Metro Kart

Başvur

Balık Tarifleri

Balık Tarifleri
Izgara Lüfer ve Türk Kahveli Anna Patates
Izgara Lüfer ve Türk Kahveli Anna Patates

Yapılışı: 

Balıkların içleri temizlenip, kağıt havlu yardımı ile iyice kurutulur. Zeytinyağı, sarımsak, limon çiçeği ve tuz blender yardımıyla marinasyon sosu hazırlanır ve balıklar bu sos ile en az 30 dk. marine edilir. Tereyağı ocakta ısıtılır ve sütünden arındırılır. Patateslerin kabukları soyulup 2 mm kalınlıkta halkalar olacak şekilde kesilir. Bir fırın tepsisinin içine yağlı kağıt konur ve arındırılan tereyağı ile yağlanan patatesler bir kat dizilir, daha sonra tekrar patatesler yağlanır. Ardından patateslerin arasına her iki katta bir Türk Kahvesi serpilir ve bu işlem patatesler bitene kadar sürdürülür. Patateslerin dizme işlemi bitince üzerine önce yağlı kağıt, sonra alüminyum folyo kapatılarak 170°C fırında 45 dk. pişirilir. Marine olan balıklar kömür ızgarasında pişirilir ve Anna Patates dilimlenerek balıklarla servis edilir.

Afiyet olsun.


Fırın Palamut
Fırın Palamut

Yapılışı: 

Palamutların içleri ayıklanır, iyice temizlenip yıkanır. Temizlenen palamutlar takoz şeklinde halka halka kesilir. Patatesler, soğanlar, kırmızı kapya biberi ve domatesler halka şeklinde kesilir, baş sarımsak da ortadan ikiye bölünüp yağlı kağıt koyulmuş bir fırın tepsisine dizilir. Malzemeler tuz ve zeytinyağı ile lezzetlendirilir, üzeri alüminyum folyo ile örtülüp 150°C fırında 20 dk. pişirilir. Sonra üstü açılarak 180°C fırında renk alması sağlanır. Rokalar ayıklanır, yıkanır ve kurulanır. Çeri domatesler ortadan ikiye bölünür. Zeytinyağı, nar ekşisi ve sumak ile sos hazırlanır ve tüm malzemeler karıştırılarak salata hazır hale getirilir. Kuru domates ve diğer malzemeler blender yardımıyla homojen hale getirilerek sos hazırlanır. Hazırlanan tüm ürünler tabakta birleştirilerek servis edilir.

Afiyet olsun.


Tava Türk Somonu
Tava Türk Somonu

Yapılışı: 

Türk Somonunun pulları ayıklanır ve kılçıkları çekilip yıkandıktan sonra porsiyonlanıp iyice kurulanır. Zeytinyağı ve taze kekik ile marine edilir. Bezelyeler ve diğer tüm malzemeler bir tencerenin içerisine konup kısık ateşte pişirilir ve piştikten sonra bir blender yardımı ile püre haline getirilir. Bir kabın içerisine patates ve siyah havuç kabukları soyulup rendelenir. Yeşil kabağın da sert yerleri rendelenip yumurta ve un ilavesi yapılır, dereotu kıyılıp eklenir ve tuz ilavesi ile lezzetlendirilir. Hazırlanan mücverler yapışmayan bir tavada az zeytinyağı ilavesiyle pişirilebilir. Yapışmaz bir tavada önce somonun deri kısmı pişirilir, daha sonra çevrilir ve filetoların piştiğinden emin oluncaya kadar yaklaşık 5 dk. tavada bu işlem sürdürülür. Tüm ürünler hazırlandıktan sonra püre, tabağın en altına gelecek şekilde ardından mücver ve son olarak balık konularak tabak servis edilir.

Afiyet olsun.


Cod Balığı ve Patates
Cod Balığı ve Patates

Yapılışı: 

Balıkların derileri çıkarılır, kılçıkları temizlenir. Balıklar yıkanıp kurutulur ve parmak kalınlığında jülyen parçalara bölünür. Paketin üzerinde yazan talimata göre tempura harcı hazırlanır. Tempura hamuru hazırlanırken mutlaka buz ve soğuk su kullanılmalıdır. Bir tencereye yağ konulur ve iyice ısınması beklenir. Cod balığı parçaları önce tempura ununa, daha sonra tempura hamuruna batırılır ve fazla hamurun akması sağlandıktan sonra derin yağda kızartılır. Bu işlem yapılırken hızlı olunmalıdır. Balıklar altın sarısı rengi alınca bir kevgir yardımı ile peçeteye alınır. Maydanoz, dereotu, frenk soğanı ayıklanıp yıkanır ve kurulanır. Toplam gramajın yarısı alınır ve çok ince bir şekilde doğranıp bir kenara ayrılır. Malzemelerin diğer yarısı blender içine konur, içerisine mayonezin yarısı eklenir. Ançuez, sarımsak ve diğer sıvılar da eklenerek homojen bir şekilde çekilir ve bir kaba alınır. Kornişon turşular brunoise olarak doğranır. Kapari ince şekilde kıyılır, kırmızı soğan brunoise doğranır, tamamı 10 dk. soğuk suda bekletilerek bir süzgeçten süzdürülürür ve havlu peçete ile kurulanır. Ayırdığımız mayonez ve doğradığımız tüm ürünler blenderda çektiğimiz karışıma eklenerek karıştırılıp kıvamı ayarlanır. Kızartılan balıklar hazırlanan sos ile servis edilir.

Afiyet olsun.


Balık Ekmek
Balık Ekmek

Yapılışı: 

Domatesler soyularak halka şeklinde doğranır. Kuru suğanlar soyulup piyaz doğranır. Dereotu ve maydanoz yıkanıp saplarından ayıklanır. Yapışmaz bir tavanın içerisine zeytinyağı eklenir, uskumrulara tuz atılır ve pişirilir. Uskumrular isteğe bağlı olarak kömür ızgarasında da pişirilebilir. Pişirilen balıklar ekmeğin içerisine konur ve doğradığımız malzemeler salata haline getirilip balıkların üzerine konarak servis edilir.

Afiyet olsun.


Kağıtta Zencefilli Levrek
Kağıtta Zencefilli Levrek

Yapılışı: 

Fileto levreklerin kılçıkları temizlenir, derileri ayıklanır ve fileto levrekler kurulanır. Zencefiller rendelenir, domatesler, limonlar ve arpacık soğanlar halka şeklinde doğranır. Sarımsaklar rendelenir, yağlı kağıtların içerisine balıklar konularak doğranan ve rendelenen malzemeler eşit olarak balıkların üzerine konulur. Tuz, tarhun ve zeytinyağı ilave edilerek yağlı kağıtlar zarf gibi, hava almayacak şekilde kapatılır. 160°C fırında 10 dk. pişirilerek servis edilir.

Afiyet olsun.


Midye Dolma
Midye Dolma

Yapılışı: 

Soğanlar yarım ay şeklinde doğranır ve zeytinyağında kavrulur. Çam fıstığı ilave edilerek kavrulmaya devam edilir. Yıkanıp süzülen pirinç ilave edilir ve yine kavrulmaya devam edilir. Baharatlar ve kuş üzümü ilave edilir, tavuk suyu verilir ve yarı dirilikte pişirilir. Soğuyan iç harca doğranan nane, maydanoz ve dereotu ilave edilir. Midyelerin içleri açılır ve kabukları tamamen ayrılır. Kum olmaması için midyeler dikkatlice yıkanmalıdır. Soğan, portakal, havuç ve limonlar halka şeklinde doğranır ve fırın tepsisinin altına dizilir. Hazırlanan dolma içi midyelerin içine doldurulur ve bir adet iç midye konularak kapatılır. Tüm kabuklu midyelere aynı uygulama yapılır. Midyeler dizilir, üzerine 200 ml kadar su eklenir ve yağlı kağıt ile örtülür, son olarak alüminyum folyo ile kapatılıp 150 °C fırında 40 dk. pişirilir ve ılık olarak servis edilir.

Afiyet olsun.


Ilık Somon, Çilek ve Sürk Peynirli Semizotu Salatası ile
Ilık Somon, Çilek ve Sürk Peynirli Semizotu Salatası ile

Yapılışı: 

Somon balıkları tuzlu ve buzlu suda 30 dk. bekletilir. Bu yöntemle somonun piştiğinde dışında oluşan protein beyazlaşmasını minimuma indirmek amaçlanır. Balzamik sirke ve zeytinyağı ile marine edilen somonlar fırında 55 °C de 20 dk. pişirilir. Semizotlarının kalın sap kısımları temizlenir. Çilekler ve çeri domatesler dörde bölünür. Sürk peyniri el ile küçük parçalara ayrılır. Salata kasesinde hazırlanan semizotları, çilekler, domatesler, sürk peyniri, limon suyu ve zeytinyağı karıştırılır. Salata tabağına önce salata ardından da ılık somon yerleştirilerek parmesan peyniri rendesi ile servis edilir.

Afiyet olsun.