Yediği Önünde Yemediği Yarında

Denizlerdeki balıklar yarına da kalsın diye Metro Premium Çipura ve Levrek yetiştiriciliğinde yemdeki deniz balığı oranını azaltıyor, yerine besin değeri yüksek alg yağı* kullanıyoruz. Üstelik alg yağındaki yüksek besin değeri ile yetiştirdiğimiz balıkların omega değerini ve besleyiciliğini arttırıyoruz. 
*Alg yağının bir diğer adı yosun yağıdır.

Proje Detayı

Yediği Önünde Yemediği Yarında Projesi Nedir?

Yediği Önünde Yemediği Yarında projesi ile balık refahı ve yem içeriğinde yaptığımız yenilikçi yaklaşımımız ile çiftlik balıkçılığında besleyicilik ve sürdürülebilirliğin artırılmasını amaçlıyoruz.

İlk olarak Muğla’nın Bodrum ilçesinde hayata geçirdiğimiz bu proje kapsamında balık çiftliğinde yer alan kafeslerde metreküp başına 8 – 10 kilogram oranında balık bulunduruyoruz. Böylece balıklara daha geniş yaşam alanı sağlayarak, balıkların refahını artırıyor, strese girmesini önlüyoruz. Daha sağlıklı ve daha mutlu balıklar üretiyoruz.

Yediği Önünde Yemediği Yarında projemizde yetiştirdiğimiz çipuraları ve levrekleri protein bakımından zengin ve balıkların omega 3 yağ asit değerlerini yükseltmeye yardımcı olan, alg yağı içeren yemlerle besliyoruz.

yediği önünde yemediği yarında projesi ile
denizlerdeki balıklar yarına da kalsın diyoruz. Bunun için Metro Premium Çipura ve Levrek yetiştiriciliğinde yemdeki deniz balığı oranını azaltıyor, yerine besin değeri yüksek alg yağını (yosun yağı) kullanıyoruz.

Yemdeki deniz balığı oranını azaltıp, yerine alg yağı kullanarak projenin ilk etabında planladığımız 150 TON BALIK ÜRETİMİ İLE 180 TON DENİZ BALIĞINI YEM OLMAKTAN KURTARIYORUZ.

Türkiye’de ilk defa* balık yeminde besin değeri yüksek alg yağı kullanarak OMEGA AÇISINDAN SEKTÖR ORTALAMASININ 2 KATI DEĞERLERE SAHİP BALIKLAR yetiştiriyoruz.

*Türkiye’de endüstriyel boyutta ilk defa Metro Türkiye tarafından uygulanmaktadır.

 

HAYVAN REFAHI İÇİN M3 BAŞINA OPTİMUM BALIK MİKTARI ile kafeslerde düşük yoğunluk ile balıklara bol oksijenli bir ortam sağlıyoruz.

Yediği Önünde Yemediği Yarında

Proje ile ne amaçlıyoruz?

Metro Türkiye öncülüğünde, iş ortaklarımız Hatko Su Ürünleri ve Skretting’in katkılarıyla gerçekleştirdiğimiz projemizle, ülkemizde önemli potansiyeli olan balıkçılığın sürdürülebilirliğini desteklemeyi ve balık tüketimini artırmayı hedefliyoruz.

Gelecek nesillerin de balık yiyebilmesini ve balık popülasyonunun azalması sorununa çözüm için katkı sağlamayı amaçlıyoruz.

Türkiye’de endüstriyel boyutta levrek ve çipura yetiştiriciliğinde ilk kez alg yağı içeren yem kullanılan ve dünyada da sayılı uygulamalar arasında yer alan projemizin ilk etabında 150 ton mutlu balık üretimi yaparken, 30 bin kişinin yıllık balık ihtiyacına karşılık gelen 180 ton deniz balığını yem içeriğinde kullanmayarak kurtarmayı hedefliyoruz. Uzun soluklu projemizin devamında, 2022 yılı sonuna kadar bu yöntemle çiftliklerimizde 400 ton levrek ve çipura yetiştirmeyi, yetiştirdiğimiz mutlu balıklara reyonlarımızda yer vererek onları misafirlerimizle buluşturmayı planlıyoruz.