Gelişim Tarifi

image11

ÖĞRENMEKTEN VAZGEÇMEYENLERE

Çalışanlarımızın becerilerini geliştirmek ve yeteneklerini çok çeşitli eğitim&gelişim programları ile desteklemek, kariyerlerinin her aşamasında en büyük önceliğimizdir.

 

 

image003

"Gastronomi şirket kültürümüzün vazgeçilmez bir parçası. Stratejilerimize yansıtmanın yanı sıra farklı eğitim programları ile de bu kültürü yaşıyoruz."

Berkay Özdil
Strateji Geliştirme Uzmanı
Berkay'dan Metro'yu dinleyin
beyaz_blank_2
ogrenme-firsatlari

Gelişim Fırsatları

Mağaza ve genel müdürlükteki farklı pozisyonlar için, ilk günden itibaren kişisel gelişiminize yatırım yapıyoruz. Becerileriniz ve işin gereklilikleri ışığında fonksiyonel yetkinlikler, kişisel gelişim veya liderlik eğitiminden oluşan kapsamlı kariyer planınızı beraber hazırlıyoruz.

Metro_Tncr_Logo

Sürekli Gelişim

Metro Türkiye’nin başarısının nitelikli ve iyi eğitilmiş çalışanlarına bağlı olduğuna inanıyoruz. Biz, görevlerin gerekliliklerini ve niteliklerini net bir biçimde tanımlayarak çalışanlarımızın hedeflerine ulaşmalarına destek oluyoruz, ardından yetki ve sorumluluk sınırlarını genişletmelerini sağlamak amacıyla kişisel gelişim planları oluşturuyoruz. Yaşam boyu öğrenimi tüm fonksiyon ve seviyeler için gerçek kılmak adına çalışıyoruz.

store-staff

Mağaza Çalışanlarının Gelişimi

Bütün çalışanlarımızın becerilerini geliştirmeleri ve yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanmaları için onlara ilham verme ve olanak sağlama konularında çaba göstermekteyiz. Perakendede çalışmayı ve müşteriyle iletişim halinde olmayı seven herkesin, müşterilerin ihtiyaçlarını etkin karşılarken, bütün potansiyelini açığa çıkarmak adına bir perakende mağazasını yönetmeyi öğrenmesine destek olmayı hedefliyoruz. Eğer bu gelişim fırsatı ilginizi çekiyorsa, yeteneklerinizi geliştirmeye yardım edecek araçlarımızla sizi desteklemekten memnun olacağız.

Detaylı bilgi edinin

head-officess

Genel Müdürlük Çalışanlarının Gelişimi

Kariyerinizde ilerlemenizi desteklemek amacıyla becerilerinizi geliştirmek ve düzenlemek, Genel Müdürlük çalışanlarımızla ilgili en öncelikli öğrenme ve gelişim hedefimizdir. Pozisyonunuza uygun olacak şekilde profesyonel ve kişisel becerilerinizi geliştirmeniz için size fırsatlar sunmaktayız.

Detaylı bilgi edinin

management-development

Yöneticilerin Gelişimi

Farklı seviyelerdeki yöneticilerimizin etki alanlarını genişletmeleri ve şirketin kurumsal stratejisini prensiplerimiz ile uyumlu bir şekilde daha fazla geliştirmeleri için ihtiyaç duydukları becerileri edindirmeyi amaçlamaktayız. Bütün çalışanlarımızın içlerindeki potansiyeli keşfetmek için çabalıyoruz. Öte yandan çalışanlarımızın ilgileri ve işe ilişkin bilgilerinin büyük bir lider olmaları adına önemli bir araç olduğunun farkındalığı ile kişiye özel gelişim planları üzerine çalışıyoruz. Bölgesel eğitimlere katılmanın yanı sıra, uluslararası arenada da kendinizi becerilerinizi geliştirirken bulabileceğiniz fırsatları keşfetmeye hazır olun.

executive-development

Üst Düzey Yöneticilerin Gelişim Planları

Sistemli yetenek yönetimi, yönetim kadrosundaki pozisyonlar için üst düzey gelişim planlarına ve yedekleme planlamalarına temel oluşturmaktadır. Üst düzey çalışanların bireysel gelişimleri stratejik hedeflerimizle uyuşmaktadır. Örneğin, şeffaf liderlik modelimiz faaliyet gösterdiğimiz bütün ülkelerde üst düzey çalışanlar için düzenli performans ve potansiyel değerlendirmeleri yoluyla kariyer fırsatları yaratmaktadır ve değerlendirmeleri yöneten merkezileşmiş gelişim merkezimiz bulunmaktadır.

Kurumsal Eğitim Merkezi (House of Learning)

Düsseldorf global genel merkezimizde kurulmuş olan Metro Cash & Carry’nin House of Learning / Kurumsal Eğitim Merkezi çok geniş kapsamlı bir eğitim portföyü sunmaktadır. İç ve dış eğitimcilerimizin oluşturduğu eğitimci grubumuz, profesyonelleri ve liderleri geliştirmek ve uygulamalarımızın ve standartlarımızın bütün mağazalarımız ve ülkeler genelinde sürdürülmesini sağlamak amacıyla uzmanlıklarını ve kişisel tecrübelerini paylaşmaktadırlar.

Potansiyeli yüksek çalışanlarımızın uluslararası yeterlilik ve gelişim programımıza katılmasını destekliyoruz. Farklı seviyelerden tüm çalışanlarımızın yenilikçi fikirlerine ve bilgisine değer veriyor; uluslararası bilgi birikimimizi yansıttığımız eğitimlerimizle çalışanlarımızın uzmanlığını ve becerilerini maksimum düzeye çıkarmanın yolu olduğuna inanıyoruz. Siz de farklı yöntemlerin etkili bir karışımı olan eğitim fırsatlarımızın tadına varabilirsiniz:

 

career
Zaman ve lokasyondan bağımsız, bireysel çalışma için e-eğitim
videos-learning-events
Oyunlaştırma unsurları olan videolar ve öğrenme etkinlikleri
webinars

Video derslerini, makaleleri, tartışma gruplarını ve bilgi yarışmalarını barındıran web seminerleri ve çok büyük çevrimiçi eğitimler


workshops
Yeni davranışları ve becerileri deneyimleme, tartışma, yansıtma ve test etmede geniş kapsamlı fırsatlar sunan atölye çalışmaları. Çalışmalar yerel olarak veya uluslararası kampüsümüzde gerçekleşmektedir.
social-learning

Kişinin kendisinin başlattığı sosyal öğrenme. Biz, ilham veren iç ve dış içeriklerin bulunduğu dijital Açık Öğrenme Platformlarına erişim sağlayarak, her çalışanımızın kendisinin başlattığı öğrenme girişimine zemin hazırlamaktayız! Dijital Metro cihazınızla 7/24 ulaşılabilir içerikler, videolar, e-Öğrenim ve çok büyük çevrimiçi eğitimleri kapsamaktadır.

Metro çalışanlarına özel sosyal medya platformundaki eğitim topluluğuna katılın ve farklı lokasyonlardaki çalışanlarla uygulamalarınızı paylaşın.


icon
2014 Uluslararası Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’nde Metro Cash & Carry'nin "İnsan Sermayesi Gelişimi" konusundaki performansı 1. sırayı almasını sağlamıştır.