Mevlevi Mutfağı İstek Formu

mevlevi-mutfagi
Metro Kültür Yayınları’nın 2008’deki ilk yayını Mevlevi Mutfağı isimli kitap oldu. Nevin Halıcı’nın bu çalışması daha önce İngilizceye olarak, “Sufi Cuisine” ismiyle yayımlanmış ve ödül almıştı. Mevleviler ne yerler, ne içerlerdi? “Hamdım, piştim, yandım” temelli bir anlayışın mutfak kültürü nasıl şekillenmişti? Âdetler, adaplar nasıl sürdürülüyordu? Yeme içme kuralları ve sofra ritüelleri nelerdi ve ne kadar önemliydi?
 
Bu soruların yanıtları ve birçok nadir bilgi bu özel çalışmada yer alıyor. “İnsanlık âleminin yetiştirdiği müstesna şahsiyetlerden biri olan yüce Mevlana 13. yüzyıldan günümüze, eserleriyle, mana âleminden sonsuz ışıklar sunmaktadır.

Mevlana, Mevlevilik tarikatının piridir. Mevlana, toplumu her yönüyle aydınlatan fikirlerini, kullandığı çeşitli sembollerle de vermiştir. Bu sembollerden biri yemektir. Örneğin, “Hayatım ‘hamdım, piştim, yandım’ sözlerinden ibarettir.”, diyerek en anlamlı hayat felsefesini, yemek terimleriyle açıklamıştır. Ayrıca tarım, tıp, estetik, lezzet, sofra düzenleme, izzet ikram, yardımlaşma, pişirme gibi yemekle ilgili hemen hemen her konuda sayısız bilgiler vermiş; ardında tarif özelliği taşıyan birkaç yemek de bırakmıştır.

Yüce Mevlana bu yolla, döneminin yemek kültürünü son derece önemli ve aydınlatıcı bir arşiv niteliğinde bizlere armağan etmiştir.” Nevin Halıcı

*
*
*
*
*