Coğrafi İşaretli Lezzetler

Diş Diş Olur Diş Değil Beyaz Olur Kar Değil: Sarımsak

Masamdaki vazoda kocaman, ak mı ak, tatlı, baygın, mis mi mis kokulu bir zambak var. Bayılırım, sevdiceğimden bana hediye! İnsanlar alemindeki gibi bitkler aleminde de aynı ailede çeşit çeşit üye var, e beş parmağın beşi bir olmaz derler. Mutfağımda kalabalık zambakgiller ailesinin başka bir üyesi var. Mutfaktaki zambakgil de ak mı ak; o da hediye. Taşköprülü komşum geçenlerde getirdi; ama onun kokusu keskin! Lakin açık etmez kokusunu, köşesinde kendi halinde, apak ve ağırbaşlı takılır. Ne zamana kadar mı? Siz onunla başbaşa kalıp onu elinize alıp o incecik giysisini sabırla kat kat soyana kadar. Hele bir de diş diş ayırıp ezmeye kalkarsanız, işte o zaman kokumla varım der. Ezerseniz, tüm ezilenler gibi can havliyle yapar yapacağını, kokusu çıkar. Zaten onun bu keskin kokusudur peşinde olduğumuz ya, marifet her yemeğe yakışanı kadar koymak; yeri belli, ünü belli olanı alıp yemeğe katmaktır. Taşköprü sarımsağının yeri belli, ünü belli, kalitesi belli, lezzeti benzersiz.

Sarmısaklı Nar Ekşili Izgara Sebze

Malzemeler (2 kişilik)

1 adet patlıcan

1 adet sakız kabağı

3 adet orta boy domates

2 adet kırmızı biber

2 adet orta boy kuru soğan

Tuz

Sos için

2-3 diş Taşköprü sarımsağı

1 Türk kahvesi fincanı sızma zeytinyağı

1 yemek kaşığı halis nar ekşisi 

Tuz

Süslemek için

Birkaç sap fesleğen

Yapılışı


Patlıcanı ve domatesi yıkayın, kuru soğanı soyup yıkayın, kabağın kabuğunu incecik kazıyıp yıkadıktan sonra bu sebzelerin hepsini yarım santimetre eninde daire şeklinde dilimleyip azıcık tuz serpip kenara alın. Kırmızı biberi yıkayın. Sebzelerin hepsini fırının ızgara ayarında, elektrikli ızgarada ya da mangalda kurutmadan hafifçe, Anadolu tabiriyle “ala börtük” ızgara edin. Kırmızı biberin kabuğunu soyup. Çekirdeklerini çıkarıp eni bir santimetrelik uzun şeritler halinde kesin. Sos malzemelerini ufak bir kavanoza koyup kapağını kapatıp iyice çalkalayarak sos yapın. Izgara sebzeler ılıkken sosu üstüne dökün. Ben ekşi mayalı ekmeğin üstüne koyup fesleğenle süsleyerek servis ettim. Dilerseniz tabaklara kat kat koyup üstüne biraz daha sos gezdirerek de servis edebirlirsiniz. Yazın sonuna, hasat mevsiminin başına geldiğimiz şu günlerde başlangıç ya da zeytinyağlı olarak servis edebileceğiniz hafif, sağlıklı, bol lifli, leziz mi leziz bir yemek. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, yiyenlere afiyetler olsun!
sarimsak

Cennet Meyvesi: İncir

Meyve bahçelerinin hepsini severim de bazıları daha çok heyecanlandırır beni. Aydın’da dönümlerce incir bahçesini her görüşümde de işte bu heyecandır içimi kaplayan. Çocukluğumun lezzet hafızama nakşettiği bir lezzet Aydın inciri. Söke’de yarım kiloluk, sazdan bir sepete koydukları, ağzından bal damlayan incirleri satan “bardacıkçı” denilen, incir satıcılarının sesleri hâlâ kulaklarımda, onlardan aldığımız ballı incirlerin tadı hâlâ damağımda. İncir, binlerce yıldır karnımızı doyuruyor, damaklarımızı şenlendiriyor.

Aydın İncirli Roka Salatası

Malzemeler (2 kişilik)

1 demet roka 

4 adet Aydın inciri 

2 yemek kaşığı kavrulmuş, iri parçalanmış Giresun fındığı 

100 gr. Erzincan tulum peyniri 

Sos için 

2 yemek kaşığı Ayvalık zeytinyağı 

1 tatlı kaşığı süzme bal 

Tuz

Yapılışı

Rokayı örselemeden iyice yıkayıp süzdürün. İnciri keskin bir bıçakla yuvarlak dilimleyin; aman ha ezmeyin. Peyniri ufalayın. Sos malzemelerini ufak bir kavanoza koyup çalkalayın gitsin! Rokayı tabaklara bölüştürüp üstüne incir ve peyniri koyun. Sosu gezdirin, en son fındığı serpiştirin. Salatanız hazır. Artsın eksilmesin, taşsın dökülmesin, yiyenlere afiyetler olsun!

incir