Metro Kart

Başvur

Yürekten Şefler İçin

Avokado, saymakla bitmeyen faydası, sağlıklı yapısı ve lezzeti ile evinizin vazgeçilmez besini olmaya aday oluyor.
İçindeki yağlar, proteinler ve lifler sayesinde formunuzu korumanıza yardımcı olurken aynı zamanda
içinde yer aldığı her gıdaya lezzet katıyor.

Haydi, bu çok yönlü meyveyi daha yakından tanıyalım! 

Avokado Türleri

900’den fazla avokado türü olduğunu biliyor muydunuz?
Bunlardan sadece bazıları ticari olarak üretilirken marketlerde karşımıza sıklıkla iki türü çıkıyor:
Haas'ın kremamsı lezzeti, Fuerte’nin ise fındığı andıran aroması, farklı damak zevklerine sahip olanlar için bir seçenek oluşturuyor.

Fuerte
Haas

Avokado Nasıl Seçilir?

Avokadonun olgunlaşma süreci dalından koparıldığında başlıyor. Satın almak istediğiniz avokadoların olgunlaştığını anlayabilmek için avucunuza alıp hafifçe sıkabilir, dibindeki sert noktaya bastırabilirsiniz.
Bu nokta çok sertse olgunlaşmamış, içine göçüyorsa fazla olgunlaşmış demektir. Sofranızda yer almaya hazır olanlar, yumuşak ve dayanıklı olanlardır.


Avokado Nasıl Saklanır?

Henüz olgunlaşmamış bir avokado satın aldıysanız, yemeye hazır hale gelmesi için iki ila üç gün boyunca bir elma veya muzla birlikte bir kese kağıdına koyarak salgıladıkları etilen gazlarının etkisinden yararlanıp avokadonuzun daha hızlı olgunlaşmasını sağlayabilirsiniz. Olgun, kesilmemiş avokadolar buzdolabında bir haftaya kadar güvenle saklanabilir. Olgunlaşma bu haliyle de devam eder, ancak daha yavaş olur.

 

Lezzet Eşleşmesi

Lezzet Eşleşmesi
Guacamole
Guacamole

Yapılışı: 

Kırmızı soğanı - ya da şalot soğanı, ne kullanmak isterseniz – minik küpler halinde doğrayın. Küçük bir kaseye lime’ın yarısını ve portakalın suyunu sıkın, bir tutam tuz ekleyin ve sonra soğanı, lime/ portakal suyunda 10 dakika bekletin. Biberi küp şeklinde kesin. Sarımsağı, tuzu, toz biberi ve suyunu süzdürdükten sonra soğanı bir araya getirip karıştırın. Küp doğranmış avokadoları ekleyip kalan lime suyunu ekleyin ve avokadolar formunu kaybetmeyecek şekilde çatalla ya da bir büyük havan içinde hafifçe ezerek karıştırın. Tuzunu kontrol edip gerekirse ilave edin. Son olarak narlar ve kıyılmış kişniş ilave edildiğinde servise hazır olacaktır. Mısır cipsleri yanına çok yakışacaktır. Ya da Nachos ve Meksika Fasulyesi ve Cheddar peynirini fırında eritip Guacamole ile servis edebilirsiniz. Sağlıklı seçenek olarak marul yaprakları da tercih edebilirsiniz. 

Afiyet olsun.

Şefin Notu: Lime yerine limon, kişniş yerine maydanoz, nar yerine minik doğranmış domates ile farklı lezzetler yaratabilirsiniz…