GIDA VE ÜRÜN GÜVENLİĞİ

Faaliyetlerimizin ana odağında gıda ve ürün güvenliği yer alıyor. Metro’da ürünlerin kalite yolcuğu tedarikçi seçimi ve değerlendirilmesi ile başlıyor. Yasalara uygun, insan sağlığına zarar vermeyen, kaliteli ürünleri üretebilecek tedarikçilerin seçimi temel başlangıç noktamız.

Değer zincirimiz boyunca kalite ve gıda güvenliği standartlarını korumak ve geliştirmek adına denetimlerimizi ürün kaynağında başlatıyoruz. Tedarikçilerimizin tarla, çiftlik ve tesislerinde başlayan denetimlerimiz mağazalarımıza ve ürün platformlarımıza kadar uzanıyor. Hayvan çiftliklerini, balıkların yetiştiği kafesleri, tavuk kümeslerini, meyve sebze tarlalarını, ürün paketleme noktalarını denetliyoruz. Ürünlerimizi 1.600 yakın parametrede test ettikten sonra müşterilerimize sunuyoruz. Gıdaya temas eden tüm kullan-at ürünlerimizi, ürün materyalinin cinsine göre 36 farklı parametrede test ediyoruz. Testlerden geçemeyen hiçbir ürünün reyona çıkarılmasına müsaade etmiyoruz. Tedarikçilerimizi Uluslararası Gıda Güvenliği Girişimi (GFSI) standartları temelinde hazırlanan IFS Global Markets Food ve MAS (Metro Assessment Solution) sistemine göre denetliyoruz. Türkiye’de gıda güvenliği ve kalitesini güvence altına alan IFS Cash & Carry Wholesale sertifikasına sahip ilk ve tek şirketiz. Bu sertifika ile, tarladan çatala tüm süreçte gıda güvenliğini garanti altına alıyoruz. Gıda ve ürün güvenliğini sağlarken tedarikçilerimizin de iş süreçlerini iyileştirmeyi amaçlayan sürdürülebilir çözümler geliştirmek için işin mutfağındayız.

Bugüne kadar neler yaptık? 

• 2008 yılında mağazalarımız için IFS Cash & Carry Wholesale gıda güvenliği sertifikası aldık.
• 2011 yılında, Antalya Metro Meyve Sebze Platformu ile IFS Lojistik Standardı Sertifikasını Türkiye’de ve Metro ülkeleri arasında ilk alan şirket olduk.
• Gebze’de taze ve donuk ürünlerde gıda güvenliği ve kaliteyi geliştirmek amacıyla Soğuk Ürünler Platformu’nu kurduk.
• 2019 yılında Müşteri Sevkiyat Dağıtım noktasına IFS Lojistik Standardı Sertifikası’nı Türkiye’de ve Metro ülkeleri arasında ilk alan şirket olduk.
• Meyve sebze, balık, taze, donuk ve kuru ürün platformlarımızda tüm kalite kontrol faaliyetlerimizi dijital platformlara taşıdık.
• Kalite güvence süreçleri kapsamında izlenebilirlik çalışmalarından tedarikçi eğitimine kadar ürün güvenliğini sağlamayı mümkün kılan farklı pek çok alanda yaklaşık 300 bin Euro değerinde yatırım gerçekleştirdik.
• Tüm mağazalarımız TÜBİTAK tarafından habersiz gerçekleştirilen gıda güvenliği denetimleri ile kontrol ediliyor.
• Güvenli olmasının yanında hijyenik üretim ve hizmet standartlarını karşılayarak FSD mağazaları, merkez ofis ve Metro platformlarına Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen COVID-19 Güvenli Üretim ve COVID-19 Güvenli Hizmet belgelerini almaya hak kazandık.
• İzmir Kuru Gıda Platformu’na IFS Lojistik Standardı Sertifikası aldık.
• Tüm FSD (Sevkiyat Yapan Mağazalar) mağazalarımızda sevkiyat araçlarının sıcaklık kontrollerini %100 dijital olarak takip etmeye başladık.