projelerimiz

Misafirlerine ve paydaşlarına en iyisini sunan marka olma bilincimizi tüm süreçlerimizde koruyoruz. Mağazalarımızda yaşayacağınız alışveriş deneyimini iyileştirecek uygulamalarımızın yanı sıra bugünün lezzetlerini gelecek nesillere de ulaştıracağımız projeler üretiyoruz. Bununla birlikte küçük işletmelere katma değer yaratacak, onların büyümesine yardımcı olacak projeler geliştirmek için durmadan çalışıyoruz.

Yediği Önünde Yemediği Yarında

Yediği Önünde Yemediği Yarında

Denizlerdeki balıklar yarına da kalsın diye Metro Premium Çipura ve Levrek yetiştiriciliğinde yemdeki deniz balığı oranını azaltıyor, yerine besin değeri yüksek alg yağı* kullanıyoruz. Üstelik alg yağındaki yüksek besin değeri ile yetiştirdiğimiz balıkların omega değerini ve besleyiciliğini arttırıyoruz.

*Alg yağının bir diğer adı yosun yağıdır.

Hemen İncele
Tabağında Ne Var?

Tabağında Ne var?

Gıda güvenliği konusunda hayata geçirdiğimiz yeniliklerle sektöre öncülük ederek, Türkiye’de ilk kez 2014 yılında başlattığımız izlenebilirlik uygulamasını, “Tabağında ne var?” hareketiyle bir adım öteye taşıyoruz. Kırmızı et, balık ve bal ürünlerinden sonra bu uygulamamıza meyve ve sebze ürünleriyle devam ediyoruz.

Yaklaşık 200 tedarikçimizle birlikte 1.550 tarla ve binlerce dönümlük üretim alanını sistemimize dahil ederek ve düzenli olarak denetleyerek, 430 meyve sebze çeşidinde geliştirdiğimiz dijital izlenebilirlik sistemini müşterilerimize sunuyoruz. Bu uygulama ile insan sağlığına zararlı maddeleri pestisit (tarım ilacı) ve ağır metal analizleri dahil olmak üzere 530 parametrede analiz ediyor ve yalnızca bu testleri geçen ürünleri raflarımızda bulunduruyoruz. Yaptığımız analizleri izlenebilirlik bilgileri arasında müşterilerimize de sunuyoruz ve bilgiyle beslenmelerini sağlıyoruz.

Mağaza İçi Deneyim ProjeleriHemen İncele

Mağaza İçi Deneyim Projeleri

Müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını sürekli dinliyor, mağaza deneyimi aksiyonlarımızı bu hassasiyetlere göre şekillendiriyor, müşterilerimizin alışveriş deneyimini iyileştirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.Sizler de Sıra Asistanı, QR Kod ile Temassız Ödeme ve Mağaza İçi Kiosklarımızı inceleyerek fiziksel ortamda müşterilerimize yaşattığımız dijital deneyimden haberdar olabilirsiniz.

Bireysel Müşteri Hizmet Noktası

Bireysel Müşteri Hizmet noktası ile Metro Kart sahibi olmak artık çok daha hızlı.

Bireysel Müşteri Hizmet Noktası, henüz Metro Kart’a sahip olmayan misafirlerimizin kiosk üzerinden kendi kayıtlarını tamamlamalarına imkan sağlıyor. Zamandan tasarruf ettiren çözümümüzü mağaza girişlerimizde bulabilirsiniz.

Sıra Asitanı

İçinde bulunduğumuz bu dönemde sağlığınızı ve güvenliğinizi korumak için, Sıra Asistanı ile alışveriş süresini kısalttık!

Mağazalarımızda bulunan Sıra Asistanlarımız, Metro Kart sahibi müşterilerimizin, sepetlerindeki ürünleri önden okutarak kasada bekleme süresini kısaltıyor. Sizlere de güvenli ve hızlı bir alışverişin keyfini sürmek kalıyor!

QR Kod ile Temassız Ödeme

Sağlığınızı korumak ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak için QR kod ile temassız ödeme yöntemini mağazalarımıza getirdik!

Kasada bekleme süresini kısaltan bu ödeme yönteminden faydalanabilmeniz için mağazalarımıza bekleriz.