Metro Kart

Başvur

Sorumlu Çözüm Ortağı

Metro Türkiye’nin ana müşteri segmentini oluşturan ve Türkiye’de irili ufaklı 100 bin işletme ve doğrudan 2 milyon çalışan ile faaliyet gösteren yeme-içme sektörü, ülkemizin önemli istihdam sağlayan sektörlerinin arasında yer alıyor. METRO Türkiye’de bizler, HoReCa müşterilerimizi destekleyen uygulamalara imza atıyor, müşterilerimizle birlikte büyüyoruz. Horeca müşterilerimizin işinin sürdürülebilirliği ve başarısını devamlılığı için sürdürülebilirlik alanında onların çözüm ortağı olmayı amaçlıyoruz.

HoReCa_Icin_Surdurulebilir_Cozumler_940x250px3

HoReCa’nın güçlendirilmesine yönelik geliştirdiğimiz dijital çözümler ve yenilikçi platformlarla müşterilerimizin işine katma değer sağlıyoruz.  

Sürdürülebilirlik Web Platformu

Gastronometro web sitemizde sürdürülebilirlik konusu özelinde hazırlanmış içerikler bulunuyor. Bu platformda Horeca müşterilerimize sürdürülebilirlik dönüşümlerinde destek olmak ve ilham vermek amacıyla Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları, sürdürülebilirlik trendleri, sürdürülebilir ürün ve hizmet çözümlerimiz, sürdürülebilir restoran ilkeleri ve uygulamalarına yer veriyoruz.

Sürdürülebilirlik web platformu içeriğine buradan ulaşabilirsiniz. 

Hospitality Digital

METRO AG tarafından 2015 yılında ağırlama endüstrisinin dijitalleşmesine katkı sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir platformdur. HOSPITALITY.digital alanında uzman uluslararası bir ekiple restoran, yiyecek-içecek tedarikçileri ve perakende satış şirketleri için dijital çözümler üretiyor. HOSPITALITY.digital aynı zamanda METRO Accelerator programlarıyla hayata geçirilen girişimlerin yarattığı çözümleri de kullanıyor. Bu dijital çözümler, HOSPITALITY.digital satış kanalları ve METRO  ülkelerinin satış kanalları aracılığıyla küçük ve orta ölçekli restoran, otel ve yiyecek-içecek işletmelerine ulaşıyor. 2020 yılında 26.647 müşterimize internet sitesi kurduk, 5.815 müşterimiz rezervasyon aracımızı kullandı. Dönem içinde toplam 2.885 adet rezervasyon HOSPITALITY.digital üzerinden yapıldı. 

DISH Platformu

DISH Platformu ile HoReCa müşterileri, hızlı bir şekilde kendi internet sitelerini oluşturarak işletmelerini sanal ortamda daha görünür hale getirebiliyor ve daha fazla sayıda müşteriye dijital kanallar üzerinden ulaşabiliyor. İşletmeler, bu hizmet sayesinde kurulum ve alan adı ücreti gerektirmeden sitelerini 30 dakika içinde kurup kişiselleştirebiliyor. Uygulama kapsamında bugüne kadar 26 bini aşkın işletmeye destek olduk.

Gastro Danışmanlık

Gastro Danışmanlık ile işletmelere daha efektif ve karlı bir sistem sağlanmasını amaçlıyoruz. Restoran için mimari çözümlerden menü maliyetlerinin hesaplanmasına kadar kapsamlı bir hizmet vadediyoruz. 

Menü Mühendisliği

Menü Mühendisliği hizmetimizle müşterilerimizin menülerini analiz ediyor ve menülerinde yapmaları gereken değişikleri aktarıyoruz.

Menükit

Menükit dijital platformu, HoReCa müşterilerine reçete yönetimi, fiyat hesaplamaları, menü analizi konularında çözümler sunuyor. Platform, restoran sahibi müşterilerin işletmelerinde servis ettikleri menülerin maliyetini hesaplıyor. M-Shop entegrasyonu sayesinde de müşteriler, METRO’dan satın aldıkları ürün maliyetlerinin otomatik olarak reçete maliyetlerine yansımasını sağlıyor. 2020 yılında 20 müşteri platforma kayıt oldu. Platformun daha iyi hizmet sunabilmesi için altyapı iyileştirme çalışmaları devam ediyor. 

Dijital Menü

Dijital Menü ile restoran müşterilerimizin akıllı telefon ya da tablet ortamında sipariş verebilmelerine yönelik projelerini geliştirmeyi sürdürüyoruz. Ayrıca restoran müşterilerini paket servis ve online sipariş konusunda desteklemek için Dijital Menü 2021 yılı Haziran ayına kadar ücretsiz kullanıma sunuldu.

Surdurulebilir_Restoranlar_940x250px2

Tüketicilerin çevresel ve toplumsal sorunlara yönelik hassasiyeti ve farkındalığı giderek artıyor. Özellikle genç müşteriler, tabaklarındaki yiyeceğin nereden geldiğini merak ediyor. Yerel ve organik ürünlere olan ilgili, bitki bazlı beslenme eğilimleri artış gösteriyor. Tüm dünyada tüketicilerin %73’ü tüketim tercihlerinde, ürün ve hizmetin çevresel etkilerinin satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor1. Bağımsız araştırmalar, dünyada tüketicilerin %28’inin sürdürülebilir olmadığı gerekçesiyle belli ürünleri almaktan vazgeçtiklerini gösteriyor, bu oran Z jenerasyonunda %48’e kadar çıkıyor2. Avrupalı tüketicilerin %67’si tükettikleri gıdanın %100 doğal olmasını önemsediklerini belirtiyor. Gıda işletmelerinin de değişen tüketici tercihlerine uyum sağlaması gerekiyor.  Metro olarak, sürdürülebilir gastronominin uzun vadede sürekli dönüşen ve gelişen işler yapmakla mümkün olduğuna inanıyoruz. Daha sorumlu restoranlar için, sürdürülebilir çözümlerin ortağı olarak işin mutfağındayız ve HoReCa müşterilerimizi destekliyoruz. 

“Sürdürülebilir Restoran” konsepti, sürdürülebilir gastronomiyi teşvik eden faydalı bir rehber. Amacımız profesyonel müşterilerimizin hizmet verdikleri topluluk ve çevre üzerinde olumlu etkiler yaratan karlı işletmeler yürütmelerine yardımcı olmak. Sürdürülebilir Restoran konsepti, su ve enerji verimliliği, sorumlu kaynak kullanımı, plastik ve ambalaj atıkları, gıda atıkları, sürdürülebilir menü, sosyal konular ve güvenli gıda konularında HoReCa müşteri için bir yol haritası sunuyor. Kılavuz, ilgili konu başlıklarında müşterilerin kendi işlerinde uygulayabilecekleri çözümleri ve tavsiyeleri kapsıyor. 

Sürdürülebilir Restoran içeriğine buradan ulaşabilirsiniz. 

 

[1] A Natural Rise in Sustainability Arounda the World, Nielsen 2019,  https://www.nielsen.com/eu/en/insights/article/2019/a-natural-rise-in-sustainability-around-the-world/

[1] Shifting sands: Are consumers still embracing sustainability?How 2020 shaped consumers’ behaviours and attitudes to sustainability., Deliotte, March 2021, https://www2.deloitte.com/uk/en/pages/consumer-business/articles/sustainable-consumer.html