Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri 

Projenin üçüncü durağında Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri’nin İzinden gidiyoruz. Bursa Siyah İnciri diğer yetiştirilen siyah incirlerden daha iri ve daha koyu renkli olmasıyla öne çıkıyor. “Dürdane” isimli incir çeşidinden üretiliyor. Kendine has eşsiz aroması ve rengiyle Bursa Siyah İnciri’ni Bursa Kooperatifleri Birliği’nin “Bursadan” markası ile raflarımıza taşıyoruz.  

Bursa Siyah İnciri’nin İlginç Hikayesi

İngiltere Kraliçesi Elizabeth Alexandra Mary, 2009 yılında Bursa’ya yaptığı ziyaret sırasında çok yerden geçti, çok şey gördü, tattı. Fakat Bursa Siyah İnciri’nin tadına baktıktan sonra hayranlığını gizleyemedi, çok beğendi. İngiltere veliahtı Prens William’ın eşi, Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın hamilelik döneminde; kraliçe, düşese de sabah bulantılarının geçmesi için Bursa’nın siyah incirini önerdi. İngiliz kraliyet ailesinin Bursa Siyah İnciri’ne olan ilgisi sayesinde bu ürün bir anda popülerleşerek İngiliz gazetelerinin manşetlerine taşındı. Bursa Siyah İnciri markalaşma yolunda ilerledi ve tanıtımı uluslararası bir alana taşınmakla kalmadı; dış satışlarda rekor kırdı. Siyah incir çok şanslıydı, milyon dolarlar harcanarak kazanacağı üne, ağızdan ağıza anlatılarak yani küçük bir öneriyle sahip olmuş oldu.

Şef Şemsa Denizsel’den Bursa Siyah İncirli Kuzu Güveç

Malzemeler
1 Adet Kemikli Kuzu But
50 ml Sumak Ekşisi
50 ml Metro Chef Nar Sirkesi
100 ml Metro Chef İncir Sirkesi
250 ml Metro Chef Natürel Sızma Milas Zeytinyağı
8-10 Dal Taze Kekik
15 adet Bursa Siyah İnciri
4 adet Kapıdağ Mor Soğanı
1 Baş sarımsak (tüm kafa, kabuklu, ayıklanmamış)
1 adet limonun kabuğu
Tuz
Karabiber
Hazırlanışı
Kuzu budunu bütün halde incir sirkesi, nar sirkesi, sumak ekşisi, beş dal taze kekik, limon kabuğu, beş adet taze Bursa siyah inciri ve sızma zeytinyağı ile marine edip buzdolabında 6 saat bekletin.
Kuzu budunu marine ettiğiniz sostan sıyırarak daha önce fırınladığınız sırlı güveç kabına yerleştirin, dörde böldüğünüz Kapıdağ mor soğanları ve bir bütün sarımsağı ekleyerek 170 derecede etin yumuşamasına göre 2-3 saat pişirin. Etleri kemiklerinden sıyırıp servis tabaklarınıza alın dörde böldüğünüz taze incirleri ekleyip güveçte biriken et suyunu sos olarak etin üzerinde gezdirin taze dal kekik ile servis edin.