Metro Kart

Başvur

Gastronometro Tarifleri

Ramazan demek, huzur, bereket ve lezzet dolu bir ay demek.
Gastronometro Şeflerimizin hazırladığı tariflere göz atın ve
Ramazan sofralarınızın lezzetine lezzet katın. Yapılışı: 

Soğanlar çok ince bir şekilde doğranır ve bir tencere içerisinde tereyağı ile sotelenir. Sotelenen soğanların üzerine su konularak kaynaması beklenir. Bu sürede taze baklalar ayıklanarak küçük küçük doğranır ve kaynayan suyun içerisine atılır, yaklaşık 5-7 dakika haşlanır. Diğer yandan un, yoğurt ve yumurta sarısı ile çorbayı bağlamak için bir karışım hazırlanır. Hazırlanan karışımın içerisine kaynayan çorbadan sıcak su alınarak ılıştırılır ve çorba bu karışımla bağlanıp yaklaşık 5-6 dakika daha kaynatılır. Son olarak tuz ve doğranmış dereotu çorbaya eklenir ve Metro Chef tereyağı ile Metro Chef kırmızı toz biber yakılıp çorbaya ilave edilerek servis edilir.

Afiyet olsun.
Yapılışı: 

İç harcı: Soğanlar küçük şekilde doğranır, kuş üzümü ılık suda bekletilir, dereotu ve taze nane ince bir şekilde kıyılır. Pirinçler bol suda yıkandıktan sonra süzdürülür. Geniş tabanlı bir tencerede zeytinyağı ile kuru soğanlar kavrulur. Ardından dolmalık fıstık eklenir ve o da kavrulur. Pirinçler eklenip bir miktar kavrulduktan sonra kuş üzümü, tuz, karabiber ve yenibahar eklenip karıştırılır. Sıcak su eklenir ve altı kısılıp suyu çekene kadar pişirilir.

Enginarlar limonlu kaynar suda bir miktar bekletilir. Dış kısımda kalan etli yapraklar kesilir ve tatlı kaşığı yardımıyla orta kısmındaki tüylü kısım kazınır. Soğuyan iç harcına nane ve dereotu eklenip karıştırılır. Eşit miktarlarda enginarların orta kısımlarına iç harç doldurulur. Hazırlanan enginarlar tencereye dizilir. Zeytinyağı ve tuz ilave edilip üzeri yağlı kâğıtla kapatılarak kısık ateşte 35- 40 dakika pişirilir. Çağlalar bıçakla ince bir şekilde kesilip limonlu suda bekletilir ve enginar dolmasıyla birlikte servis edilir.

Afiyet olsun.
* Belirtilen fiyatların KDV oranı %8’dir. Yasa gereği aldıkları ürünü aynen veya işlendikten sonra satan müşterilerimiz uygulanan KDV oranı %1 olup, diğer müşterilerimiz için %8’dir.


Yapılışı: 

Kuzu pirzolalar tereyağı ile birlikte mühürlenir. Pazı yaprakları kaynar suda 1 dakika bekletilip soğuk suya alınır. Kuzu pirzolalarının etli kısımları pazı yaprağı ile sarılır. Erikler ikiye bölünür. Sarılan kuzu pirzolalar güvece alınır ve erikler, taze kekik, biberiye, tereyağı ve salça sos eklenir. Alüminyum folyo ile kapatılan güveç önceden ısıtılmış olan 180°C’deki fırında 20 dakika pişirilir. Alüminyum folyo güveç üzerinden çıkartılır ve servis edilir.

Afiyet olsun.
* Belirtilen fiyatların KDV oranı %8’dir. Yasa gereği aldıkları ürünü aynen veya işlendikten sonra satan müşterilerimiz uygulanan KDV oranı %1 olup, diğer müşterilerimiz için %8’dir.

Yapılışı: 

Yumurtayla şeker çırpılır ve ayçiçek yağı eklenir. Kuru malzemeler ayrı bir kapta karıştırılır. Yumurta karışımına kuru malzemeler yavaş yavaş eklenir. Kare bir kalıba 2 cm yüksekliğinde yayılır. 170°C’deki önceden ısıtılmış fırında 15 dakika pişirilir.


Şerbetin Hazırlanışı:

Süt, krema, toz şeker ve bal ocakta kaynama derecesine getirilir. Daha sonra fırından çıkmış, soğumuş olan kekin üzerine dökülerek, kekin şerbeti iyice çekmesi sağlanır.Kabak Katmanı:

2 adet yaprak jelatin buzlu suda yumuşatılır. Kabak püresi ve su ocakta kaynayınca içerisine toz şeker ve pektin karışımı ilave edilir. 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınır ve yaprak jelatin eklenir. 1.5 cm yüksekliğinde olacak şekilde yayılır. Trileçe ve kabak katmanı kare bir kalıpla kesilerek üst üste dizilir. Daha sonra tabakta karamel sosu ile servis edilir.

Afiyet olsun.

 

cevizli_urun
Analı Kızlı Çorbası
Analı Kızlı ÇorbasıHamur Yapılışı: 

Bir kabın içerisine Metro Chef ince bulgur ve irmik konularak üzerine kaynayan su ilave edilip kapağı kapalı şekilde 15 dakika bekletilir. Ardından hamur için tüm malzemeler ilave edilip kıvam alana kadar yoğurulur. Hamur 2 ye bölünerek yarısından minik köfteler yapılır ve diğer yarısı ise daha büyük olacak şekilde koparılarak daha sonra hazırlayacağımız içten, içli köfte yapılmak üzere kenarda bekletilir. 


İçli Köfte Yapılışı:

Bir tavaya zeytinyağı ilave edilir ve ince doğranmış soğan konularak sotelenir. İçerisine kıyma ilave edilip yaklaşık 7-8 dakika kapağı kapalı şekilde ara ara karıştırılarak pişirilir. Son olarak diğer malzemeler ilave edilerek ocaktan alınır. Hazırlanan iç harç soğuyunca ayırılmış olan hamur doldurulup içli köfte haline getirilir.Çorba Yapılışı:

Bir tencerenin içerisine zeytinyağı ve etler konularak sotelenir. Üzerine Metro Chef tatlı biber salçası, su ve nar ekşisi konularak 15 dakika daha pişirilir. Ardından köfteler, haşlanmış nohut ve tuz ilave edilip 10 dakika daha pişirilmeye devam edilir. Bir kâse içerisinde bütün ürünlerden olmasına dikkat edilerek servis edilir.

Afiyet olsun.

 


* Belirtilen fiyatların KDV oranı %8’dir. Yasa gereği aldıkları ürünü aynen veya işlendikten sonra satan müşterilerimiz uygulanan KDV oranı %1 olup, diğer müşterilerimiz için %8’dir.

 
Soğan Kebabı
Soğan Kebabı

Yapılışı: 

Kıyma, tuz, karabiber ve pul biber bir kaba konularak yoğurulur ve köfte formu verilir. Soğanların en üstteki kabuğu soyularak dik olacak şekilde koparılmadan 2 parçaya bölünür. Hazırlanmış olan köfteler soğanların içine yerleştirilerek pişirme kabına dizilir ve su ile salça karıştırılıp köftelerin üzerine dökülür. 200°C’deki önceden ısıtılmış fırında 20 dakika pişirilir. Son olarak üzerine nar ekşisi gezdirilerek 10 dakika daha pişirilir ve servis edilir.

Afiyet olsun.


Helatiye
Helatiye

Yapılışı: 

Şerbet için su, şeker, gül suyu ocakta kaynatılır ve soğumaya bırakılır. Su, süt, şeker, nişasta ve damla sakızı hepsi ocakta kaynatılarak pişirilir. Ocaktan alınıp 1 adet yaprak jelatin eklenir. Daha sonra 1 cm olacak şekilde tepsiye yayılır. Helatiyeler donunca küp şeklinde kesilir ve cam bir kâsenin içine helatiye, gül şerbeti ve meyveler konularak soğuk bir şekilde arzu edilen meyveler ile servis edilir.

Afiyet olsun.Ramazan Şerbeti
Ramazan Şerbeti

Yapılışı: 

Domates ve çilekler temizlendikten sonra 4’e bölünür ve şeker ile karıştırılır. İnce delikli bir süzgeç üzerinde ezilerek çıkarılan domates ve çilek, suyunun iyice çıkması için bir gece buzdolabında bekletilir. Çıkan meyve suyu içerisine su ilave edilir ve kaynatılır. Kaynamış olan suyun içerisine çay ilave edilir ve 3-4 dakika demlenmeye bırakılır. Bir çay süzgeci yardımı ile süzüldükten sonra içerisine soğuk soda ilave edilerek servis edilir.

Afiyet olsun.