Restoranımda Olmadan Olmaz

restoranimda-olmadan-olmaz

Türkiye'nin gerçek değerleri olan coğrafi işaretli ürünler, şimdi de İstanbul'un seçkin restoranlarında lezzet severlerle buluşuyor…

Türkiye’nin ne kadar zengin bir coğrafya olduğunun ve ne denli özel lezzetler barındırdığının somut bir kanıtı olan coğrafi işaretli ürünler, ait oldukları kültürün tüm güzellikleriyle hayatımıza değer katmaya devam ediyor. Metro olarak coğrafi işaretli ürünlerle sektörde yarattığımız farkındalığı bir üst noktaya taşımak için "Restoranımda Olmadan Olmaz" projesiyle yeni bir adım atıyoruz: İstanbul’da hayata geçirdiğimiz proje kapsamında Park Şamdan Rixos'tan Leb-i Derya'ya, Sivuple'den Cafe Zone'a, Halat'tan Müzedechanga'ya kadar İstanbul'un en özel gurme durakları, menülerinde coğrafi işaretli ürünlere yer vererek bu toprakların yerel zenginliklerini şehrin lezzet tutkunlarıyla buluşturuyor.

Bunları biliyor musunuz?

Bugün Avrupa’da 1303 adet coğrafi işaretli ürün bulunuyor. Türkiye'de coğrafi işaretli ürün olma potansiyeline sahip 2500 adet ürün olduğu tahmin ediliyor. Şu an için tescilli ürün adedi 180; Metro raflarında ise 60 adet coğrafi işaretli ürün bulunuyor. Ürünlerde farklılaşmaya gidilerek Horeca müşterilerine sunulan coğrafi işaretli ürünler, Avrupa ülkelerine ihraç edilerek mutfaklarda hak ettiği yeri aldı.

Coğrafi işaretli ürünleri bir de şeflerin gastronomik yorumlarıyla keşfetmek isterseniz restoranimdaolmadanolmaz.com'a tıklayarak ayrıntılı bilgiye ulaşabilir ve İstanbul için kendi lezzet haritanızı oluşturabilirsiniz.