Sorumlu Satın Alma

Sorumlu bir gıda perakendecisi olarak işimizin devamlılığının doğal kaynakların sürdürülebilirliğine bağlı olduğunu biliyoruz. Bu nedenle tüm süreçlerimizde sürdürülebilir ve sorumlu kaynak kullanımını destekliyor, değer zincirimizde bu alanda olumlu etki yaratmak için çalışıyoruz. Kooperatiflerden tedarikçilere, üreticilerden şeflere kadar uzanan değer zincirimizde tüm paydaşlarımıza sürdürülebilir çözümler sunmak için işin mutfağındayız.

İş ortaklarımız ve tedarikçilerimizle beraber büyümeyi hedefliyoruz.
Metro Türkiye olarak hem profesyonel iş ortaklarımıza hem de misafirlerimize kaliteli, güvenilir, sürdürülebilir ve çok çeşitli ürünler sunmanın, bu ürünlerin izlenebilirliğini sağlamanın ve yerel lezzetleri korumanın sorumluluğunu yerine getiriyoruz. Herkes için sağlıklı beslenme anlayışımız çerçevesinde sağlıklı, organik ve vegan ürün çeşitliliğimizi sürekli artırıyoruz. Tedarik zincirimizde insan haklarına saygı göstermeyi taahhüt ediyoruz.

hayvan refahı

Misafirlerimize sağlıklı ve güvenli hayvansal gıdaları, doğaya ve hayvan haklarına saygılı bir şekilde sunmayı sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Hayvanların güvenli ve sağlıklı koşullarda yetişmesini önemsiyor, hayvan refahı konusunda standartların ötesinde uygulamalar geliştiriyoruz. Hayvan türlerini koruyarak hayvancılığın geleceğine de katkı sağlıyoruz. Hayvan refahı yaklaşımımızı yaygınlaştırmak adına tedarikçilerimizi ve sektörü dönüştürecek sürdürülebilir çözümler üretiyoruz.

Metro Türkiye olarak, kafessiz yumurta ve hayvan refahını önemseyen ilk şirket olmanın sorumluluğunu taşıyoruz. Tedarikçilerimiz ve misafirlerimizle birlikte hareket ederek toplumda hayvan refahı ve kafessiz yumurta konusunda farkındalık yaratacak adımlar atıyor ve bu adımları ilerletmeyi hedefliyoruz.
Detayları Keşfet

Gıda ve Ürün Güvenliği 

Bugüne kadar neler yaptık ?

2008 yılında mağazalarımız için IFS Cash & Carry Wholesale gıda güvenliği sertifikası aldık. 2020 yılında IFS sertifikalı mağaza sayımız 16 oldu.

2011 yılında Antalya Metro Meyve Sebze Platformu’na, 2019 yılında ise Müşteri Sevkiyat Dağıtım noktasına IFS Lojistik Standardı Sertifikasını Türkiye’de ve Metro ülkeleri arasında ilk alan şirket olduk. Aynı sertifikayı 2020 yılında İzmir Kuru Gıda Platformu için aldık.

Gebze’de taze ve donuk ürünlerde gıda güvenliği ve kaliteyi geliştirmek adına Soğuk Ürünler Platformu’nu kurduk.

%100 gıda güvenliği hedefiyle birçok farklı alanda yaklaşık 300 bin Euro değerinde yatırım gerçekleştirdik.

Kendi markamızı taşıyan gıda ve gıdaya yakın ürünlerde GFSI sertifikasına sahip tedarikçi oranımız %77’ye ulaştı.

Tüm FSD (Sevkiyat yapan mağazalar) mağazalarımızda sevkiyat araçlarının sıcaklık kontrollerini %100 dijital olarak takip etmeye başladık.

FSD mağazaları, merkez ofis ve Metro platformlarına Türk Standartları Enstitüsü (TSE) tarafından verilen Covid-19 Güvenli Üretim ve Covid-19 Güvenli Hizmet belgelerini almaya hak kazandık. Tüm mağazalarımız TÜBİTAK tarafından habersiz gerçekleştirilen gıda güvenliği denetimleri ile kontrol ediliyor.

Meyve sebze, balık, taze, donuk ve kuru ürün platformlarımızda tüm kalite kontrol faaliyetlerimizi dijital platformlara taşıdık.
Sürdürülebilir bal üretimine yönelik 20 kişiye yaklaşık 8 saatlik, gıda güvenliği alanında ise 21 kişilik bir kooperatife yarım günlük eğitim verdik. GFSI sertifikasına sahip tedarikçi oranımız %90,8’ ulaştı.

Çocuk ürünlerinde güvenliğin artırılması ve söz konusu ürünlerin çevreye yönelik etkilerinin azaltılması hedefiyle yasal düzenlemelerden önce başlattığımız Okula Dönüş Projesi’ni 2008 yılından bu yana sürdürüyoruz. Proje kapsamında bini aşkın ürünü zararlı kimyasallar ve ağır metaller kategorileri basta olmak üzere 89 parametrede test ediyoruz.
Detayları Keşfet

İzlenebilirlik

İzlenebilirliği tedarik zinciri süreçlerimize dahil ederek ürünlerimizin gıda güvenliğini ve kalitesini güvence altına alarak hem tedarik zincirinde şeffaflığı hedefliyor hem de misafirlerimizi sorumlu tüketime teşvik ediyoruz. Onların satın aldıkları ürünlerin yaşam döngüsü boyunca izlenilebilir olmasını dikkat ediyoruz.
Detayları Keşfet

Sorumlu Satın Alma

Sorumlu Ürünler

Sorumlu satın alma uygulamalarıyla tedarik zincirimiz boyunca sürdürebilir uygulamaların yayılmasına katkıda bulunuyoruz. Metro Türkiye olarak, ekosistemler üzerinde yaratılan olumsuz etkinin sınırlandırılması ve sera gazı emisyonlarının azaltılması amacıyla palm yağı ve soyayı sürdürülebilir kaynaklardan tedarik etmeye çalışıyoruz. 2018 yılından bu yana, Sorumlu Soya Yuvarlak Masası (RTRS) girişimini destekliyoruz. Palm yağı içeren Metro markalı ürünler içinde RSPO sertifikalı ürünlerin oranı, %99’dan %100’e çıktı. Metro markalı soya ürünlerinin RTRS sertifikasyon süreci kapsamında, doğrudan satın alınan soya ve türevi ürünlerde %100 politikaya uyum sağladık.

Sürdürülebilir kağıt ve ahşap ürünleri kategorisinde, sıfır ormansızlaşma nihai hedefi ile çalışıyoruz. 2019 yılında FSC CoC (chain of custody – koruma ve gözetim zinciri) sertifikamızı aldık. 2019 yılı itibarıyla Metro markalı ürünlerimiz olan Sigma fotokopi kağıtları, Fine Dreaming pişirme kağıtları, Metro Professional peçeteler FSC sertifikalı oldu

Sosyal Uygunluk

Tedarik zincirimizde yaptığımız sosyal uygunluk çalışmalarımızla her aşamada insana yakışır çalışma koşullarının sağlanması ve çevresel etkilerin en aza indirilmesini amaçlıyoruz. Yasal uyum, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çocuk işçiliğin, zorla ve zorunlu işçiliğin önlenmesi, ayrımcılık karşıtlığı, sendikal hakların tanınması, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının iyileştirilmesi ve çevresel etkilerin yönetilmesi konularını kapsayan sosyal uygunluk çalışmalarımız ile tedarik zincirimizde adil çalışma koşullarını güvence altına almayı hedefliyoruz. Yüksek etik standartlarına sahip, çevre bilinci yüksek, sosyal uyumlu tedarik zincirlerine ulaşmak için sektörümüzde rol model olmayı amaçlıyoruz. Tedarikçilerimizin tabi olduğu denetimler arasında BSCI çalışma prensipleri de yer alıyor. BSCI prensipleri doğrultusunda gerçekleştirilen sosyal uygunluk denetimlerine büyük önem veriyoruz. Her açıdan daha şeffaf bir tedarik zinciri oluşturmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Sürdürülebilir Ambalaj ve Tek Kullanımlık Plastikler

Sektörümüzün en önemli çevresel etkilerinden biri ambalaj atıkları ve plastik kullanımı. Çevre dostu ambalajların tercih edilmesi, ambalajların kaynağında azaltılması ve yeniden kazanımı çevresel ayak izinin azaltılmasında büyük önem taşıyor. Bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun bilinciyle sürdürülebilir ambalajlama ve tek kullanımlık plastikler için çözümler geliştiriyoruz. Kendi markalı tek kullanımlık ürünlerimizde plastik yerine daha çevreci alternatiflerin kullanımını artırmayı hedefliyoruz. Daha az ambalaj ve plastik tüketimi hedefimiz için sürdürülebilir çözümler geliştiriyoruz.2023 yılında PVC/PVDC malzemeli Metro markalı ürünlerimizin %100’ünde daha çevreci ambalaj malzemesi kullanmayı taahhüt ediyoruz. Metro markalı kağıt ambalajlı ürünlerimizde FSC/PEFC sertifikalı ambalaj oranını %100’e çıkarmayı amaçlıyoruz. Metro markalı ürünlerimizde EPS malzemesinin ambalaj olarak kullanılmasını sonlandırmayı hedefliyoruz.

Coğrafi İşaretli Ürünler

Yerelliğe ve yerel kalkınmaya destek olmayı önemsiyoruz. Türk mutfağını korumak ve gelecek nesillere aktarmak adına yerel tohum kullanımını, sürdürülebilir tarım uygulamalarını ve coğrafi işaretli ürünlerin yaygınlaşmasını teşvik ediyoruz. Küçük üreticiyi, kooperatifleşmeyi ve kadın istihdamını destekleyerek herkesin kazandığı bir ekonomik model yaratıyoruz. Yerel kalkınma adına sürdürülebilir çözümler sunuyoruz.
Detayları İncele

Sürdürülebilir Balıkçılık

İnsanlık için önemli besin kaynaklarından olan balığın sürdürülebilirliği, aşırı avlanma nedeniyle risk altında. Balık türlerinin neslinin devamı için, av ve boy yasaklarına uyuyor, doğaya saygılı şekilde doğru metotlarla yapılan balıkçılığı destekliyoruz. Balık nesillerinin sürdürülebilirliği ve refahı için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Balık ve deniz ürünleri tedarik zincirinde daha fazla şeffaflık sağlamayı hedefliyoruz. Alanda farkındalığı artırmayı, balık ve deniz ürünleri değer zincirindeki koşulların daha da iyileştirilmesine katkıda bulunmak istiyoruz. 2025 yılında 12 balık türünde hem Metro markalı ürünlerimizin hem de tedarikçi markalı ürünlerin %90’ının sertifikalı kaynaklardan tedarik edilmesini amaçlıyoruz.
Sorumlu Satın Alma

Organik Ürünler ve Sağlıklı Beslenme

Organik Ürünler

Organik ürün yelpazemizi sürekli geliştirerek sorumlu üretim ve tüketimi teşvik ediyoruz. Organik üretimi artıracak, tüketici farkındalığını yükseltecek, sürdürülebilir çözümler geliştirmek için işin mutfağında yer alıyoruz. Misafirlerimizin işletmeleri ve aileleri için beslenme konusunda sağlıklı seçimler yapmalarını desteklemek amacıyla organik ürün seçeneklerimizi her geçen gün artırıyoruz. 

Sağlıklı ve Besleyici Ürünler

Raflarımızda yeniden formüle edilmiş, daha az yağ, tuz, şeker, katkı maddesi, renklendirici ve koruyucu içeren gıdalara yer veriyoruz. Trans yağ içermeyen ürün sayımızı artırıyoruz. HORECA tedarikçilerimizin sağlıklı menüler geliştirmeleri konusunda onlara destek oluyoruz. Lezzetten taviz vermeden sağlıklı beslenmeye olanak sağlamak için çalışıyoruz. Misafirlerimize ürün içerikleriyle ilgili açık, net ve anlaşılır bilgi sunmayı önemsiyor, bu bilgileri teknolojik çözümler sayesinde daha ulaşılabilir hale getiriyoruz.

Alternatif Protein Tüketimi

Hayvancılık sektöründen kaynaklı sera gazlarının azaltılmasına katkı sağlamak ve gelecek nesillerin protein ihtiyacını güvence altına almak için alternatif protein tüketimini teşvik ediyoruz. Glütensiz, vegan ve vejetaryen beslenme tarzını benimseyen misafirlerimiz için reyonlarımızda bitki bazlı protein içeren ürünleri artırıyoruz.