gastronometro

Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro olarak, Türkiye’de mutfak kültürünün gelişimine odaklanıyoruz. 1700 m2’lik alana kurulu bir eğitim, gelişim ve aktivite merkezi olarak 2015’te kurulduğumuz günden bu yana şeflerden tedarikçilere, restoran ve otel işletmecilerinden lezzet tutkunlarına, gastronomi yazarlarından öğrencilere sektörün tüm paydaşlarına yönelik eğitimler ve etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Horeca profesyonelleriyle uluslararası gastronomi dünyası arasında bir köprü oluşturarak menü konsepti, operasyonel yönetim, hijyen ve dünya mutfağı gibi farklı konularda eğitmen şefler tarafından verilen eğitimlere ev sahipliği yapıyor, genç şefler ve şef adaylarına kendilerini geliştirmeleri ve ifade etmeleri için alan sağlıyoruz.

Gastronometro

Ürün Geliştirme

Hem Metro hem de bağımsız markalara ürün, ürün gamı, reçete ve menü geliştirmede profesyonel destek veriyor, düzenli olarak çok sayıda ürün tadımı ve testi gerçekleştiriyoruz. Türk mutfağına ait ve yerel gastronomi geleneklerimizi sürdürme, yeni nesillere aktarma konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Foodpairing platformunda bilinirliğine katkıda bulunduğumuz siyez bulgurunu başka mutfakların lezzetleriyle harmanlayan deneyimlere imza atarak tat eşleşmesi sağlıyor, geleneksel ürünlerimizin global tanınırlığına katkıda bulunuyoruz.

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ürün mutfak performans testleri yaptığımız Gastronometro’da, kurulduğumuz 2015 yılından bu yana 2500’e yakın ürün geliştirdik. Çatımız altında faaliyet gösteren Duyusal Analiz Laboratuvarı’nda Metro Türkiye çalışanlarından oluşan 35 gönüllüyle ürün tadım testleri yapıyoruz. Duyusal Analiz Laboratuvarı’nda Metro’nun kendi markalı ürünlerini profesyonel ve farklı ürün uzmanlıkları olan şeflerle birlikte geliştiriyoruz. Yılda ortalama 70 ürünü performans ve mutfak kullanımı açısından testlerden geçiriyor, 2020 yılından bu yana ürünlerin tüketici gözüyle duyusal analizlerini panelistlerle birlikte yapıyoruz. Dünyanın farklı bölgelerindeki duyusal analiz laboratuvarlarının aynı anda katıldığı, duyusal analiz testleri konusunda önde gelen bir kurum olan DRRR (Deutsches Referenzbüro für Ringversuche und Referenzmaterialien) tarafından gerçekleştirilen Yeterlilik Testi’nde 35 panelistimiz %100 başarı göstererek başarı sertifikası kazandı.

Eğitim

Eğitim misyonumuzu, ulusal ve uluslararası birçok kurumla işbirliği kapsamında, açıldığımız günden bu yana sürdürüyoruz. 2020 yılında MEB ile birlikte yürüttüğümüz 10 günlük İleri Mutfak Teknikleri Programı kapsamında, İstanbul’da bulunan 10 mesleki ve teknik Anadolu lisesinden 11 yiyecek ve içecek bölüm öğretmenini Gastronometro’da ağırladık. 72 saat süren programda 45 şef demosu, 42 pratik uygulama ve 7 tadım aktivitesi gerçekleştirdik, mesleki ve teknik okullarda gıda teknolojisiyle yiyecek-içecek hizmetleri alanında eğitim gören yaklaşık 65 bin öğrencinin müfredatına “Coğrafi İşaretli Ürünler” konusunun eklenmesini sağladık.

Metro Türkiye’nin ürün sponsorluğu ve Gastronometro’nun ev sahipliğinde WFP ile ortak gerçekleştirdiğimiz “Mutfakta Umut Var” uygulamalı e-eğitim serisinde şef adaylarına 24 uygulamalı mutfak eğitim modülü verildi, eğitim modüllerinin üçü Gastronometro şefleri tarafından gerçekleştirildi. 16 şefle yapılan 8 haftalık programa günde 230 öğrenci katıldı.

Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde pastane mutfağımız, görme engelli çocuklarımızın eğitimi için yeniden düzenlendi. 2020 yaz sezonu boyu süren atölyelerde toplam 36 gencimiz, eğitmen şeflerimizle hem teorik hem de sekiz tariften oluşan pratik uygulamalarla tat ve koku duyuları üzerine çalışarak temel mutfak teknik ve tariflerini öğrendi.

Türk gastronomisinin yapı taşlarından olan usta-çırak geleneğini yaşatmak için Mustafa Nevzat Pisak Mesleki Eğitim Merkezi işbirliğiyle başladığımız Çıraklık Okulu projemizde, her yıl üç yeni çırak öğrencimizi mezun ederek sektöre kazandırıyoruz. WSET, Basque Culinary Center ve École Hôtelière de Lausanne gibi birçok köklü eğitim kurumuyla ortak eğitim programlarımız her yıl olduğu gibi sektör çalışanlarına hizmet etmeye devam ediyor.

Etkinlikler

Gastronometro’da Michelin yıldızlı şefler başta olmak üzere dünyanın birçok yerinden şeflerin katıldığı, mutfak gelişiminin ve farklı mutfak kültürlerinin konuşulduğu etkinlikler düzenliyoruz. Sadece 2020’de gerçekleştirdiğimiz 6 farklı seminer ve çeşitli etkinliklerde 1300’den fazla Horeca profesyonelini ağırladık. Dünyaca ünlü ve ödüllü, Michelin yıldızlı şefler Thibault Sombardier, Patrick Jeffrot, Paul da Costa Greaves, Alexander Jelitto, Michel Roth, Gunnar Hvarnes ve Christian Le Squer etkinliklerimizin önemli konukları arasındaydı.

Her yıl genç şefler ve gastronomi öğrencileri için seminerler ve mutfak atölyeleri düzenliyor, sektörün kanaat önderlerini davetlerimizde buluşturuyoruz. Sponsor ve partnerlerimizle işbirliği kapsamında edebiyattan sinemaya, arkeolojiden sosyal medyaya birçok interdisipliner alanı konuştuğumuz etkinliklerimize hızla devam ediyoruz. Her yıl Gastromasa, Sirha, Coffee Fest ve Gastroekonomi Zirvesi başta olmak üzere birçok öncü etkinliğe katılıyor, Chaine des Rotisseurs Genç Şef Yarışması ve Bocuse d’Or ön elemesine evsahipliği yapıyoruz. Kurulduğumuz tarihten bu yana toplam 240 eğitim programı ve 2000 saat eğitimle 3500 sektör profesyoneline ulaştık, 7500 öğrenciye eğitim sağladık. Boğaziçi Üniversitesi ve Gastronometro işbirliğinde içeriği geliştirilen 2 günlük Horeca eğitimlerine 1.400 çalışanımız katıldı.

Her sene TÜROB, MEB, Gastronometro ve METRO Türkiye işbirliğinde gerçekleştirilen Liseler Arası Sektör Yetenek Avı Yarışması’na ev sahipliği yapıyoruz. İstanbul’un farklı bölgelerindeki 12 liseden çok sayıda öğrencinin yarıştığı etkinlikte, Gastro Gelecek Panellerinde başarılı şefler, sektörden önemli isimler ve gastronomi mezunları da deneyimlerini aktarıyor.