depozito projesi

Sürdürülebilirliği bir iş yapış biçimi olarak ele alan Metro Türkiye, gıda dışı ürünlerin geri dönüşümü ve sürdürülebilirliği için sektöre yön verecek bir adım daha atıyor. Metro Türkiye bu kapsamda Kozyatağı mağazasında Depozito Toplama Projesini başlatarak Türkiye’de hem makine kullanımı hem de manuel olarak depozito toplayan ilk perakende şirketi oldu. Bu projesi ile tüm müşterini geri dönüşüm yapmaları için teşvik eden Metro Türkiye, haziran sonuna kadar geçerli bir kampanya da başlatarak onları desteklemeye de devam ediyor. Kampanya kapsamında depozitolu şişelerini Metro Türkiye Kozyatağı mağazasına getiren müşteriler her 10 şişe için 2 TL kupon kazanacak.

Depozito toplama Projesi

Metro Türkiye olarak Kozyatağı mağazasında cam, alüminyum ve pet şişelerin geri dönüşülmesi için ilk adımımızı attık.

Depozito Toplama Projesi ile Geri Dönüşüme Destek

28 Kasım 2022, İstanbul – 30 yılı aşkın süredir sürdürülebilirliği tüm işlerinin merkezine koyan ve bu alanda öncü projeler geliştiren Metro Türkiye, geri dönüşüm ve atık azaltımı alanında yeni bir çalışmasını daha hayata geçirdi. Metro Türkiye, Kozyatağı Mağazası’ndaki Depozito Toplama Projesi ile Türkiye’de bir ilk olarak hem makine ile hem de manuel olarak depozito toplamaya ve şişelerin geri dönüşümünü sağlamaya başladı.
 
0,20 – 2,5 lt boyutlarındaki cam, alüminyum ve pet şişelerin manuel ve makine yolu ile toplandığı projede ilk etapta bir yıl içerisinde Metro Türkiye Kozyatağı mağazasından satın alınan ambalajlı ürünlerin %35’inin geri dönüşüme kazandırılması hedefleniyor. Bu proje ile ambalaj atıklarının doğaya kazandırılmasının yanında toplumdaki geri dönüşüm bilincinin artırılması da amaçlanıyor. Depozito Toplama Projesi ile kısa bir zaman sonra Türkiye Çevre Ajansı tarafından yürürlülüğe girecek olan Depozito Yönetim Sistemi’nin ön hazırlığını yapan ve bu projesi ile sektöre yön gösteren Metro Türkiye, aynı zamanda haziran ayına dek geçerli olan ve geri dönüşüme gönderilen her 10 şişe için 2 TL değerinde kupon sunduğu bir kampanya da başlattı.

Türkiye'de bir ilk: 60 m² Depozito Toplama Alanı

Dünyanın sürdürülebilir geleceği için toplumsal bilinç düzeyinin yükselmesi gerektiğini savunan Metro Türkiye CFO’su Aslı Aracıoğlu, “Metro Türkiye olarak sürdürülebilirlik için sadece kendi operasyonlarımızda değil, müşterilerimiz ve tedarikçilerimiz için çözümler sunuyoruz. Bu vizyonumuzla perakende sektörüne öncülük ettiğimiz sürdürülebilirlik projelerimize bir yenisini daha ekledik. Toplumda çevresel sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm bilincinin artmasını amaçladığımız Depozito Toplama Projemizde, Türkiye Çevre Ajansı’nın hayata geçireceği Depozito Yönetim Sistemi’ne ön hazırlık olarak, pilot mağaza olarak seçtiğimiz Kozyatağı mağazamızda 60 m2lik depozito toplama alanımızı inşa ettik. Var olan depozito sistemlerinde sadece makine yardımıyla ambalaj atıkları ve şişeler ayrı ayrı geri dönüşüme gidiyordu. Biz, Türkiye’de bir ilk olarak hem makine ile hem de manuel olarak topladığımızı depozitolar ile daha fazla atığın doğaya kazanımını sağlamayı hedefliyoruz. Böylelikle aynı zamanda en önemli iş ortaklarımız olan yeme içme işletmeleri tek seferde çok daha fazla depozito şiseyi geri dönüşüm için getirebilecek. Operasyonel süreç ve müşteri hassasiyetini ölçümlemek anlamında önemli bir fırsat olarak gördüğümüz bu öncü proje, müşterilerimizin katılımıyla etki alanını büyütecek.’’ diye konuştu.

Metro Türkiye markalı ürünlerde son 4 yılda yaklaşık 52 ton plastik tasarrufu

Çevresel etkisi yüksek olan plastik ambalajların ağırlıklarının azaltılması çalışması kapsamında da 2019 yılından bu yana Metro markalı ürünlerin ambalajından yaklaşık 52 ton plastik azaltımı sağlayan Metro Türkiye, kendi markalı ürünlerinde de plastik yerine daha çevreci alternatiflerin kullanımını artırmayı hedefliyor. Metro Türkiye bu kapsamda 2021 yılında Metro markalı ürün ambalajlarının %84’ünde doğaya ve insan sağlığına zararları olan PVC/PVDC malzemeleri daha çevreci ambalaj malzemeleri ile değiştirmişti. Metro Türkiye, 2023 yılında ise Metro markalı ürünlerin tamamında bu değişimi gerçekleştirerek daha çevreci ambalajlı ürünler rafa sunmayı hedefliyor. Metro Türkiye son olarak, kendi markası Rioba ile %50 geri dönüştürülmüş plastikten oluşan ‘’Çevre Dostu Şişe’’ ile 0,75 litre sularını da raflara getirdi.
 
Sürdürülebilirlik misyonu doğrultusunda sadece plastik azaltımı ve geri dönüşümü ile sınırlı kalmayan Metro Türkiye, tek kullanımlık plastik ürünlere alternatif olacak %100 geri dönüştürülebilir, kompostlanabilir veya yeniden kullanılabilir kendi markalı ürün sayısını 2023’te %55’e ulaştırma hedefini 2022 yılı itibarıyla geçerek %59 oranına ulaştı.  2025 yılı itibarıyla ise Metro markalı ürünlere ek olarak tedarikçi markalı ürünlerin tamamında tek kullanımlık plastiğe alternatif materyal kullanımı hedefleniyor.