Metro Kart

Başvur

Chaine Des Rotisseurs

chaine-des-rotisseurs

Chaine Des Rotisseurs Dünya Genç Aşçılar Şampiyonası'nda Üçüncülük Ödülü Türkiye'nin!

Aşçılık dünyasının köklü ve saygın yarışması Chaîne des Rôtisseurs Dünya Genç Aşçılar Şampiyonası’nın 37.’si, 3-8 Eylül tarihlerinde Türkiye’de gerçekleştirildi. Metro'nun sponsorluğunda ve Mutfak Sanatları Akademisi'nin ev sahipliğiyle yapılan yarışmada Almanya'yı temsil eden şef birinciliği ve İsveç'i temsil eden şef ikinci kazanırken, ülkemiz adına yarışan Yusuf Kızılırmak ise üçüncü olmayı başardı. Yusuf Kızılırmak, bronz madalya kazanmasının yanı sıra, bu yarışmada bugüne kadar dereceye giren ilk Türk şef olma başarısını da elde etti. 
 
27 yaşını aşmamış genç şeflerin katılabildiği, aşçılık dünyasının en prestijli yarışmalarından biri olan organizasyona; Avustralya, Avusturya, Belçika, Kanada, Finlandiya, Fransa, Almanya, Macaristan, Hindistan, İsrail, Japonya, Malezya, Norveç, Portekiz, Güney Afrika, İsveç, İsviçre, İngiltere, ABD ve Türkiye’den 20 şef katıldı.

Türkiye’yi gastronomi dünyasının ilgi odağı haline getiren organizasyonun açılış yemeğiyse 5 Eylül Perşembe akşamı yapıldı. Genç şefler, jüri üyeleri, Chaîne des Rôtisseurs komite üyeleri, basın mensupları ve yiyecek-içecek dünyasından çok sayıda önemli ismin katıldığı yemekte yarışmaya katkıda bulunanlara teşekkür plaketi verildi. Bu özel gecede ayrıca, yarışan şeflere verilen malzeme sepeti (black box) ve düzenlenen özel akşam yemeğinin sponsoru olan Metro’nun Genel Müdürü Kubilay Özerkan da yer aldı.