Çocuklar İçin Kansere Savaş Açtık

cocuklar-icin-kansere-savas-actik

2008 yılından bu yana raflarımıza koyduğumuz tüm kırtasiye ürünlerini bilimsel testlere tabi tutuyor ve sadece sağlığa zararı olmadığını tespit ettiğimiz ürünleri müşterilerimize sunuyoruz.

 
Çocukların sağlığı ve geleceği için bu yıl da 33 farklı ürün grubunda 1.019 ürünü analiz ettik. 2008 yılında uygunsuz çıkan ürünlerin oranı %17 idi. 2010’da %9’a ve 2011 yılında da tedarikçilerimizi bilinçlendirmemiz sayesinde bu oran %6,5’e düştü. 

18 farklı parametreye göre yaptığımız analizlerde, fitalat, azoboyar, formaldehit, ağır metal, alerjenik ve kanserojenik boyar maddeleri inceledik.

Öncülük ettiğimiz çalışmalar neticesinde, plastiği yumuşatmak için kullanılan ve insan sağlığına büyük zarar veren fitalat maddesinin, çıkarılan tebliğ ile çocuk bakım gereçleri, kalemler, defterler, silgiler, yapıştırıcılar, makaslar, kalemtıraşlar, yağmurluklar, spor ayakkabıları, plastik terlikler gibi ürünlerde kullanılması yasaklandı. 

2010 yılında başlattığımız, “geri dönüşümlü ve biyolojik ürünler” konseptini bu sene de devam ettiriyoruz. Bu ürün grupları arasında, plastik şişeden üretilen tükenmez kalem ve %70'i yenebilen fosforlu kalem gibi ürünler bulunuyor. Bir ilki gerçekleştirerek 2010 yılında satışına başladığımız, doğada kendiliğinden çözünen “biokalemler”i de satmaya devam ediyoruz. Biokalemler, çevre ile dost, doğaya zarar vermeyen hammaddeler kullanılarak üretiliyor.