Metro Kart

Başvur

Menü Nasıl Hazırlanır?

Menü Nasıl Hazırlanır?

Restoran menü içerisinde yer alan, yiyecek ve içeceklerin sınıflandırılması ve sipariş sıralaması için kullanılan; başlangıç, ana yemek, salatalar, iştah açıcılar, makarnalar, tatlılar ve içecekler işletme türü ve konseptine göre farklılık gösterebilir. Menü nasıl hazırlanır sorusunun bir formülü olmasa da tüm bu menü öğelerinin belirlenmesi sürecinde işletmenize ait kriterlerinizi oluşturup bu kriterleri baz alarak menünüzü oluşturmak dikkat etmeniz gerekenlerin başında gelir. 


Ekipman İçin Gereksinimleri Belirleyin

Menünüzü tasarlarken yemeklerle birlikte mutfak ekipman listenizi oluşturmanız gereklidir. Yemek çeşitleriyle birlikte ekipman gereksinimleriniz de artabilir. Envanterinizde yer verebileceğiniz ekipmanlardan yola çıkarak pişirme tekniklerinizi güncelleyebilirsiniz.


Personel Sayısı ve Kabiliyetini Baz Alarak Menünüzü Oluşturun

Menü çeşitleri arasında uluslararası yemeklere veya yapımı ustalık gerektiren yerel lezzetlere yer vermeden önce personel gereksinimleri ve kabiliyetlerini mutlaka göz önünde bulundurun.


Alerjen Gıda ve Beslenme Tercihlerini Göz Önünde Bulundurun

Yemeklerinizi oluştururken tüketicilerin beslenme stillerine ve gıda alerjenlerine alternatifler üretmeniz gerekebilir. Ana yemeklerde vegan opsiyonlar yer vermeniz gerekirken, tatlılarınızda alerjen veya laktoz intoleransı olan misafirleriniz için çeşitler sunmanız büyük bir önem teşkil etmektedir.


İşletme Boyutlarını Baz Alarak Seçim Yapın

Yemek menü içerisinde yer alan öğelerinin çeşitlerini müşterileriniz için artırmak isteyebilirsiniz ancak ilave edeceğiniz her ürün ile birlikte üretim ve servis aşamalarında ilave bir iş yükü ortaya çıkacağını göz önünde bulundurarak hareket etmelisiniz.


* Güncel mevzuat, yukarıda listeli bilgilerden farklılık gösterebilir. Her ilgili belediyenin uygulamaya koyduğu ruhsat işlemleri farklılık gösterebilir.