Mont Blanc Pasta

Hazırlanış Süresi: 90 dk - Porsiyon: 8 kişilik

malzemeler

Tart Hamuru

- Aro Un 200 g
- Metro Chef Tereyağı 150 g
- Metro Chef Toz Badem 30 g
- Metro Chef Yumurta 50 g
- Aro Tuz 1 g
- Metro Chef  Pudra Şekeri 100 g
- Metro Chef Kakao Tozu 50 g

Frambuaz Jelly

- Metro Chef Frambuaz Püre 500 g
- Aro Şeker 70 g
- Jelatin 24 g

Vanilya Mascarpone Kreması

- Tikveşli Krema 500 ml
- Fine Life Vanilya çubuğu 1 adet
- Yumurta Sarısı 100 g
- Arom Şeker 125 g
- Jelatin 12 g
- Mascarpone Peyniri 500 g

Kestane Kreması

- Metro Chef Kestane Kreması 810 g
- Su 200 ml
- Jelatin 20 g

hazırlanışı

Tart Hamuru

Fırın 180 ˚C dereceye ayarlanır. Tereyağı pudra şekeriyle birlikte mikserde palet yardımıyla yumuşatılır. Toz badem ve un eklenir. En son yumurta eklenip karıştırılır. Mikserden alınıp streçlenir ve 1 saat buzdolabında dinlendirilir.

Dinlenen tart hamuru iki yağlı kağıt arasında merdane yardımıyla yarım cm kalınlığında açılır, hamur delik açma aparatıyla hamur üzerinde delikler açılır ve bıçak yardımıyla yaklaşık tart kalıbı boyutunda kesilir. Kesilen parça, tereyağ ile yağlanmış tart kalıbının üzerine oturtulur ve işaret parmağı yardımıyla tart kalıbının kenarlarına doğru bastırılır. Kalıbın sınırından yukarıda kalan kısım küçük bir bıçak ile kesilerek alınır. Diğer tart kalıpları için de aynı işlem uygulanır. Önceden 180 ˚C derecede ısıtılmış fırında 12 - 14 dakika pişirilir.

Frambuaz Jelly

Jelatin soğuk su ile ıslatılır. Püre ve şeker ocakta kaynatılır. Ocaktan alınınca suyu süzülen jelatin ilave edilir ve karıştırılır.

Kalıbın içerisine doldurulur, blastchiller veya derin dondurucuda dondurulur.

Vanilya Mascarpone Kreması

Krema ve vanilya çubuğu ocakta kaynatılır. Şeker ve yumurta sarısı çırpılır. Kaynayan kremadan bir miktar yumurtanın içerisine ilave edilir ve temperleme yapılır. Yumurtalı karışım ocaktaki kremaya eklenerek 79 ˚C dereceye kadar pişirilir ve ocaktan alınır. Önceden ıslatılmış jelatin eklenir ve soğuması için krema dolaba kaldırılır. Soğuyan krema ve mascarpone peyniri mikserde çırpılarak kabartılır.

Kestane Kreması

Su kaynatılır, ocaktan alınır ve önceden ıslatılmış jelatinin suyu süzülüp ilave edilir. Kestane kreması ilave edilip soğumaya bırakılır.

Tatlının yapılışı

Frambuaz jelly doldurulmuş tart hamurlanın içerisine vanilya mascarpone kreması kubbe şeklinde şanti torbası yardımı ile sıkılır. Üzerine delikli duy yarımı ile kestane kreması sıkılır ve pudra şekeri serpilerek servis edilir.

ürünler