METRO İÇİN ÇALIŞMIYORUZ

Dünyanın her yerinde kendi işinin sahibi milyonların başarısı için çalışıyoruz.

Üretenler, yapanlar, her şeyin sıfırdan inşa edilebileceğine inananlar için çalışıyoruz.

Hayallerini alıp kendi işine dönüştürenler için. Onların hepsi için çalışıyoruz.

 

 

 

cihan_uryan

CİHAN VE ÜRYAN İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Tutkuları mutfak olan iki şef…
Hayallerini gerçekleştirmek isterken yolları bir şekilde kesişen Cihan ve Üryan, 10 yıldır birlikte çalışan iki girişimci şef. Onlara göre başarılı bir işletme sahibi olmanın sırrı, işini keyifle ve doğru şekilde yapmak. “Bunlar yediğim en güzel hamburgerler”, “Sizin yüzünüzden diyetimi bozdum’’ gibi misafirlerinden aldıkları olumlu geri dönüşler onların en büyük motivasyon kaynağı.
Cihan ve Üryan için, misafirlerine sokak lezzetlerini sundukları yeni mekanları Zula’da Türk damak tadına uygun lezzetler hazırlamak oldukça önemli. Bu yüzden coğrafi işaretli ürünleri, bu topraklara ait lezzetleri daha fazla kullanmak, onları menülerine daha fazla adapte etmek istiyorlar.
Cihan ve Üryan’ın bir sonraki iş hedefi coğrafi işaretli ürünleri kullanarak menülerini zenginleştirmek.

Videoyu İzle

 

rizaaa

RIZA ŞEF İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Toprağa aşık bir şef…
Midpont Ar-GE Şefi Rıza Belenkaya, güne erken başlayıp kendini mutfağa atanlardan.
Küçük yaşlarda büyükannesinin yaptığı yemekler ile mutfağı sevmeye başlıyor ve çocukluktan gelen bu tutkunun, hayatının büyük bir parçası olduğunu söylüyor.
Rıza Şef, mutfağın kendisine sınırsız bir özgürlük sağladığını düşünüyor. Michelin yıldızlı bir şef de, Anadolu’da yapılan bir salça da onun ilham kaynağı.
Toprağa aşık bir şef olarak, bu coğrafyanın zenginliklerini yaşatmak için sürdürülebilirliğe büyük önem veriyor. Genç şeflerin reçete yapmak yerine önce toprağı çok iyi tanıması ve ürünlere saygı duymayı öğrenmesi gerektiğini düşünen Rıza Şef’e göre, mutfağa olan tutku topraktan başlıyor. Rıza Şef’in bir sonraki iş hedefi bu tutkuyu genç şeflerle paylaşmak ve onlara yol göstermek.
 

Videoyu İzle

 

zumrut

ZÜMRÜT HANIM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Mutluluk ev yapımıdır” diyen bir işletme sahibi…
Zumamma’yı açmadan önce 22 sene insan kaynakları direktörü olarak çalışan Zümrüt Hanım, bir seyahatinde bir kafeden içeri giriyor ve içeride hissettiği duygu onun hayatını değiştiriyor. Kafenin işleyişinden ilham alarak, İstanbul’a döndüğünde insanların kendilerini evinde ve güvende hissetmelerini sağlayacak bir mekan açmaya karar veriyor.
Zümrüt Hanım için mutluluk bulaşıcıdır. Ona göre herkesi mutlu etmenin sırrı, işini zevkle yapmak ve müşterilere en taze ve en kaliteli ürünleri sunmaktan geçiyor. Evinde hangi yemeği yapıyorsa, hangi yağı kullanıyorsa müşterilerine de onu sunuyor.
Zümrüt Hanım’ın bir sonraki iş hedefi misafirlerine taze ve kaliteli lezzetler sunmak.

Videoyu İzle

 

ibrahim

İBRAHİM ŞEF İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Geleneğini geleceğe taşıyan bir şef…
Gaziantepli meşhur Halil Usta'nın çırağı ve onun lezzetlerini yaşatma görevini üstlenmiş oğlu İbrahim Şef, Halil Usta Restoranları’ndan sorumlu. Halil Usta'nın yönetimini devraldığında yaptığı ilk iş, mevcut menüleri reçetelendirmek olmuş. Restoranlarının tarifini, gramajına kadar belgeleyerek markanın tadı ve değerini garanti altına almış.
İbrahim Şef’e göre gelenekleri yaşatmanın yolu yerel lezzetleri korumanın yanı sıra onları yeni fikirlerle geliştirmekten geçiyor. Gaziantep’in geleneksel lezzeti baklavayı menülerine ekleyebilmek için 3 yıl boyunca yaptıkları araştırma sonucunda ortaya çıkardıkları Halil Usta’ya özel baklava bunun yalnızca bir örneği.
İbrahim Şefi’in en büyük motivasyonu misafirlerinin şifa bulmuşçasına memnun ayrılmalarını izlemek. Bir sonraki iş hedefi ise geleneksel lezzetlerle yenilikçi menüler tasarlamak.

Videoyu İzle