metro onlıne - sıkça sorulan sorular

Metro Hakkında

Metro Online ile Gastro Servis arasındaki fark nedir?
İşletmem için de Metro Online üzerinden sipariş verebilir miyim? Metro Online sadece bireysel müşteriler için geçerli bir servisken, Gastro Servis belirli ticari işletmeler için hizmet vermektedir. Metro Online üzerinden işletmeler için sipariş verilemez.

Üyelik

Nasıl Metro Online üyesi olabilirim?
Metro Online internet sitemiz üzerinden üyelik sözleşmemizi onaylayarak Metro Bireysel Kart sahibi olup üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Metro Online’a üye olmamın avantajları nelerdir?
Metro Online’a üye olarak düzenlenen tüm kampanya, indirim ve size özel avantajlardan faydalanabilirsiniz. Ayrıca üye olan müşterilerimizin siparişlerini tamamlamaları için gerekli birtakım bilgileri (iletişim bilgileri, teslimat adresi gibi bilgileri) her defasında tekrar doldurmalarına gerek kalmayacaktır.

Üyelik bilgilerimi nasıl güncelleyebilirim?

İsminize tıkladıktan sonra açılan menüden "Hesap Bilgilerim"e tıklayarak bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi güncellemek isterseniz, mağaza girişlerinden veya müşteri hizmetlerini arayarak telefon üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl iptal edebilirim?
Metro Online üyeliğinizi sona erdirmek için 444 50 40 telefon numarasını arayarak çağrı merkezimizlle iletişime geçebilir ya da ana sayfamızda yer alan aşağıdaki linki kullanarak iletişim formunu doldurup iptal isteğinizi tarafımıza iletebilirsiniz

Hizmet Bölgemiz

Siparişlerim nerede hazırlanıyor? Bana hangi mağazalardan ulaştırılıyor?
Siparişlerinize ilişkin ürünler şimdilik sadece Kozyatağı ve Kağıthane Metro mağazalarımızda hazırlanıyor. Ürünlerin teslimini tamamen kendi ekibimiz ile gerçekleştiriyoruz.
 
Neden bölge seçim ekranından teslimat bölgesi seçmem gerekiyor? 
Online stok sistemi kullandığımız için “Bölge Seçim” ekranında yapacağınız seçimle siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz bölgeye hizmet veren mağazanın stoklarına bağlanırsınız. Yapacağınız bu seçim size en kaliteli hizmeti vermemiz bakımından önem taşımaktadır. “Bölge Seçim” ekranında yapacağınız seçimi, siparişinizin teslim edilmesini istediğiniz bölgeye göre yapmanız gerekmektedir. Metro Online şimdilik sadece Kozyatağı ve Kağıthane mağazalarımızın çevresinde hizmet vermektedir.

Siparişler ve Ücretler

Siparişim için herhangi bir teslimat bedeli ödemem gerekir mi?
İnternet sitesi ya da mobil uygulama üzerindeki ürün fiyatları mağaza fiyatları ile aynı olup, 300 TL ile 500 TL arasındaki siparişlerinizde 19,90 TL teslimat ücreti ile teslim edilecektir. 500 TL ve üzeri alışverişlerinizde teslimat bedeli ödemezsiniz. Siparişlerinizde yer alacak poşetler ilgili mevzuat gereği ücrete tabi olacaktır.

Plastik poşet ücretiniz ne kadar?

Poşetlerimiz yasa ile öngörüldüğü üzere 25 kuruştur.
Ürünlerin teslimatını sağlayabilmek için gerekli olan adet kadar poşet kullanmaktayız. Kullanılan poşet miktarı, sistem tarafından hesaplanandan az olduğu takdirde fazla poşet ücreti kartınıza iade edilir.
Bazı durumlarda farklı gruptaki ürünlerin aynı poşet içerisinde yer alması gıda güvenliği kapsamında sorunlar doğurabileceğinden öngörülenden daha fazla sayıda poşet kullanımı söz konusu olabilecektir.
 
Alışverişlerde minimum sipariş tutarı uygulanıyor mu?
Metro Online alışverişlerinde minimum 300 TL sipariş tutarı uygulanmaktadır. 500 TL’ye kadar olan siparişlerden 19,90 TL teslimat ücreti alınırken, 500 TL ve üzeri alışverişlerde teslimatlar ücretsiz olarak gerçekleştirilmektedir.
 
Et reyonundan özel kıyma çektirmek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim?

Et reyonundan seçtiğiniz parça (örneğin; dana rosto) olarak seçtiğiniz ürününüzü sepetinize ekledikten sonra, sipariş notunuza parça etinizin kıyma olarak teslim edilmesi talebinizi ekleyebilirsiniz. Sipariş ettiğiniz ürünler mağazalarımızda hazırlanırken özel notlarınıza dikkat edilerek hazırlanmaktadır. Talebiniz mağaza izinleri doğrultusunda karşılanarak teslim edilecektir.
 
Sipariş edeceğim ürünlerde belirli bir adet/kilo/litre sınırlaması var mı?

Su-maden suyu kategorisinde 20 litre sınırı bulunmaktadır. Diğer ürünlerde tek siparişte maksimum 40 adet sınırı vardır. Ürünler stoklarla sınırlıdır. Stok limitine geldiğinizde, bir uyarı bildirimi ile bilgilendirilirsiniz.
 
Hediye kampanyası olan ürünlerde hediye ürünü nasıl teslim alabilirim?
Hediye kampanyası söz konusu olduğunda hediye ürünün tarafınıza teslimi için ana ürün ile birlikte hediye ürünü de sepetinize eklemeniz gerekmektedir.
 
Siparişimin faturasına nasıl ulaşabilirim?
Siparişlerinize ait arşiv faturanız kayıtlı elektronik posta adresinize gönderilmektedir. Bununla birlikte Metro Online üzerinden “Hesabım” menüsünde yer alan “Siparişlerim” bölümünden dilediğiniz siparişinize ait e-fatura detayına ulaşabilirsiniz.

Nasıl ödeme yapabilirim?
Ödemelerinizi dilerseniz Masterpass aracılığıyla online olarak, dilerseniz de kapıda kredi kartıyla ödeme seçeneğiyle adresinizde yapabilirsiniz. Online ödemelerde tüm kredi kartlarını, kapıda ödemelerde tüm debit ya da kredi kartlarını kullanabilirsiniz. Nakit ödeme kabul edemiyoruz.
 
Siparişim hangi saatler arasında teslim edilecek?
10.00 – 12.00 aralığından başlayıp 20.00 – 22.00 saatleri arasında bitecek şekilde günde toplam 6 kez dağıtım hizmeti verilmektedir. Siparişiniz, servis saatine uyan aralıklarda adresinize ulaştırılacaktır.
 
Siparişimin teslimat saatini değiştirebilir miyim?
Siparişlerin teslimat saati değiştirilemez. Ancak henüz gönderim sürecine başlanmamış siparişlerinizi profiliniz altındaki siparişlerim sekmesinden iptal etmeniz ve yeni teslimat saati ile sipariş oluşturmanız mümkündür.
 
Oluşturduğum siparişimin teslimat adresini nasıl değiştirebilirim?
Gönderim sürecine başlanılan siparişleriniz için teslimat adresinin değiştirilmesi mümkün olmamaktadır.
 
Siparişimde adet/gramaj farkı yaşanırsa ekstra bir ücret talep edilecek mi?
Online ödeme sırasında provizyon alım uygulaması olacak, gramaj farklılıkları veya ürün bulunurluğu sebebiyle tutarın değişmesi durumunda provizyondaki tutar üzerinden ilerlenecektir. Tutar yukarıya doğru maksimum %10 artış gösterebilir.
 
Siparişimin yanlış/eksik/bozuk/kırık vb. gelmesi durumunda ne yapabilirim?

Çağrı merkezimizi arayarak veya internet sitemizde bulunan iletişim formuyla kayıt oluşturup durumu iletebilirsiniz. İlgili arkadaşlarımız konuyla en kısa süre içerisinde ilgilenecektir.
 
Siparişimi nasıl takip edebilirim?

Profilinizde bulunan “Siparişlerim” bölümünü kullanarak siparişinizin hangi aşamada olduğunu görüntüleyebilirsiniz.
 
Online ödemelerin güvenliği nasıl sağlanıyor? Metro Türkiye, online ödemelerde kullanılan kredi kartı bilgilerini saklıyor mu?
Metro Türkiye, online alışverişlerde kullanılan kredi kartları bilgilerini saklamaz. Online ödeme işlemleri en güvenli servislerden biri olan Mastercard’ın Masterpass servisi üzerinden gerçekleşir.

İptal & İade

Siparişimi iptal etmek istiyorum ne yapmalıyım?
Siparişinizin gönderim süreci başlayana kadar, sipariş detayı alanı üzerinden iptal et butonuna basarak iptal edebilirsiniz.
Siparişinizdeki ürünleri teslim esnasında iade etmek isterseniz, kapıda teslimat görevlimize iade edebilirsiniz. Siparişinizin teslimatından sonra ürün iadesi yapmak isterseniz 27.11.2014 tarihli 29188 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren ''Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nin 15.maddesinin (c) bendinde belirtilen; taze ürünler, çabuk bozulabilen veya kullanma tarihi geçebilecek mallar cayma hakkının istisnaları kapsamındadır. Bu sebeple, taze ürünler çabuk bozulabilen veya kullanma tarihi geçebilecek mallar iade kapsamında değildir.
Taze ürünler, çabuk bozulabilen veya kullanma tarihi geçebilecek mallar grubuna girmeyen siparişlerinizde ürün teslimatından sonra iade yapmak isterseniz 444 50 40 telefon numarasını arayarak çağrı merkezi yetkilimiz ile iletişime geçebilir veya satın aldığınız mağazaya ürünü getirerek iade talep edebilirsiniz.

Siparişimi iptal ettiğimde ilgili tutarın iadesi ne zaman gerçekleşir?

Sipariş tutarını kredi kartınız ile ödedikten sonra siparişinizin faturası düzenleninceye kadar işlem bankanızda açık provizyon olarak görünecektir. Siparişin bu süre içerisinde iptal edilmesi durumunda provizyon iptali anında yapılacaktır. Metro tarafından gönderilen bir ürünün para iadesi maksimum 2 ile 3 hafta içinde gerçekleştirilir. Banka tarafından tutarın hesabınıza yansıması ise genelde aynı gün olmakla birlikte, bankanızın prosedürlerine göre değişiklik gösterebilir.

Cayma hakkının kapsamı nedir?
Alıcı tüketici, sözleşme konusu ürünlerin kendisine veya gösterdiği adresteki üçüncü kişilere tesliminden itibaren 14 (on dört) gün içinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkını kullanabilecektir. Alıcı, cayma hakkını malın teslimine kadar olan süre içerisinde de kullanabilir.
Ancak çabuk bozulabilen gıda maddeleri, içecekler ve son kullanma tarihi geçebilecek mallar ya da ambalajı, paketi açılmış kozmetik ürünleri, kitaplar, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri için kurulan sözleşmelerde cayma hakkı kullanılması mümkün değildir.
Cayma hakkının kullanılması durumunda tüketici ilgili ürünlere ait fatura aslını ve kargo teslim evrakını Metro’ya sunmakla yükümlüdür. Kargo firması Metro tarafından belirlenir ve iade ücretsiz olarak gerçekleştirilir. Bu evrakların cayma bildirimi ile Metro’ya ulaşmasından itibaren 14 (on dört) gün içinde ürünlerin bedelleri ödemede kullanılan ödeme aracı üzerinden alıcı tarafına iade edilecektir.
Cayma hakkının kullanılabilmesi cayma süresi dolmadan Metro’ya telefon üzerinden bir bildirim yapılması zorunludur.
Alıcı cayma süresi içinde ürünleri işleyişlerine, teknik özelliklerine ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullandığı takdirde meydana gelecek bozulmalardan sorumlu tutulmaz.

Ürünler

Metro mağazalarında satılan ürünlerin hepsini Metro Online üzerinden de sipariş edilebilir miyim?
Hayır. Metro Online üzerinden sipariş verilebilecek ürünlerin özel bir listesi bulunmaktadır.
 
Metro Online üzerinden tütün ürünleri ve alkollü içecek siparişi de verilebilir miyim?
Metro Online üzerinden tütün ürünleri ve alkollü içeceklerin siparişi verilememektedir.
 
Taze ürün grupları hangileridir?

Taze ürün grupları; et, balık, tavuk, yumurta, süt, şarküteri ve donuk ürünleri gibi tüm soğuk zincir ürünlerini kapsamaktadır.

Taze ürün grupları mağazada hazırlanıp bana teslim edilene kadar soğuk zincirin korunması nasıl sağlanıyor?
Siparişinizin hazırlandığı mağaza içerisinde toplanan soğuk zincir ürünleri, araçlara yüklenene kadar soğuk odalarda veya soğuk dolaplarda muhafaza edilmektedir. Ürünler özel soğutmalı araçlarımız ile size ulaştırılmaktadır. Bu şekilde ürünler soğuk zincir kırılmadan size ulaştırılmaktadır.
 
Dondurulmuş ürünlerin sevkiyatı nasıl yapılıyor?
Dondurulmuş ürünler, araçlara yüklenene kadar -18 derecedeki donuk dolaplarda muhafaza edilmektedir. Yükleme esnasında ürünler, ısı yalıtım özelliği bulunan özel çantalara konulmakta ve soğutuculu araçlar ile taşınmaktadır.