Sorumlu kurumsal vatandaşlık

Metro Türkiye olarak sorumlu kurumsal vatandaşlık bilinci ile hareket ediyoruz. Bu bilinçle Türk mutfağına özgü lezzetlere sahip çıkmayı ve kaybolan lezzetleri gün yüzüne çıkarmayı iş sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Türk mutfağının değerlerini korumak adına işin mutfağındayız. 

Metro Gastro Dergisi

2000 yılından bu yana hazırladığımız Türkiye’nin ilk yemek kültürü dergisi Metro Gastro’nun 100. sayısını 2021 yılında yayınladık. 100. sayımızda Metro Kültür Yayınları’nın mutfak kültürü konusunda hazırladığı beş kitapta ve önceki sayılarda yer alan ve bizzat ilgili bölgelerdeki insanların verdiği yüzlerce yöresel ve geleneksel tarif arasından seçilen 100 tarif yer aldı. Metro Gastro’nun ilk 100 sayılık serüveninde 650’den fazla bölge ziyaret edildi. Fotoğraf çekimleri için 310 sofra kuruldu.

Gastronometro

2015 yılında, Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’yu kurduk. Gastronometro, şeflerden öğrencilere, tedarikçilerden satın alma sorumlularına, restoran ve otel işletmecilerinden lezzet tutkunlarına, gastronomi yazarlarından araştırmacılara kadar sektörün tüm paydaşları için bir buluşma noktası olma niteliği taşıyor. Hem paydaşlarımız hem de Metro personeline yönelik birçok eğitim düzenleniyor. Türk mutfağını yaşatan, geliştiren ve geleceğe taşıyanları şeflerimiz olarak görüyor onların kendilerini geliştirmeleri, kullanacakları malzemeleri doğru tanımaları ve yetkinliklerini arttırmaları için çalışıyoruz. Mutfak kültürümüzü ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtan ve temsil eden tüm şeflerimize destek oluyoruz. Ar-Ge faaliyetleri kapsamında ürün mutfak performans testleri Gastronometro’da 2015 yılından bu yana Metro’da satılan Metro markalı ve tedarikçi markalı binlerce ürün geliştirildi. 
Daha fazlasını gör

Metro HORECA Günleri

Türkiye’nin yerel değerlerine sahip çıkmak ve profesyonellerin güçlü iş ortağı olmak hedefiyle gerçekleştirdiğimiz etkinliklerden biri olan HoReCa Günleri’ni düzenledik. Etkinlikler kapsamında gastronomi profesyonelleri ile sektörde gerçekleştirdiğimiz yeniliklere, yeme-içme alışkanlıklarındaki eğilimlere ve Türk mutfağının yerel değerlerine odaklandık. Şeflerin menülerinde yerel ürünlere daha çok yer vermesini teşvik etme amacımız doğrultusunda, müşteriler ile yerel ürün üreticilerini bir araya getirdik.

Kendi İşim Günü

Kendi İşim Günü'nde özel olarak oluşturduğumuz www.kendiisimgunu.com.tr sistemimize kaydolan yiyecek-içecek, tekstil gibi çeşitli sektörlerden şirket sahipleri misafirlerine özel fırsatlar sunuyor, misafirler gün boyunca geçerli olan bu fırsatlardan yararlanabiliyor. Bunun yanı sıra çok sayıda iş ortağımız Kendi İşim Günü'ne özel sunum veya hizmet hazırlayarak bunun bir parçası olmaktadır. METRO Türkiye’nin 4.000’e yakın çalışanı, Kendi İşim Günü’nde küçük işletmelerde harcama yaparak yerli ekonomiye destek olmaktadır.

Küçük İşletmem İçin

METRO Türkiye olarak Gıda Kurtarma Derneği ve Dude Table iş birliği ile pandemi döneminde zor günler geçiren küçük işletmelere ürün ve çözüm desteği vermek amacıyla #KÜÇÜKİŞLETMEMİÇİN hareketini başlattık. Kapanma döneminin ardından yiyecek-içecek sektöründeki küçük işletmeleri desteklemeyi hedefleyen projeye 5 bine yakın işletme başvuru yaptı ve kriterleri sağlayan 1.500 işletme, 5.000 TL değerinde, toplamda 8 milyon TL ürün ve hizmet desteği aldı. Proje, 10 bini aşkın istihdamın korunmasını sağladı. Bugüne kadar restoranlara 10 milyon TL’ye varan yardımda bulunduk.

Metro Kültür Yayınları

Geleneksel tariflerin ve yöresel mutfakların yok olmasını engellemek, Türk mutfağı kültürünü tanıtmak ve geliştirmek üzere oluşturduğumuz Metro Kültür Yayınları farklı araştırmalara odaklanıyor. Metro Kültür Yayınları ile Türk mutfak kültürünü ulusal ve uluslararası alanda tanıtmayı amaçlıyoruz. METRO Kültür yayınları tarafından 2000 yılından bu yana yayınlanan ve Türkiye’nin ilk yemek kültürü dergisi olan METRO Gastro Dergi sektöre öncülük ediyor. Yöre mutfaklarından duyu ve gastronomi arasındaki ilişkiye, yemek teknolojisinden ve halk kültüründe gastronomiye kadar gastronominin her alanına hitap eden içerik serilerine sahip olan dergide aynı zamanda Gastronometro şeflerinin özel tariflerine de yer veriliyor.

Mutfakta Umut Var 

Metro Türkiye’nin ürün sponsorluğu ve Gastronometro’nun ev sahipliğinde WFP ile ortak “Mutfakta Umut Var” etkinliğini düzenliyor, başarılı şefler tarafından şef adaylarına eğitimler verilmesini sağlıyoruz. 2020 yılında başlayan ve 2021 yılında tamamlanan eğitim kapsamında 238 öğrenciye, 16 şef öncülüğünde 8 hafta boyunca 24 uygulamalı eğitim verildi.

Gülümseten Dükkan

Özürlüler Vakfı tarafından kırsal kalkınmanın temeli olan iyi tarıma destek vermek, kırsal alanların kentsel alanlarla ekonomik entegrasyonunu sağlamak, tarıma dayalı istihdamı artırmak, dezavantajlı grupların da bu alanda çalışmasını desteklemek amacıyla hayata geçirilen “Gülümseten Dükkan” projesi ürünlerini Metro Türkiye’nin mağazalarında tüketicilere sunduk Engelli bireylerin geleneksel yöntemlerleuluslararası gıda güvenliği standartlarına göre hazırladıkları sağlıklı gıdalardan oluşan “Gülümseten Dükkân” ürünlerine reyonlarında yer veren tek perakende firmasıyız.