Menü Tasarımı Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilmeli?

Yeni bir mekan açmak için lokasyonununuzu belirlediniz, konseptiniz belli ancak şimdi en önemli adımdasınız! Aslında menü bir işletmenin kilit aracı olsa da zaman zaman bazı işletmeciler tarafından gözardı edilmekte ve konseptin arkasına atılmaktadır. Ancak, bir işletmenin kilit aracı olan menüler, direkt olarak satışlarınızı etkiler, bundan dolayı da operasyonunuzun karlılığı direkt olarak menü ile bağlantılıdır. Bu yüzden en önemli adımda Kullanıcı Arayüzü ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı, Grafiker ve diğer sektör profesyonellerinden yardım almanızı öneririz.

Menü Tasarımında birçok etken öne çıkar. Bu etkenler rakiplerin durumu, ekibinizdeki çalışanlarınızın geçmişi, tedarik zinciriniz ve ürünlere ulaşımınız, konseptiniz ve hitap etmek istediğiniz müşteri portföyünüz ile ilgili olabilir. Ayrıca işletmenizin fiziksel imkanları da önemlidir. Bunları menü tasarımınıza yansıtmanız kimliğinizi en iyi şekilde ifade etmenin yoludur.
Restoranınızı açarken gereken belgeler, menünüzü hazırlarken kullanabileceğiniz püf noktalar ve işletmenizin dekoru hakkında destek almak isterseniz bu yazılarımızı da okumanızı öneririz.
Siz de menünüzü sağlam bir şekilde oluşturmak istiyorsanız bu rehber tam size göre!

Kimlerle Çalışmalı, Kimlere Danışmalısınız?

Kimlerle Çalışmalı, Kimlere Danışmalısınız?

Menü hakkında destek alabileceğiniz sektör profesyonelleri bulunsa da kendi ekibiniz ile iletişimde olmanız yararınıza olabilir. Sektör profesyonellerine internet üzerine ulaşabileceğiniz gibi sektörel fuarlarda da kendileri ile iletişime geçebilir ve önerilerini dinleyebilirsiniz.

Ayrıca, ekibinizin istekleri, kapasiteleri ve sizin kar marjı hedefinize göre en uygun menüyü oluşturmanız yararınıza olacaktır. Ekip ile çalışmanızın bir avantajı da bölgeye hakim olan personeller için müşteri portföyünü tanımaları ve portföye yönelik önerilerde bulunarak hem tedarik süreçlerinizde hem de kar marjlarında sizlere büyük avantaj sağlayabilir.

Bir yandan da rakiplerinizin menülerini inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz. Bu aşamada rakip analizi ciddi anlamda önemli olduğu için tanımadığınız bir bölge olsa bile ve herhangi bir danışman ile çalışmasanız bile rakipleriniz menü yapma aşamasında sizlere çok büyük faydalar sağlayacaktır.

Tasarım aşaması için bir reklam ajansından destek almanız yararınıza olacaktır. Bir grafiker ya da UI/UX designer’dan destek alabilirsiniz. Sektör profesyonellerinden destek almak profesyonel görünmenizi sağlarken, bir yandan da dönemsel menü değişikliklerinizde destek alarak menüleriniz görünüşlerinde bir standart yakalayabilirsiniz. Ayrıca, ajanstan alacağınız destek sürekli olacağı için yeniliklere her zaman açık olarak trendleri yakalayabilir ve konseptiniz ile alakalı hiçbir gelişmeyi kaçırmamış olursunuz. Alternatif olarak farklı internet sitelerinden hazır menüleri indirip üzerine kendi menünüzü yazabilirsiniz.

Ekibinizin Kapasitesine Uygun Menü Oluşturun

Ekibinizin Kapasitesine Uygun Menü Oluşturun

Ekibinizin geçmişine ve önerilerine uygun menü oluşturun. Servis ve mutfak ekibinizin önerilerini öncelikle ayrıyeten not alın ve daha sonra önerileri eşleştirmeye çalışın.Eşleştirmeleri kar marjı olarak değerlendirdek sonra gerekirse set halinde menünüze ekleyin. Ancak bu seçenek belirli konseptteki işletmeler için geçerli olurken bazı işletmeler için geçersiz olacağını unutmayın.

Menü Tasarımları Nasıl Hazırlanır?

Menü Tasarımları Nasıl Hazırlanır?

Menü kalemleriniz hazır, ekibiniz ile konuşarak menüyü belirlediniz ve şimdi en önemli aşamadasınız. Tasarım! Menü tasarımı restoranınızın kimliği ile alakalı bilgi vermenin yanı sıra ürünlerinizin satışı artıracak en önemli unsurlardan biridir.Tasarım için öncelikle konsept ve menü hakkındaki son düzeltmeleri yapın.

- Casual Dining menüleri için daha samimi ve kısa menüler kullanabilirsiniz.

- Casual Dining menülerinde tek parça menüler kullanmak karları yüksek olan ürünleri öne çıkarmak için çok daha avantajlı olabilir.

- Fine dining menüler için daha formal bir dil kullanabilir, menülerdeki yemeklerin içerikleri bir bir yazarak, müşterilerinizin yemeğin lezzetini tahmin etmelerini sağlayabilirsiniz.

- Fine dining menülerde daha elegant bir görüşü tercih edebilir ve süet ve deri menüler de tercih edebilirsiniz. 

- Menü tasarımı için kurumsal kimlik çalışması yaptırmalısınız. Kurumsal kimlik çalışmalarını reklam ajansları ya da kurumsal kimlik çalışması hizmeti de veren restoran danışmanlarından destek alabilirsiniz.

- Menülerinizde yemek kısmında şeflerinizin, cocktail ve mocktail kısmında bar ekibinizin adlarını kullanarak daha samimi bir hava yaratabilir ve bu yolla müşterileriniz ile daha samimi bir hava yakalayabilirsiniz.

- Tasarımınızı kar oranlarınızın yüksek olduğu ürünleri öne çıkararak tasarımınızı bunlar üzerine kurabilir ve bu sayede müşterilerinizi bu ürünlere yönlendirebilirsiniz.

- Haute Cuisine ve Bistro gibi esnekliğinizin daha az olduğu konsept ve mutfak akımlarında klasiklere yer vererek müşterilerinizin tanıdık tatlar vasıtasıyla işletmenizi tercih etmesine öncü olun.

- Kafe ve take away işletmeler için canlı ve samimi menüler kullanın. Menüleriniz daima anlaşılabilir ve sade bir dilde olmasına özen gösterin.

Menüler İçin Tasarım İpuçları

Menüler İçin Tasarım İpuçları

Son dönemlerdeki müşterilerin hassas olduğu konulardan olan vegan/ vejetaryen beslenme için özel simgeler kullanın. Ayrıca kişisel hassasiyetlerden ötürü özel diyetler uygulayan misafirleriniz için özel simgeler kullanın.Glutensiz ürünleriniz varsa menünüzün ayrı bir kısmını glutensiz ürünleriniz için kullanmanız ürünlerinizin dikkat çekmesini sağlar.Simgelerinizi renklendirerek dikkat çekmesini sağlarken bir yandan da allerjenlere hassas olan misafirlerinizin beğenisini kazanabilirsiniz.Parlak ve neon renkler seçerek bu simgelerin görünür olmasına özen gösterin.

Menü Tasarımları Nasıl Doldurulur?

Menü Tasarımları Nasıl Doldurulur?

Öncelikle tebrikler! En önemli kısım olan ürünlerinizi seçtiniz. Şimdi en önemli aşamadasınız.

Eğer işletmeniz açılış aşamasındaysa, mutfak ve servis ekibinizin önermiş olduğu ve sizin de favoriniz olan ürünleri menünüzde büyük puntolar kullanarak ve olabildiğince sağ tarafa yazın. Unutmayın! Gözler öncelikle sağ üst ve sağ orta tarafa odaklanır, bundan dolayı şefler protein tabaklarında proteinleri sağ kısımda sunar. Bu nedenle, favori ürünlerinizi menü tasarımınızda sağ üst tarafına yerleştirmenizi öneririz.

İşletmenize özgü olan ürünlere özel isimler vererek dikkat çekmesini sağlayabilirsiniz. İlaveten özel tabaklarınız için menünüzde ayrı bir kısım açarak servis ekibinizin misafileri yönlendirirken daha rahat yönlendirebileceğini unutmayın.

Yeni açılan bir işletme olarak fiyatlarınızı şeffaf olarak belirtmeniz misafirlerinizi daha rahat hissettirirken, işletmeniz ile daha samimi bir bağ kurmaları aşamalarında destek olabilir.

Halihazırda açık olan işletmeler için:

Yeni bir sezon menüsü hazırladıysanız ya da coğrafi işaretleri olan ürünlerden oluşan bir menüye geçmişseniz,

-Sezonda çıkan balıklar ya da meyve/sebzeler için ayrı bir kısım açın.

- Coğrafi işaretli ürünler için ayrı bir menü kullanmak ve buna uygun renk tonları seçmek satışlarınızı olumlu yönde etkileyebilir.

- Sezon menüleri için uygun renk tonları seçin. Yaz ve ilkbahar menüleri için beyaz, yeşil ve turuncu tonlarını kullanabilir, sonbahar ve kış menüleri için kahverengi, gri ve antrasit tonlarını ağırlıklı olarak kullanmak müşterilerinizi bu menülere yönlendirmenizde yardımcı olabilir.

Pandemi Dönemine Özel Menü Önerileri

Pandemi Dönemine Özel Menü Önerileri

Dünyada etkili olan COVID-19 virüsü HORECA sektörünü de derinden etkiledi ve müşterilerin de alışkanlıklarını değiştirdi. Artık HORECA müşterisi temasın daha az olduğu, daha korumacı bir karaktere bürünmüş halde.

Bundan dolayı menünüzü oluştururken QR kodlu dijital menü seçenekleriyle teması en aza indirebilir ve pandemi döneminde avantaj sağlayabilirsiniz. QR kod menüler için IT sektörü profesyonellerinden destek alabilir, ayrıca bazı internet sitelerinden siz de menü tasarımı oluşturarak ya da boş menülerle kendi QR kodunuzu oluşturabilir ve işletmenizin muhtelif yerlerine (masa, işletmenizin girişi ve açık mutfaklar için mutfağınızın oturma yerleri) yerleştirebilir, bu sayede erişimi teması en aza indirerek arttırabilirsiniz.

Ayrıca kullan-at menüler kullanarak take away servislerde tüm menünüzü müşterilere bulaş olasılığını en aza indirerek sunabilirsiniz.

Bir yandan da tasarım yaparken, tasarımcınızdan pandemi dönemine özel notlar düşmesini isteyerek işletmenizin pandemi dönemine olan hassasiyetinizin olduğu gösterebilirsiniz.

Sizler için örnek olarak tasarladığımız alternatif menü tasarımlarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.