Coğrafi İşaret Tescil Adayı Mersin Kan Portakalı

Yerelin İzinde projemizin beşinci durağındayız. Bu kez, Coğrafi İşaret tescil aday Kan Portakalı’nın izini sürmek için yolumuz Mersin’e düştü. Mersin’de yetişen bu özel kan portakalı ilk olarak 1937’de İtalya ve İspanya’dan Mersin’e gelmiş. Bu coğrafyadaki sıra dağların konumu, toprağın yapısı ve sıcaklık süresi burada yetişen kan portakallarının kendine has rengi, kokusu ve aromasına sahip olmasını sağlamış.

Mersin Kan Portakalı Hakkında

Mersin Kan Portakalı sezonu çok kısa bir ürün olması onu hem çok özel hem de zor kılıyor. Dalından koparıldıktan sonra en fazla 2-3 ay içerisinde tüketilmesi gerekiyor. Diğer portakal cinslerine göre soğuk hava deposunda bekleme süresinin kısalığı da ticari süreçler için zorluk yaratıyor. 5 sene kadar önce, bu zorluğa karşı pes etmek noktasına gelip ağaçlarına sökme kararı alan yerel üreticiler Metro ile tanıştı. Metro Türkiye olarak el sıkıştığımız üreticilere %100 alım garantisi verdik. Verdiğimiz alım garantisiyle birlikte, kesilen kan portakalı ağaçlarının yerine tekrar yenileri de dikildi ve ürünün yok olmaması için var gücümüzle çalıştık.

Sezonu kısa olan bu ürünü ticarileştirmek için Mersin'den Kadın Kooperatifi iş birliği ile kan portakallarının kurutularak satılmasının önünü açtık ve Metro Türkiye raflarında satışa sunduk. Böylece bölgedeki kadınların iş gücüne katılımına katkı sağlarken, sürdürülebilir bir ekonomik değer oluşturduk. Kan portakalının Coğrafi İşaret ile tescillenmesi için Mersinden Kadın Kooperatifi’nin başvurusuna destek verdik.

Son dokunuş olarak da, Metro Chef markamız altında raflarımızda taze sıkılmış Mersin Kan Portakalı sularına yer vermeye başladık.

Şef Murat Deniz Temel’den Kan Portakallı Acı Sos ile Tarsus Kebabı

Malzemeler
1 kg Et
350 g Kuyruk yağı
200 g Soğan
150 g Kapya biber
20 g Tuz
2 g Kırmızı toz biber (isteğe bağlı)
2 g Pul biber

Et hariç tüm malzemeler zırh ile çekildikten sonra suları iyice sıkılıp, hazırlanan ete ilave edilir ve iyice yoğurulur. Ardından karışıma isteğe bağlı olarak kırmızı toz biber eklenir. Yoğurma işlemi tamamlandıktan sonra 2-3 saat buzdolabında dinlendirilir. Dinlenen kıyma şişlere dizilir ve kuyruk yağı ile yağlanan ızgara telinde pişirilir.
 

Kan Portakallı Acı Sos 

Malzemeler
20 g Mersin kan portakalı kabuğu reçeli
20 g Paketli kurutulmuş Mersin Kan portakalı
1 l Metro Chef Mersin Kan Portakalı Suyu
30 g Eritilmiş kuyruk yağı veya kuzu yağı
15 g Elma sirkesi
1 g Antep kırmızı toz biber
1 g Tuz
2 g Urfa isot
15 g Taze Padron acı biber

Öncelikle kuyruk yağı eritilip kenarda bekletilir.

1 litre Metro Chef Mersin Kan Portakalı Suyu posalı şekilde ocakta karamelize olmadan çektirilir. Bu işlemin sonucunda 60-80 g çektirilmiş kan portakalı suyu kalacaktır.
Çektirilen ürünler ve kenarda beklettiğimiz kuyruk yağıyla tüm malzemeler blenderdan geçilir ve kullanıma hazır hale gelir.

**Reçete minimum ölçü ile hazırlanmıştır. Arttırmak için tüm malzemeler aynı oranda çoğaltılarak kullanılmalıdır.