SIKÇA SORULAN SORULAR

SSS

Metropost kataloğunu görüntüleyemiyorum, ne yapabilirim?
Metropost kataloglarının PDF belgelerini görüntüleyebilmeniz için bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda Adobe Flash Player kurulu olduğundan emin olmalısınız.

Metro’dan kimler alışveriş yapabilir?
Herkes! Daha önce sadece ticari vergi mükellefi olan profesyoneller Metro'dan alışveriş yapabiliyordu. Artık bireysel olarak alışveriş yapmak isteyen müşterilerimiz mağaza girişlerinden günlük kart çıkarttıktan sonra marketimizin imkanlarından faydalanabilir.

Mağazaya giriş için neden Metro kartı gerekli?

İhtiyaçlarınıza uygun kampanyalar ile ilgili sizlere daha kolay ulaşabilmemiz ve alışverişlerinizde daha iyi bir deneyim yaşayabilmeniz için Metro Kart'a sahip olmanız gerekmektedir.

Metro kart ücretli mi?
Metro Kart tamamen ücretsizdir.

Metro kartına sahip olmak bana ne kazandırır?
Vergi mükellefi müşterilerimiz; -sahip oldukları Metro Kart, ticari bilgilerini içerdiğinden- her alışverişte fatura bilgilerini vermek zorunda kalmayarak zamandan kazanıyorlar. Ayrıca vergi mükellefi müşterilerimizin sahip oldukları işletme tipine özel sağladığımız indirimler veya promosyonlar Metro Kart sayesinde kullanılabiliyor. Metro Kart sahibi olabilmek için bize ilettikleri belgeler sayesinde belirli ürünlerde %1 KDV oranı ile alışveriş yapabiliyorlar. Bireysel müşterilerimiz ise kişiye özel sağladığımız avantajlardan yine bu kart sayesinde faydalanabiliyorlar.

Metro Kart için koşullarım uygun, nasıl sahip olabilirim?
Bireysel yapacağınız alışverişleriniz için herhangi bir mağazamızın Müşteri Girişi bölümüne başvurarak anında Metro Kart’a sahip olabilirsiniz. Vergi mükellefi müşterilerimizin ise Metro Kart sahibi olmak için Müşteri Giriş bölümüne bazı evraklar ibraz etmeleri gerekmektedir.Belgeler ile birlikte başvurulduktan sonra Metro Kart anında kullanılmaya başlanabilir. Gerekli evraklar şirket türüne göre aşağıda listelenmiştir:

• Şahıs Firmaları için; cari yıl tasdikli vergi levhası fotokopisi, vergi mükellefinin kendisi (gelemiyorsa yetki yazısı)
• Anonim ve Limited Şirketler için; cari yıl tasdikli vergi levhası fotokopisi, şirket imza sirküleri fotokopisi, şirket adına satın almaya yetkili kişileri belirten şirket antetli kağıda yazılı yetki yazı belgesi (kaşeli ve imzalı)
• Kollektif ve Adi Ortaklıklar için; ortaklık vergi numarasını belirten resmi belge fotokopisi, şirket adına satın almaya yetkili kişileri belirten şirket antetli kağıda yazılı yetki yazı belgesi (kaşeli ve imzalı)
• Resmi ya da Yarı Resmi Kuruluşlar için; cari yıl tasdikli vergi levhası fotokopisi (eğer mevcutsa), kurum adına satın almaya yetkili kişileri belirten şirket antetli kağıda yazılı yetki yazı belgesi (kaşeli ve imzalı) , vergiden muaf resmi yazısı
Metro Kart başvuruları ile ilgili detaylı bilgi için mağazalarımızdaki müşteri girişlerine danışabilir veya 444 50 40 numaralı müşteri ilişkileri departmanımıza ulaşabilirsiniz.

Metro Toptancı Marketi’nin kendi markaları hangileri?
Piyasanın lider ürünleriyle birlikte, yerel ve kendi markalı ürünlerimizi de sizlerin beğenisine sunuyoruz. METRO CHEF, METRO PROFESSIONAL, METRO PREMIUM, RIOBA, ARO, TARRINGTON HOUSE, SIGMA, FINE LIFE VE FINE DREAMING gibi birçok marka ile sizlere maliyet avantajı ve alternatif ürün seçenekleri oluşturuyoruz.

Gece geç saatlerde alışveriş imkânı sunuyor musunuz?
Mağaza açılış kapanış saatlerimizle ilgili detaylı bilgiyi Mağazalar bölümünden inceleyebilirsiniz.

Ürün ve iade garantisi sunuyor musunuz?
Sattığımız her ürünün arkasındayız. 30 gün içerisinde sorunu bize bildirerek, ürünü kolaylıkla iade edebilir ya da değiştirebilirsiniz. Teknolojik ürünleri iade almak için teknik servis raporu getirilmesi zorunludur. İşletmeniz adına yaptığınız alışverişlerin iadesinde karşı fatura zorunluluğu bulunmaktadır.Vergi Usul Kanunu gereği vergi mükelleflerinin iade işlemlerinde iade faturası düzenlenmesi zorunludur. Bireysel olarak yapılan alışverişlerin iadesinde karşı fatura zorunluluğu bulunmamaktadır.

Neden bazı taze ürünler soğuk alanlarda, hallerdeki gibi sergileniyor?
Mal kabulden, depolamaya ve raflara erişime kadar gıda hijyenine üst düzeyde önem veriyoruz. “Soğuk zincir” gıda konseptimizin en önemli parçası. Soğuk zincirin kırılmadan, ürünlerin en taze ve sağlıklı şekilde işletmenize ulaşması için dünya standartlarında metotlar uyguluyoruz. Soğuk alanlar bu metodun önemli faktörlerinden biri.

Poşetler neden ayrıca ücretlendiriliyor?

Çevre Kanunu’nun Ek Madde 13 "...çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilir. “ maddesi gereğince poşetleri ücretlendiriyoruz. Plastik poşetlerin çevreye verdiği etkiyi en aza indirmek için mağazalarımızda kullanılan alışveriş poşetlerini, doğada kendiliğinden parçalanmayı sağlayan oxo-biobozunur hammaddelerden ürettiriyoruz. Satın alınan ürünleri taşımak için karton kolileri de müşterilerimizin kullanımına ücretsiz olarak sunuyoruz.

Mağazalarda yemek kartları kullanılabiliyor mu?
Mağazalarımızda bireysel müşterilerimizin kullandığı hiçbir yemek kartı geçerli değildir. Sadece profesyonel müşterilerimiz, işyerlerinde kullandıkları pos cihazlarında biriken Ticket Plus tutarlarını mağazalarımızda kullanabilirler.

Metro kapıya teslimat/sevkiyat hizmeti veriyor mu?
Evet. Müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak ve onlara zaman tasarrufu sağlamak için hem HORECA hem de bireysel Metro kart sahibi müşterilerimize online sipariş hizmeti sunuyoruz. HORECA müşterilerimiz Gastro Servis, bireysel Metro kart sahibi müşterilerimiz de Metro Online üzerinden online sipariş verebilirler.
Metro Online ile şimdilik sadece Kadıköy, Ataşehir, Kağıthane ve Göktürk bölgelerinde bulunan bireysel kart sahibi müşterilerimize hizmet vermekteyiz.

Kimler kapıya teslimat hizmetinden faydalanabilir?
HORECA müşterilerimizin Gastro Servis’ten yararlanmak için öncelikle müşteri yöneticileriyle iletişime geçip çalışma koşullarında mutabık kalarak Metro Gastro Servis müşterisi olmaları gerekmektedir. Müşteri yöneticilerimizle irtibata geçmek için en yakın mağazamıza gidebilir veya müşteri iletişim formunu doldurabilirsiniz. Bireysel Metro kart sahibi, Kozyatağı’nda ve Ataşehir’de bulunan müşterilerimiz ise Metro Online üzerinden online sipariş verebilirler.

Türkiye’nin her yerine sevkiyat hizmeti veriyor musunuz?
Gastro Servis hizmetimizi Türkiye genelinde 25 noktadan müşterilerimize sunuyoruz. Şehir bilgisi ile ilgili detayları mağazalarımızdaki müşteri temsilcilerinden alabilir veya sorunuzu direkt olarak iletişim formu üzerinden bize iletebilirsiniz. Bireysel Metro kart sahibi müşterilerimizin yararlanabileceği Metro Online ile ise şimdilik sadece Kozyatağı’nda ve Ataşehir’de hizmet vermekteyiz.