balığın yarını: msc ve asc sertifikası

Metro olarak, balıkçılıkta sürdürülebilirliği önemsiyor ve gelecek nesillerin de balık tüketebilmesi için, bu geleceğin garantisi olan MSC ve ASC sertifikalarına uygun üretimi destekliyoruz. Sürdürülebilir balıkçılığın öncüsü olarak bu konuda da sektörü ve müşterilerimizi bilgilendirmeyi ilke ediniyoruz. 

msc ve asc Sertifikaları nedir?

MSC yani Deniz Koruma Konseyi, denizleri korumak ve sürdürülebilir balıkçılığı desteklemek üzere 1997 yılında kurulan bir sivil toplum kuruluşudur.
ASC yani Su Ürünleri Yönetim Konseyi ise, endüstriyel balıkçılıkta bir standart oluşturmayı hedefleyen ve bu hedef doğrultusunda biyoçeşitlilik ve üreticinin adil koşullarda çalışmasına da  özen gösteren bir kuruluştur.

MSC ve ASC’nin birincil hedefi, sürdürülebilir balıkçılıkta bir standart oluşturmak ve üreticiliğin global alanda bu standart çizgisinde uzun yıllar devam etmesini sağlamaktır.  ASC, balık yetiştiriciliğinde, MSC ise deniz balıkçılığında belirlediği prensiplerle üretimin her aşamasının gözetim altında olmasını hedefler. Avcılık süreci boyunca, denizdeki diğer balık türlerinin popülasyonuna asla zarar verilmemesini hedefler, çevreye zarar vermeyen, yetiştirici için adil ve sürdürülebilir çalışma ortamı sunar .  Bu standart çerçevesinde avlanan balıklar, MSC ve ASC sertifikalı depolarda saklanır. MSC ve ASC standardına uygun olarak etiketlenen deniz ürünlerinin bu doğrultuda izlenebilirliği sağlanır. 

Sürdürülebilir balıkçılığın devam etmesi ve kaliteli balıkların sofralarımızda uzun yıllar yer alabilmesi içi MSC ve ASC Sertifikalı balıklar Metro mağazalarında, raflarda yerini alıyor.

Metro olarak, marka fark etmeksizin tüm sektörü; yeterli ekonomik koşullara sahip olsak dahi 2050 yılında sofralarımızda yer alacak balık olmayacağı tehlikesini hatırlamaya ve MSC ve ASC sertifikaları konusunda bilgi edinmeye davet ediyoruz.