Coğrafi İşaretler ve Yerel Değerlerimiz

Coğrafi işaret, temel olarak bir yöresel ürün adını ifade eder. Bu anlamda coğrafi işaret, belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri bakımından kökeninin bulunduğu yöre, alan, bölge veya ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işarettir. Coğrafi işaretler menşe adı ve mahreç işareti olarak ikiye ayrılır. Coğrafi işaretlerle yıllık 200 milyar doların üzerinde bir katma değer oluşturulmaktadır. Avrupa Birliği (AB), Coğrafi İşaretlerden yıllık 75 milyar dolarlık bir katma değer sağlamaktadır.

Onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış bu topraklarda bizlere kalan yerel miraslara sahip çıkıyor, Coğrafi İşaretleri yerinde koruyoruz.


Coğrafi İşaretlerle İlgili Neler Yapıyoruz?

  • Coğrafi İşaretleri Türkiye’de ilk kez gündeme taşıdık.
  • Taşköprü sarımsağı ve Finike portakalı çalışmalarıyla potansiyel ürünlerin tescillenmesine öncülük ettik.
  • 5. Türk Patent Ödülleri'nde Coğrafi İşaret Tanıtımına en fazla katkı sağlayan firma ödülünü aldık.
  • Tescil edilmiş ürünleri reyonlarımızda bulundurarak müşterilerimize tanıtıyor, Coğrafi İşaretlerde farkındalık yaratıp ticari motivasyon sağlıyoruz.
  • Ürünün gerçek sahibi olan üreticilerin üretim yerinde ticari gelir elde etmesini sağlayarak kırsal kalkınmaya destek oluyoruz.
  • Tescil almış ürünlerde üreticilerin kooperatifler kurmasına destek olarak Coğrafi İşaret yönetiminin sağlanmasına ve ticari gelişmenin artmasına katkıda bulunuyoruz.
  • Türkiye’de potansiyel ürünlerin Coğrafi İşaret tescili almasına, Coğrafi İşaret tescilli ürünlerimizin de Avrupa Birliği’nde tescillenmesi çalışmalarını destekliyoruz.
  • Coğrafi İşaretlerle ilgili bilimsel çalışmaların desteklenmesine katkıda bulunuyor, düzenlenen ulusal ve uluslararası toplantılarda konuşmacı olarak yer alıyoruz.
  • Coğrafi İşaret tescilli ve aday ürünleri 10 Metro ülkesine ihraç ediyoruz.

cograf_odul
Cografi-isaret

Önceliğimiz Kalite


Yerel tedarikçileri geliştirmek ve desteklemek amacıyla yasal mevzuat, gıda güvenliği, Coğrafi İşaretlerin farklılığı, tadım eğitimleri, hayvan refahı, iyi tarım uygulamaları, zararlılarla mücadele konularında ücretsiz eğitimler düzenliyoruz. Tescillenmiş Coğrafi İşaretlerle, geleneksel, yerel ve küçük ölçekli tedarikçilerin Uluslararası Gıda Güvenliği Sertifikasyonu'nda teknik bilgi sağlayarak sertifika almalarına destek olarak bu ürünlerin yurtdışı pazarında yer almaları için önemli adımlar atıyoruz. Ayrıca ürünlerin kaynağında ve üretim tesislerinde hem gıda ve ürün güvenliği hem de Coğrafi İşaret özelinde tescil gereklerine göre denetimlerin yapılmasını sağlıyoruz. Bununla birlikte ürünleri akredite laboratuvarlarda analiz ediyor ve yalnızca sonucu uygun olan ürünleri müşterilerimize sunuyoruz.


Coğrafi İşaretli Ürünleri Keşfet