Metro Kart

Başvur

Restoran Tasarımı Nasıl Olmalı?

Restoran Tasarımı Nasıl Olmalı?

Bir restoranın oturma, bar, servis ve mutfak alanlarının planı, müşterilerin alanı nasıl deneyimledikleri ve çalışanların hizmet ederken o alanda ne kadar verimli hareket edebileceği konusunda büyük bir fark yaratabilir. Çalışanların servis alanı ve mutfak arasında daha hızlı hareket etmesini, müşterilere daha verimli hizmet vermesini ve müşterilerle daha hızlı ilgilenmesini sağlayarak bir restoranın kâr marjı artırılabilir. Günlük iş akışını kolaylaştırması ve ekonomik olarak fayda sağlaması sebebiyle restoran tasarımı ve planlaması, bir restoranın kurulumu sırasında önem verilmesi ve zaman ayrılması gereken bir süreçtir.

Lokasyon seçimini tamamlamanızın ardından restoran tasarımı nasıl olmalı sorusu aklınıza geliyor, restoran konseptleri ya da restoran planları üzerine araştırmalar yapmaya başladıysanız artık sıra işletmenizin tasarım sürecine başlamaya gelmiştir. Profesyonelce hazırlanmış menünüz sizin bu süreçte en önemli yol haritanız olacaktır. Bu aşamada üretim alanlarının ve servis alanının ayrı ve detaylı projelendirilmesi gerekmektedir.

Menüde yer alan yiyecekler size gerekli olan üretim alanlarının planlanması konusunda gerekli bilgiyi verecektir. Restoran mutfak ölçüleri nasıl olmalı, ne kadar depolama alanı gerekli, sebze ve meyve dezenfeksiyon alanının büyüklüğü ne kadar olmalı ya da bulaşıkhanenin konumlandırılması gibi birçok sorunun cevabını menüden yola çıkarak bulabilirsiniz. 

İpucu! Üretim alanı boyutları restoran türüne bağlı olarak değişiklik gösterse de servis alanı boyutunun ½’si olacak şekilde tasarlayabilirsiniz.


Üretim Alanlarını Belirleyin

Menünüzde yer alan ürünlerin işlem hacmini ve misafir kapasitenizi göz önüne alarak işletmede hangi üretim alanlarının olması gerektiğine karar verebilirsiniz. İşletme türüne ve kapasitesine göre farklılık gösterebilecek bu alanların zaman içerisinde doğabilecek ihtiyaçları karşılayabileceğinden emin olmalısınız. Örneğin, kahve konseptleri üzerine bir işletme açmayı düşünüyorsanız, üretim alanları daha kısıtlı olacağı için ileride menünüzü genişletmeniz de daha zor olacaktır. Bu gibi sıkıntılarla karşılaşmamak için konseptinize önceden emin olmanız üretim alanlarınızı belirlemenizde yardımcı olacak ve olası bir para yükünden sizi kurtaracaktır.


Mutfak Planınızı Hazırlayın

Menü içeriklerinizi belirlerken oluşturduğunuz ekipmanların yerleştirilmesi için dikkat ediniz. Ekipmanların boyutları ve mutfak içerisindeki üretim akışına göre planlamalar hazırlanmalıdır. Liste dahilinde ekipmanların boyutu, markası, gerekli olan enerji kaynakları, su çıkış hacmi gibi öğelere mutlaka yer vermelisiniz. Etkili ve hızlı üretim için çeşitli senaryoları göz önünde bulundurarak planlamalarınızı gerçekleştirmelisiniz. Örneğin, ada mutfak türü şeklinde kurgulanmış mutfakta ızgara ve diğer sıcak istasyonları karşılıklı konumlandırmayı tercih edebilirsiniz ya da soğuk şefiniz aynı zamanda pastacılık servisinden de sorumlu olacaksa bu iki alanın yan yana olması personelinizin daha etkili üretim yapmasına olanak sağlayacaktır.


Teknik Planlarınızı Hazırlayın

Mutfak planlamalarında en çok karşılaşılan sorunların başında teknik uygunsuzluklar gelmektedir. Davulumbaz debisinin yanlış hesaplanması, drenaj sistemlerinin uygun eğimde olmaması gibi detay gibi gözüken ama ileride büyük sorunlar yaşamanıza sebebiyet verecek teknik aksaklıkların önlenmesi için bu tarz teknik planların kontrolüne dikkat etmelisiniz.


Servis Alanının Planlanması

Bir restoranda doğru boyutta masalardan oluşan bir düzene sahip olmak, müşteriler için bekleme süresini kısaltarak oturma kapasitesini artırdığı için yüksek karlılık sağlayacaktır.
İşletmelerde boyut olarak küçük masalar tercih edilerek ihtiyaç halinde masaların birleştirilerek kullanılması hem alandan hem de maddi olarak tasarruf etmenizi sağlar. 


* Güncel mevzuat, yukarıda listeli bilgilerden farklılık gösterebilir. Her ilgili belediyenin uygulamaya koyduğu ruhsat işlemleri farklılık gösterebilir.