Metro Kart

Başvur

Bocuse D’Or

bocuse-dor

BOCUSE D’OR TÜRKİYE’DE İPİ ŞEF GÜRCAN GÜLMEZ GÖĞÜSLEDİ

Bocuse d’Or Türkiye Aşçılık Yarışması’nda Şef Gürcan Gülmez ege otlarıyla yorumladığı kuzu eti ve kan portakalı sosuyla hazırladığı lagos balığı ile birinci oldu ve Mayıs 2014’te İsveç’te düzenlenecek olan Avrupa Finali’nde Türkiye’yi temsil etme hakkını kazandı. 

Gülmez: “Türkiye’yi böyle önemli bir yarışmada temsil edecek olmak büyük gurur, Türk bayrağını en yukarılara çıkarmak için 14 ay boyunca çok sıkı çalışacağım.” dedi.


Metro Toptancı Market’in ana sponsor ve ürün tedarik sponsoru olduğu Bocuse d’Or Türkiye’de finale adını Şef Gürcan Gülmez yazdırdı. Yarışmada Erol Sarıdoğan ikinci ve Volkan Karataş üçüncü oldu. Yarışmacı şefler lagos ve Trakya kıvırcık kuzu malzemelerini yine Türkiye’nin yöresel tatlarıyla, kendi üsluplarıyla yorumladı. Şeflerin hazırladığı sanat eseri niteliğindeki yemekler, Türkiye’nin en değerli şeflerinin yanısıra dünyanın en prestijli şefleri tarafından değerlendirildi. Jüri, dört şefin yemeklerini hazırlık süreci, lezzet, sunum, yaratıcılık gibi kriterlere göre puanladı. 


Bocuse d’Or Türkiye jürisinde uluslararası olarak, Bocuse d’Or tarihinde ilk Altın Madalya’yı kazanan şef Jacky Freon, Fransız şef Christina Tetedoie, Lübnanlı şef Joe Barza, Karl Guggenmos, Knud Bundgaard, Erich Ruppen, Wolfgang Goedl’ın yanı sıra Türkiye’den de şefler Mehmet Gürs, Mehmet Gök, Aydın Demir, Rudolf van Nunnen ve Murat Karaduman yer aldı.

Özerkan: “Birinci Olan Şef Gürcan Gülmez Avrupa Finali’ne Metro ile Hazırlanacak ’’

Ödül töreninde konuşan Metro Toptancı Market Genel Müdürü Kubilay Özerkan: “Bocuse d’Or gibi önemli organizasyonlara destek veriyoruz. Çünkü Türk mutfağının ve yenilikçi şeflerinin dünyanın önemli gastronomi platformlarında tanıtılmasına büyük önem veriyoruz. Türk mutfağı ve kültürünün hak ettiği yeri bulması en büyük hayalimiz. Birinci olan şefimiz Gürcan Gülmez’in Avrupa Finali’nde Türkiye adına tarih yazacağına inanıyorum. Buradaki uluslararası şefler, yarışan yemeklerin Dünya Finali’nde yarışabilecek düzeyde olduğunu söyledi, ben onlar adına gurur duydum.” dedi. Özerkan ayrıca Metro’nun, Gürcan Gülmez’i 14 aylık hazırlık süreci ve yarışma sürecinde destekleyeceği haberini verdi.

Bocuse d’Or Yarışması Şef Paul Bocuse tarafından kuruldu ve onun başkanlığında geliştirildi. Şef Bocuse 46 yıl boyunca 3 Michelin yıldızı taşıdı, yüzyılın şefi seçildi ve gastronominin “şah”ı kabul edilir. 

Şef Gürcan Gülmez Hakkında 

Şef Gürcan Gülmez 1997’de Mengen Aşçılık Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra 1997 ve 1999 yılları arasında İzzet Baysal Üniversitesi Aşçılık Yüksek Okulu’nu bitirdi. Profesyonel aşçılık hayatına 2002 yılında başlayan şef, bugün Four Seasons Otel Sultanahmet’te çalışıyor. Gürcan Gülmez 2006 yılında genç şeflerin katıldığı Uluslararası Chefs Rotisseurs Yarışması’nı kazanarak ülkesini Avustralya’da temsil etti.

Metro Toptancı Market dünyanın 29 ülkesinde 720 mağaza ile hizmet vermektedir. Dünya çapında 110.000’den fazla çalışanı olan şirket, 2011 yılında 31 milyar € değerinde ciro elde etmiştir. METRO Toptancı Market, dünyanın en önemli uluslararası perakende şirketlerinden biri olan METRO GROUP’un satış şirketlerinden biridir. METRO GROUP 2011 yılında yaklaşık 67 Milyar € değerinde ciro elde etmiştir. Grup 280.000 çalışanı ve 2.200 mağazası ile 33 ülkede hizmet vermektedir. Grubun performansı birbirinden bağımsız olarak hizmet veren satış şirketlerinin gücünden kaynaklanmaktadır. METRO GROUP’un bünyesindeki diğer markalar, Real Hipermarketleri, tüketici elektroniği sektöründe Avrupa lideri olan Media Markt/Saturn ve Galeria Kaufhof’tur.