuz sistemlerle izliyor, kriterlerimize uygunluk göstermeyen tedarikçilerle ticari ilişkimizi sona erdiriyoruz.

Platforma tedarikçilerimiz tarafından sevk edilen ürünlerin sıcaklık, tazelik, etiket bilgisi ve kalite kontrolleri, su ürünleri mühendisleri tarafından yapılıyor. Mağazalarımızın verdiği siparişler, su ürünleri mühendislerimizin gözetiminde, soğuk zincir kırılmadan sevkiyat için hazırlanıyor. Sıcaklık ve kalite kontrolleri yapılıyor ve soğuk zincirde, sıcaklığı devamlı olarak kayıt altında tuttuğumuz ürünler araçlara yükleniyor.

Sabah saatlerinde tedarikçilerimizden gelen ürünler tazeliklerini kaybetmeden, aynı gün öğleden sonra platformumuzdan tüm mağazalarımıza sevk ediliyor.Çiftliklerde yetiştiricilik yoluyla elde edilen balıklar, yasal gerekliliklere uygun biçimde, etiketli olarak sevk ediliyor.

Platformda ürünlerin mal kabul ve sevkiyat kayıtları mağaza ve araç bazında tutuluyor. Bunun yanı sıra sıcaklık değerleri, doğrulama, bakım ve eğitim kayıtları da yer alıyor.

Platformumuzda denetim, eğitim ve analizler

Metro Su Ürünleri Platformu periyodik, IFS Gıda Standardı’na (International Featured Standards) uygun olarak denetleniyor.

Platformumuzdan sevk edilen ürünler, düzenli olarak akredite laboratuarlarda analiz ediliyor.Akredite laboratuarlarda, platformumuzda kullanılan su ve üretilen buz için düzenli olarak mikrobiyolojik ve kimyasal analizler yapılıyor.

Platformumuz, günlük olarak gıda üretim alanlarında kullanıma uygun, Sağlık Bakanlığı izinli kimyasallar kullanılarak temizleniyor ve dezenfekte ediliyor. Platformda görev yapan personelimizin portör muayeneleri yapılıyor. Personelimize düzenli olarak gıda güvenliği, hijyen, temizlik ve haşere ile mücadele eğitimleri veriliyor.

Taze Balık Denetim, Analiz

Dünya balıkları Metro’da!

Dünyanın birçok ülkesinden, tazelikleri bozulmadan gelen su ürünlerini, ihtiyaçlarınız doğrultusunda sizlere sunuyoruz. Norveç’ten Amerika’ya, Senegal’den Arabistan’a kadar birçok ülkenin taze ürünleri reyonlarımızda sizleri bekliyor!

Metro Balık Hali’nin önemine dikkat çekmek isteriz. Bu platformu kurmaktaki amacımız, kaliteli ve hijyen konusunda size tam garanti sunabilmek…


Mercan, Barbun ve Lahoz
Dünya Balıkları


Farklı bölgelerden toplanan balıkların tazeliklerini kontrol ediyor, soğuk zinciri koruyarak sevkiyatı gerçekleştiriyoruz.

Balık seçimi ve alımı işlemlerinin dikkat gerektiren süreçleri var. Bunu dikkate alarak Metro’da;
 
   Hali, hijyen ve kalite konusunda eğitim almış personellerden oluşuyor.
   Kullanılan buz dâhil tüm platformun, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri düzenli olarak yapılıyor.
   Dünyanın ve Türkiye’nin her yerinden taze balıklar, frigorifik araçlar ile halimize getiriliyor.
   Bize ulaşan balıklar, gıda mühendislerimiz tarafından kontrol ediliyor.
   Mal kabulleri bu kontrollerden sonra yapılıyor.

Kalkan

İlerleyen yetiştiricilik sektörü, nesli tehlike altında olan türlerin yaşamasında önemli bir rol üstleniyor. Norveç ve İspanya’da yetiştiriciliği yapılan Kalkan balığı (Psetta maxima) yıl boyunca temin edilebiliyor. Doğal lezzetinde, yıl boyunca ekonomik fiyatıyla gözde restoran şefleri tarafından
tam not alan kalkanı reyonlarımızda bulabilir, bu özel lezzeti Metro’da yakalayabilirsiniz!

Kalkan Balığı
Somon

Vitamin E ise önemli bir antioksidan.

Omega 3 düzenli olarak kullanıldığında kandaki kolesterol ve trigliserid seviyelerini düşüyor. Kanı inceltiyor, kalp krizi riskini azaltıyor.

Bağışıklık sisteminizi, cildinizi Omega 3 ile harekete geçirin, bu olağanüstü lezzetle zamana meydan okuyun!

Başa dön

Somon mucizesi

Somon, doğal hayat döngüsü itibariyle çok zorlu bir yaşama sahip. Doğal hayatın zarar görmesiyle birlikte somonlar artık ne yazık ki çiftliklerde üretiliyor. Bu lezzetli ve değerli balığın yağı, Omega 3 ailesine ait doymamış yağ asitleri bakımından oldukça zengin. Üstelik ağrı, iltihap, şişkinlik gibi vücut tepkilerinin düzenlenmesine de yardımcı.

N-3 yağ asitleri (Omega-3, EPA, DHA) içeren yiyecekler, koroner kalp hastalıklarının azaltılmasında oldukça etkili.

Temel yağ asitleri, özellikle beyin ve görsel aktivitelerin gelişmesi için önemli.

Somon 2

  

Trança

Alternatif kültür balıkları

Akdeniz balıkları; doğada yakalanmış balıkların lezzetini taşımaları için karides, kalamar, ahtopot gibi deniz kaynaklı yemlerle besleniyor. Anaç balıkların seçiminden, özel yemlere kadar tamamen entegre tesislerde gerçekleşen üretim, Akuvatur Akdeniz balıklarına gerçek, doğal lezzetini kazandırıyor.

Bu balıklar, yakalamaya çalıştığınız lezzetleri mükemmel biçimde destekliyor. Öncesinde bizden size olması gereken en doğru koşullarda ulaştırılıyor.

Neden Akdeniz kültür balığı?

Doğa, balığa dönemsel olarak farklı yağlılık ve lezzet değerleri katıyor. Balıklar düzenli beslenmediklerinde et kalitelerinde ve lezzetlerinde azalma oluyor. Özellikle üreme dönemleri öncesinde lezzetli olan balıklar, üreme dönemi sonrasında lezzet kaybına uğruyor.

Sinarit

Ege ve Akdeniz’de yetişen sinarit, yazın kıyıların kayalık bölümlerinde bulunur. Kışın 300 metreye varan derinlerde yaşamını sürdürür. Karagöz ailesindendir; sert,  hareketli ve kuvvetlidir. Ender avlanır ve oldukça değerli bir balıktır.
 
1-1,5 metreye kadar büyüyebilen sinaritin tavası, ızgarası (şiş ve fileto), buğulaması harikadır.
Kâğıt kebabı, haşlama ve pilaki için tercih edilebilir.

Sinarit
Karagöz
Başa dön

Karagöz

İzmir’de avlanan Karagöz, yazın taşlık ve yosunluklarda, midyesi bol yerlerde yaşar. Kışın derin sularda yaşamını sürdürür. Türleri arasında baltabaş, sivrigaga, sargos ve mırmır yer alır.
Yaklaşık 20-25 cm boyunda,  50 cm enindedir ve mayıs-temmuz arası hariç her zaman bulunabilir.
Izgara, buğulama, fırın (1 kg ve daha büyükse), çorba için son derece uygundur.

Granyöz/Sarıağız

Granyöz (argyrosomus regius), Akdeniz ve Ege’de yaşayan, 800-1000 gr, 1000-1500 gr ağırlığında olabilen özel bir balık türü ve çipura ile levrek yetiştiriciliğinde alternatif olarak görülüyor.
Oldukça hızlı büyüyen bir tür olan granyöz, levrek ve çipuraya nazaran daha düşük maliyetli bir yetiştiricilik ürünü olarak kabul ediliyor.

Granyöz, pulları kolay temizlenebilen; beyaz etli, yağlı ve lezzetli bir balık. Yerel olarak Sarıağız, bazı bölgelerde ise kaya levreği olarak da biliniyor. Izgara, buğulama ve fırın için doğru bir alternatif olduğunu hatırlatmakta fayda var!

Kiremitte Alabalık

 

Deniz Alası (yerli somon)

“Denizalası” olarak adlandırılan balık, aslında “alabalık”tır. Farklı yetiştirilmeleri sebebiyle farklı isimlendirilir.


Alabalıklar baraj gölleri veya akarsuların kenarlarına kurulan çiftliklerde yetiştiriliyor.

250-350 gr. ağırlığa ulaştıklarında satışa sunuluyorlar.

Yerli somon ise 100 gr. ağırlığa kadar tatlı sularda yetiştiriliyor. 100 gr'dan sonra Karadeniz'deki çiftliklerde, ağdan kafeslere (tatlı sudan denize) aktarılıyor.

Sularının soğukluğu ve tuz seviyesinin tatlı suya yakınlığı sebebiyle Karadeniz tercih ediliyor.

Denize eylül ve ekim aylarında aktarılan balıklar mayıs ve temmuz ayları arasında 800 gramdan itibaren toplanarak satışa sunuluyor.

Deniz Alası(Yerli Somon)

Yemek tarifleri

Balık 1

Web sitemizin yemek tarifleri bölümüne göz attınız mı?

Bu bölümde profesyonel aşçı Serkan Bozkurt'un verdiği yemek
tarifleriyle yeni lezzetler keşfedebilir ve menülerinizi zenginleştirebilirsiniz.


Balık 2
Başa dön

Metro'da Kabuklular

Kabuklular söz konusu olduğunda “depurasyon” işleminden bahsetmek gerekir. Depurasyon bir temizleme/arındırma yöntemidir. Bu yöntemde çift kabuklular tanklara alınarak, 48 saat uv ve kum filtresinden geçirilmiş deniz suyuna bırakılırlar. Tanklara koyulan ürün miktarı 1/3’ü geçmemelidir. Bu yöntemle kabuklular bünyelerinde bulunabilecek istenmeyen maddeleri bu temiz akışkanlı suya bırakarak etlerini temizlemiş olurlar. Bu işlemden sonra kabuklular sudan çıkarılır, ve tekrar deniz suyu ile yıkanarak son kalıntılardan arınması sağlanır. Ürünler artık paketlenmeye hazırdır. File ile paketlenen ürünler sevkiyata kadar +7-8C sıcaklıktaki depolarda beklemeye alınır.

Kabukluların avladıkları bölgeler istasyon denir. İstasyonlar belirli enlem ve boylamlarla sınırlı avcılığa müsait bölgelerdir. Bu bölgeler çeşitli periyodik denetimden geçirilerek belirlenmiştir. Uygulanan analizlere örnek vermek gerekirse; haftada bir biyotoksin, 2 haftada bir mikrobiyolojik ve ayda bir ağır metal ve salmonella denetimi yapılmaktadır.

Istakoz


Istakoz

Kabuklular arasında özel bir yeri olan vitamin, protein deposu ıstakoz hakkında daha fazla bilgiye, önerilere ve ipuçlarına ulaşabileceğiniz katalogumuza göz atmayı unutmayın!Kalamar

Karadeniz hariç tüm denizlerimizde görülen ve orta sularda yaşayan kalamarın ülkemizdeki tek türü “loligo vulgaris”tir.

Uzunca, ovalimsi bedene sahip bir kafadan bacaklı olan kalamarın boyu genellikle 8-15 cm arasındadır ama büyük denizlerde uzunluğu 50 cm’ye kadar çıkar.

Her mevsim lezzetli olma özelliğiyle dikkat çeker; tava, yahni, dolma, ızgara ve haşlamasının tadına doyum olmaz.

Kalamar 1
Kalamar 2
Başa dön

Kalamar nasıl temizlenmeli?

Tek elinizle kalamarın vücudunu sıkıca tutun. Diğer elinizle de kafasını ve ayaklarını çekerek ayırın
 
Üzerindeki şeffaf, jelatinimsi kılıfını çekerek atın.
 
Derisini elinizle çekerek ayırın
 
Ayaklar, yüzgeçler ve kesesini bıçak yardımıyla ayırın.
 
Ayaklarını sıkarak tek dişini (gagasını) daha da belirginleştirerek bıçakla kesip alın. Gözlerini ve ağzını kesin.
 
Temizlemeden sonra, ister halka şeklinde kesin, ister bütün olarak kullanın.

Karides

Karides mükemmel bir selenyum kaynağıdır. Düşük yağlı ve düşük kalorili protein sağlaması en önemli özellikleri arasında yer alır. D ve B12 vitamini içermesinin yanı sıra bol miktarda Omega-3 yağ asidini barındırır.

Tüm denizlerimizde ve tatlı sularımızda görülen karides, “tatlı su ve calıkaridesgiller” olmak üzere iki türe ayrılır.
Deniz kabukluları sınıfından olan, 5-6 cm boyundaki karidesler silindirik vücutlu, uzun duyargalı ve eklembacaklı olarak biliniyor.
Haşlanmış şekliyle salatalara lezzet verirken, kiremitte tereyağlı pişirme tekniğiyle sofraların vazgeçilmesi haline geliyor.

Karides 1
Karides 2


Karidesin faydaları

Karides mükemmel bir selenyum kaynağı.  Düşük yağlı ve düşük kalorili protein sağlayan karides ayrıca D, B12 vitamini ve bol miktarda Omega-3 yağ asitlerini içerir.

Karides nasıl temizlenir?

Karidesin üzerindeki kabuğu elinizle soyun. Kabukta et bırakmamaya özen gösterin.
 
Kabuğun tamamı (kuyruk kısmı dâhil) soyulabilir veya kuyruk kısmında bırakılarak farklı bir sunum yapılabilir.
 
Karidesin arka yüzünü bıçak ucu ile hafifçe kesin ve içerdeki damarları alın. Parçalamamaya dikkat edin, aksi halde damarlar içerde kalabilir.
 
Son olarak bağırsağı bıçak ucu yardımıyla alın. Daha sonra kağıt havlu ile kurulayın.

İstiridye 1

İstridye nasıl temizlenir?

İstiridyeler genellikle çiğ olarak tüketilen ürünlerdir. Yenmeden önce kabuğu mutlaka yeni açılmış olmalıdır.
 
İstiridye oval kısmı alta gelecek şekilde bir bez ile sıkıca tutulur.
 
Ayırıcı olarak kullanacağınız bıçak, köşenin hemen yanından sokulur.
 
Daha sonra bıçak çevrilerek tüm kısımlar açılır.

İstiridye 2
Başa dön

Soğuk Zincir

Soğuk Zincir

Soğuk zincir nedir?

Soğuk ortamda muhafaza edilmesi gereken gıda maddelerinin alımı, sunumu ve sevkiyatı dikkat gerektiren bir süreç. Üretim, sevkiyat, depolama, taşıma gibi, tüketime kadar olan aşamalarda bu ürünler tüm özelliklerini korumalı.

“Soğuk zincir”, uygulanması zorunlu olan soğuk muhafaza, soğuk taşıma ve benzeri işlemlerin tamamını ifade ediyor ve mal kabulden başlıyor. Üreticiden frigorifik araçlarla getirttiğimiz ürünler, uzmanlar tarafından kontrol ediliyor ve soğuk odalarımızda korumaya alınıyor.

Soğuk zinciri korumak için;

Dondurulmuş ürünlerin alışverişini sona bırakın.

Dondurulmuş ürünleri izotermal torba, izotermal çanta veya izotermal kutu içinde taşıyın ve -23°C ile -18°C arasında muhafaza edin.

Ürünü kullanırken gerekli miktarı paketten alın, geri kalan miktarı dışarıda bırakmadan tekrar derin dondurucuya yerleştirin.

Balığın tazeliği nasıl anlaşılır?

 Bir balığın taze olup olmadığını anlamak için gözlerine bakın!

 Taze balığın gözleri parlak ve dışa bombeli olur, derisi ise gergin ve parlak olur.

 Tazeliğini yitirmeye başlayınca gözleri buğulanır ve içeri çöker.

 Pulsuz balıklar bayatlamaya başladıkça derisinin parlaklığı azalır, karın tarafında buruşmalar oluşur.

 Taze balığın solungaçları canlı kırmızıdır, bayatladıkça bu renk değişir.

 Pullar gövdeye sıkıca yapışır, elinize pulların gelmemesi gerekir.

 Eti sıkı ve elastikidir, parmakla bastırıldığında meydana gelen çukurluk anında düzelir. Bayatlamış balıklarda et çok yumuşak ve peltemsi olduğundan iz kalır.