İzlenebilirlik

Metro türkiye'de izlenebilirlik

Mağaza Et Ürünlerinde İzlenebilirlik

2014 yılında başlattığımız “METRO TAKİP” barkod uygulaması ile mağazalarımızda üretilen et ürünlerinin çiftlikten tabağa gelinceye kadarki hikayesini % 100 takip edilebilir ve ürün etiketlerinde yer alan karebarkod yardımıyla dijital olarak müşterilerimize aktarılabilir hale getirdik. Böylece müşterilerimize tabağındaki etin hangi çiftlikten, hangi mezbahadan ve hangi kulak küpe numaralı hayvanın etinden üretildiğinin bilgisini dijital olarak sunmaya başladık. Ayrıca Türkiye’de bir ilke imza atarak sistem aracılığıyla ürünlerin çiftlikten rafa geliş yolculuğunu, QR koduna gerek kalmadan, o ürünü satın alan müşterilerimizin faturalarına yansıtıp, dijital olarak izlenebilirliği mümkün hale getirdik.

Balıkta İzlenebilirlik

2017 yılında hayata geçirdiğimiz balık izlenebilirlik projemiz ile deniz balıklarının hangi denizden, ne zaman, hangi tekne tarafından, hangi avcılık metodu ile yakaladığını; çiftlik balıklarının ise hangi kafesten, ne zaman hasat edildiğini, hangi kuluçkahaneden hangi yem ile beslendiğini dijital olarak müşterilerimize sunabilen ilk şirket olduk. Böylece müşterilerimize ağdan tabağa balığın hayat hikayesini  dijital olarak sunabiliyoruz. 2018 yılında Türkiye perakende sektöründe kendi markası (Metro Chef) altında çiftlik balıklarını %100, deniz balıklarını %83 izlenebilirlikle satışa sunan ilk şirket olduk. 

Yediği Önünde, Yemediği Yarında

Çiftlik balıkçılığında besleyicilik ve sürdürülebilirliğin sağlanması amacıyla “denizlerdeki balıklar yarına da kalsın” mottosuyla hayata geçirdiğimiz “Yediği Önünde, Yemediği Yarında” projesi ile Türkiye’de endüstriyel boyutta ilk kez levrek ve çipurada yepyeni bir yem içeriğiyle üretim yapmaya başladık.

 

Kırmızı Ette İzlenebilirlik

Kırmızı ette izlenebilirlik uygulamalarımızı her an ileriye götürerek Türkiye’de ilklere imza atıyoruz. 2020’de uygulamaya koyduğumuz uluslararası standartlardaki GS1-128 barkod sistemi ile tüm vakum ve karkas kırmızı ette %100 izlenebilirlik sağladık. Ürünlerinin çiftlikten rafa geliş hikayesini o ürünü satın alan misafirlerimizin faturalarına işleyerek dijital izlenebilirlik bilgilerini basılı hale getiriyoruz. Sektörde bu uygulamayı sadece biz yapıyoruz.

Meyve-Sebzede İzlenebilirlik

2020 yılından bu yana yaklaşık 200 meyve sebze tedarikçisiyle 430 ürün çeşidi ve yaklaşık 8.500 ürünün gıda güvenliği ve tedarik zinciri bilgilerini 15 farklı kriterde QR kod aracılığıyla misafirlerimize sunarak %100 izlenebilirlik sağlıyoruz. Metro Türkiye olarak kurduğumuz bu sistemle iş birliği yaptığımız yaklaşık 30 kooperatif  ve tedarikçilerimize bağlı 100 binden fazla üreticiyi doğrudan etkileyerek yerel üretimi de destekliyoruz. Tedarikçilerimizin %99 u yerel ve mağazalarımızda satılan meyve-sebzenin Türkiye'de üretilme oranı %98. Yerel üretim ile dijital teknolojiyi birleştirerek ziyaretçilerimize güvenli ürünler sunuyoruz.

Balda izlenebilirlik

Metro Premium markasıyla satışa sunduğumuz ballarımızı her hasat sonrası 21 parametrede analiz ederek raflarımıza getiriyoruz. Etiketlerimizde bulunan QR kod ile ziyaretçilerimize balın analiz değerlerini, yasal parametrelerle karşılaştırabilecekleri şekilde sunuyoruz. Van, Bitlis ve Anzer yörelerinden toplanarak üretilen Metro Premium ballarımız ham bal özelliği taşıyor. Balın doğal olarak içeriğinde bulunan bileşenleri kovandan çıktığı hali ile koruyoruz.
QR kod sistemi ile balın toplandığı yöre ve rakım bilgisi, arıcı bilgileri, dolum tarihi, tavsiye edilen tüketim tarihi ile analiz sonuçları hakkında müşterilerimize kovandan rafa %100 izlenebilirlik sağlıyoruz.

Tabağında Ne Var?

İklim değişikliğinin etkileri ve genç nüfusun bilinçli yaklaşımının etkisiyle tüketicilerin ürün seçimlerinde farkındalığı giderek artıyor. Metro Türkiye olarak bu değişimin kalıcı olmasına katkı sağlıyor, tüketicileri tabaklarında ne olduğunu bilmeye ve ne tükettiğinin farkında olmaya çağırıyoruz. Metro Türkiye’de tüketicilere “Gıdaların izini sür, bilgiyle beslen” diyoruz. Bu amaçla başlattığımız “Tabağında ne var?” hareketiyle et, balık, meyve - sebze ve balda %100 izlenebilirlik sağlıyoruz.