Ölçekte Küçük, Değerde Büyük: Alabalık

2022, Birleşmiş Milletler Gıda & Tarım Örgütü tarafından “Uluslararası Geleneksel Balıkçılık ve Su Ürünleri Yetiştiriciliği Yılı’’ olarak ilan edildi. Metro Türkiye olarak, faaliyet göstermeye başladığımız 1990 yılından bu yana sürdürülebilirliği ön planda tuttuğumuz için önemli bir projeye imza attık. Muğla Alabalık Yetiştiricileri Üretici Birliği ile bir araya geldiğimiz ve ‘’Ölçekte Küçük, Değerde Büyük’’ sloganı ile yola koyulduğumuz bu projemizin amacı, bizim için çok değerliydi. Alabalık üreticilerinin daha faal hale gelerek daha verimli, sürdürülebilir üretim yapması ve üretilen bu alabalıkların önce tezgahlarımız, sonra da işletme menülerinde daha fazla yer alması. 

Bu amaç doğrultusunda, 25 küçük ölçekli işletmeyle bir araya gelerek; onlara personel hijyeninden atık yönetimine, sürdürülebilirlikten ağ kontrolüne kadar teknik ve yönetimsel her inceliğe hakim olacak detaylı bir eğitim almalarını sağladık. Bir araya geldiğimiz bu işletmelerden, pilot 4 üretici ve 1 paketleme işletmesi belirleyerek çeşitli denetimler sonrası, Metro Türkiye mağazalarında yer alacak alabalıkları bu işletmelerden tedarik etmeye başladık. Mart ayından bu yana 30 tona alabalık tedariğini, destek verdiğimiz küçük işletmelerin değerli emekleriyle sağladık.

8 yıl önce bünyemizde kurulan ve Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olan Gastronometro’nun şefleri de denizlerimizin bu değerini, geleneksel ve yenilikçi tariflerinde daha sık kullanmaya ve yeni reçeteler denemeye başladı. Tüm bu emekler ve paydaşlarımızın da katkılarıyla, yakın zamanda alabalığın restoran ve otel menülerinde daha sık yer almaya başlayacağını, misafirlerimizin sofralarında alabalığa daha sık yer vereceğini ve bu artan talebin de üretimin artmasını sağlayacağını düşünüyoruz.

Metro Ailesi olarak, ülkemizin küçük işletmelerini desteklemeye ve Türk Mutfağının gelişimine katkıda bulunmaya her zaman devam ediyoruz.
İşte biz buna, #MetroUsulü diyoruz.