Metro türkiye

Metro, bir dünya şirketi...

Metro, 1964 yılında Almanya’da kurulan ve bugün 30’dan fazla ülkede hizmet veren uluslararası perakende şirketidir.
Metro Türkiye olarak biz de Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak, bu değerleri gelecek nesillere aktarmak ve Türk mutfağına gönül veren şeflerle birlikte bu mutfağın dünyada hak ettiği yere gelmesini sağlamak içinişin mutfağında yer alıyoruz.

''Türkiye’ye yatırım yapan ilk uluslararası perakendeci'' unvanımız ile sunduğumuz kalite- fiyat - performans avantajımız ve Türkiye’de gastronominin daha da gelişmesi için ürettiğimiz yeni çözümler sayesinde hem tedarikçilerimizin ve misafirlerimizin her türlü ihtiyacını karşılıyor hem de ülkemize ekonomik katma değer yaratıyoruz.

HORECA (hotel, restaurant, cafe) işletmelerinin bir numaralı iş ortağı olma hedefiyle çıktığımız yolda, onlara ihtiyaç duyduğu tüm ürün ve hizmetleri sunarak işlerini geliştirmelerine katkı sağlıyoruz. Bunun yanı sıra ilham veren çözümlerimizle işlerinde fark yaratmalarına ve hayallerini gerçekleştirmelerine de yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Mağaza operasyonlarımızın yanı sıra son yıllarda değişen misafir ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirdiğimiz Gıda Sevkıyat Operasyonumuz (FSD) ile farkımızı bir kez daha ortaya koyuyor, bu alanlardaki pazar lideri konumumuzu sürdürüyoruz.

Bu topraklardan aldığımızı yine bu topraklara verme anlayışıyla ülkemiz için yeni değerler yaratmaya çalışıyoruz. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirliği iş yapış biçimi olarak görüyor, hayvan refahından gıda atıklarının önlenmesine, yerel üreticilerin ve ürünlerin desteklenmesinden sürdürülebilir tarım ve balıkçılığa kadar bir çok alanda sektörde öncü çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Sürdürülebilirlik ve yerel değerlere sahip çıkma misyonumuz doğrultusunda 2012 yılından beri sektörde öncü çalışmalar yürütüyoruz. Türkiye’de ilk kez hayata geçirilen Coğrafi İşaretli Ürünler projemiz ile ülkemizin lezzet haritasını oluşturmayı ve bu eşsiz değerleri kayıt altına alarak gelecek nesillere ulaştırmayı amaçlıyoruz. Bir kültür mirası olan yerel ürünlerimizin Coğrafi İşaret Tescili almasını sağlayarak sadece ülkemizde değil tüm dünyada da hak ettikleri konuma ulaşmalarını hedefliyoruz. Aynı zamanda yerli üretimi, üreticileri ve kooperatifleri destekliyor, sadece iş birliği yapmakla kalmıyor eğitimler ve denetimler düzenleyerek sertifikalı üreticiler olmalarını destekliyoruz.

Sürdürülebilirlik odağımızla birçok projeye öncülük ediyor, ekonomik, çevresel ve sosyal etkileri dikkate alarak faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Gıda güvenliği alanında uzun soluklu projeler yürütüyoruz. Türkiye’de ilk kez başlattığımız taze ette %100 izlenebilirlik çalışmalarımızı balık, bal ve meyve-sebze ürünlerinde de devam ettiriyoruz. Böylece misafirlerimize güvenilir bir alışveriş deneyimi sunuyoruz. Daha yaşanabilir bir dünya için sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı tüm ekosisteme yaymayı hedefleyerek; bu konudaki çalışmalarımızı kendi operasyonlarımızla sınırlı tutmuyor, en önemli iş ortağımız olan yeme içme sektörünü de destekleyerek stratejimizi Türkiye’de sürdürülebilirliğin yaygınlaşması üzerine kuruyoruz. İşletmelerde sürdürülebilirlik uygulamalarının bilinirliğinin artması için hazırladığımız Sürdürülebilir Restoran Kılavuzu’ndan, HORECA Sektöründe Gıda İsrafı ile Mücadele Kılavuzu’muzu baz alarak gerçekleştirdiğimiz uygulamalı eğitimlerimize kadar sektöre yön verekek projeler gerçekleştiriyoruz.

Sorumlu Satın Alma, Sorumlu İşveren, Sorumlu Vatandaşlık, Sorumlu Operasyonlar ve Sorumlu Çözüm Ortağı ana başlıkları altında yürüttüğümüz projelerle içinde bulunduğumuz ekosistemin de gelişmesine destek veriyor, tüm paydaşlarımızla işbirliği yapıyoruz.
Türkiye’de ilk mağazamızı açtığımız tarih

1990

location
Türkiye’de bulunduğumuz şehir sayısı

20

Mağaza Sayımız

36

Metro markalı ürünlerimizin sayısı

5.000

Toplam çalışan sayımız

4.200+

 Misafir sayımız 

Doğrudan 2 milyon, dolaylı olarak 25 milyon

Delivery
Gıda Sevkıyat Operasyonlarımızla (FSD) ulaştığımız il sayısı

60+

Tedarikçi sayımız

5.000+