Gastronometro şeflerinden Ramazan Bayramı’nda sofralarınızı tatlandıracak özel tarif

Ramazan Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte lezzetli ve bereketli sofralarda sevdiklerimiz ile bir araya gelmek için tatlı bir telaş başladı. Türk mutfağının ve Anadolu’nun kadim yemeklerini bu Ramazan Bayramı’nda da sofralarına taşıyacaklar için Metro Türkiye, birbirinden lezzetli yöresel ve yerel ürünleri müşterileriyle buluşturmaya devam ediyor.

Basın Bültenimiz

Bayram tatlısı

Sofraların vazgeçilmezi olan bayram tatlıları için ise Osmanlı Mutfağı'ndan günümüze ulaşan ‘Keşkül’ tarifini, kendi bünyesi altında Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu olarak hayata geçirdiği Gastronometro’nun şeflerinin özel yorumuyla sunuyor.

Lezzetine doyum olmayacak bayram sofraları için mutfaklardaki hazırlıklar başlıyor. 30 yılı aşkın süredir Türk mutfak kültürünü ve değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için çalışmalarını sürdüren Metro Türkiye, Anadolu coğrafyasının yüzlerce yıllık kadim lezzetlerini, ülkemizin topraklarında yetişen yerel ve yöresel ürünler ile bu Ramazan Bayramı’nda da sofralara taşıyor. Türk mutfağını ileriye taşımanın yolunun yerelleşmeden geçtiğine olan inancıyla Metro Türkiye, en sağlıklı, taze ve güvenilir yerel ürünleri Ramazan Bayramı’nda da unutulmaz sofralar için müşterilerine sunmaya devam ediyor.
 
Sevdiklerimiz ile bir araya gelerek iyi dileklerimizi paylaştığımız bayram sofralarının olmazsa olmazı ise bayram tatlıları. Metro Türkiye vazgeçilmez bayram tatlıları için kendi bünyesi altında bulunan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro’nun şefleri ile Osmanlı Mutfağı'ndan bugünlere dek gelmeyi başaran sütlü tatlılardan ‘Keşkül’ tarifini hazırladı. Türk kültüründeki misafir ağırlama ve paylaşmanın önemi ile ilginç bir hikayeye sahip olduğu söylenen Keşkül, Osmanlı döneminden bugünlere kadar lezzetini korumayı başarmış. Rivayete göre Osmanlı döneminde adaleti sağlamakla görevli dervişler halkı değerlendirmek için kılık değiştirerek Hindistan cevizinin kabuğundan yapılan bir tür kap olan keşküller ile halkın arasına karışmış. Sonrasında ise aşevilerinde bu keşküller içerisinde yemek servis edilirmiş. İşte size Gastronometro şeflerinin özel yorumları ile bayram sofralarınızı tatlandıracak yıllar öncesinden günümüze kadar gelmiş Keşkül’ün tarifi. Siz de sunumuyla göz dolduran ‘Pişmaniyeli Çikolata Soslu Keşkül’ ile lezzetli bayram sofranızı tamamlayarak sevdiklerinizi mutlu edebilirsiniz.
 

Pişmaniyeli Çikolata Soslu Keşkül- Beş kişilik

Malzemeler
Keşkül için
Süt 1lt, şeker 150 gr, nişasta 50 gr, vanilya 1 gr, file badem 60 gr, toz fındık 80 gr ,tereyağ 50 gr
Çikolata sos
Su (1) 375 ml, şeker 250 gr, kakao 37 gr, krema 22 ml, nişasta 4 gr, su (2) 125 ml, bitter çikolata  %53 355 gr ve pişmaniye 80 gr
 
Hazırlanışı

Keşkül
Süt, vanilya ve şeker kaynatılır. Nişasta az suyla açılıp bağlanır ve kaynayınca ocaktan alınır. Badem, toz fındık ve tereyağ ilave edilip kalıplara doldurulur. Fıstıkla süslenip servis edilir.
Çikolata Sos
Su (1), şeker, kakao, krema bir tencerede ocakta kaynatılır. Nişasta ve su(2) ayrı bir kabın içerisinde karıştırılır, kaynayan karışma ilave edilir. Kaynadıktan sonra ocaktan alınır ve çikolata eklenip çırpma teli yardımıyla karıştırılır.

Sunum
Keşkül kalıpla birlikte tabağın ortasına yerleştirilir. Etrafına çikolata sos döküldükten sonra kalıp tabaktan alınır, üzerine pişmaniye parçaları koyularak servis edilir.

NOT: Tariflerde kullanılan tüm ürünleri Metro Türkiye mağazalarında bulabilirsiniz.